אומנות - יאירה יסמין מציגה הוכחה לא חותכת אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 25/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אומנות > יאירה יסמין מציגה "הוכחה לא חותכת"
  כתבות אחרונות
בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

"הסוריאליזם זה אני"! תערוכת "דאלי בנמל ת"א"

תערוכת תערוכת "נשים בראי המאה" במוזיאון אוצרות בחומה, עכו

התערוכה התערוכה "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון א"י, ת"א

LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד

LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ

תערוכתו של רפאל שפרינגמן, תערוכתו של רפאל שפרינגמן, "לבי עם כורדיסטן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

יאירה יסמין מציגה "הוכחה לא חותכת"

מאת: שוש להב
יאירה יסמין מציגה

תערוכת צילום עם מסר שלנו, הנשים, כייף להזדהות איתה - הכי טבעי, בשל ויפה. נשים מתמסרות ל"מצלמה הצנועה" של יאירה..העולם שייך לצעירות? ממש לא! האם צריך ניתוחים פלסטיים או הזרקות בוטוקס כדי להראות יפות? ודאי שלא! האם לטשטש ולרטש בתצלומים קמטי הגיל? לא ולא! אליבא למסר העולה מתערוכת התצלומים של יאירה יסמין - נשיות אופי ויופי, אינם תלויי גיל או סכין החיתוך, ומכאן גם הכותרת המוצלחת ורבת המשמעות: "הוכחה לא חותכת"..

בתערוכת תצלומים חדשה ומקסימה, מתמודדת הצלמת והעיתונאית, יאירה יסמין, עם אתגרים אמנותיים וסוציולוגיים, שבמרכזם פורטרטים נשיים, אשר מביאים אמירה עכשווית על מהות "המראה הטבעי" - בחירה מודעת להתרחקות מאמצעים קוסמטיים פולשניים, כמו סכין המנתחים או בוטוקס בגוף ובפנים (בשר ודם), וגם הימנעות מריטוש תצלומים, שהוא המקבילה הטכנולוגית לאיזמל ולזריקה (פעלולי מחשב).

יסמין תוהה האם תיתכן אמירה אמנותית על אודות האישה המודרנית מבלי לחפצן אותה? האם ניתן להתייחס לנשים כאל אובייקט מצולם ועדיין להציב את הסובייקט הנשי האינדיבידואלי? אנו מצויים בעידן שבו יופי הוא מוצר, גיל מבוגר מהווה מכשול, ומראה חיצוני של נשים, משליך ישירות על השיפוט, ההתקבלות והסיכויים שלהן בחברה.

במצב זה, יסמין שואפת להראות באמצעות הצילום, את הפנימיות, את ההרמוניה בין האישיות, הרגש, שמחת החיים וההיסטוריה הספציפית של האישה, לבין המראה החיצוני הטבעי שלה מעל גיל 40. והנשים - חברות של יסמין, חלקן מוכרות בציבור, מתמסרות לגמרי לעדשת המצלמה הסקרנית, הידידותית, המשרה ביטחון ועוטפת אותן באהבה, בידיה היצירתיות של יאירה יסמין.

התערוכה מדגישה אג'נדה של התנגדות להפיכת מודלים של יופי נשי, לדוגמניות. גם הביטויים "מראה טבעי" ו"נשים אמיתיות", מאומצים בשנים האחרונות על ידי תעשיית היופי, האופנה והקוסמטיקה, הממסחרות אותם לצורך קידום מכירות. כך, התערוכה - שחלק מהנשים בה צולמו בסביבות חייהן היומיומיות וחלקן במקום קבוע ובשעה קבועה ליד מוזיאון תל-אביב החדש - שואלת שאלות לגבי מהות "הטבעי", "הבוגר", "הנשי", תוך הצגת תשובות מפתיעות, המביאות את העולם הפנימי של המצולמות.

מבחינת סגנון הצילום, אפשר לומר שיסמין מייצרת סגנון חדש שניתן לכנותו "המצלמה הצנועה". מחד, כאמור, תמונות מתעדות וספונטניות, המאזכרות את הרקע התיעודי-עיתונאי של הצלמת, ומאידך צילומים מבוימים - אך שבהם הנשים, האובייקטים המצולמים, הן הבמאיות. "המצלמה הצנועה" מאפשרת שיקוף של העולם הפנימי האותנטי, דווקא בבחירת גבולות צורניים "מלאכותיים" של מיקום אחיד ושעה קבועה. זאת, בשונה מז'אנרים אחרים של צילום מבוים, הבונים רקע תיאטרלי או "סיפור", שבו המצולמים מגלמים דמויות שונות.

יאירה יסמין (אוריין) היא עיתונאית וצלמת ותיקה. במהלך 30 השנים האחרונות עבדה בעיתונים ומגזינים רבים בישראל ובחו"ל. כיום היא מצלמת וכותבת בעיקר לרשת העיתונים הבינלאומית "אפוק טיימס". במהלך השנים השתתפה בתערוכות רבות והציגה כמה תערוכות יחיד, שזכו להערכה רבה. בשנת 2011 התגוררה במצרים במשך חודשיים וחצי ותיעדה את תחילת המהפכה.

לאחר חזרתה ארצה המשיכה יאירה לתעד גם את המחאה בישראל ולאחר מכן הציגה ארבע תערוכות יחיד, בהן תיעדה את המהפכה במצרים והמחאה בישראל. את הרווחים מספרה "האלבום של המחאה", המתעד את המחאה בישראל באמצעות צילומים, הקדישה למשפחות מחוסרות דיור בישראל.

על תערוכתה החדשה, אומרת יאירה יסמין: "בתערוכה מצולמות נשים מכל קצות הקשת החברתית בישראל - חלקן בפורטרט, חלקן בגוף מלא - שמעדיפות את המראה הטבעי על פני השימוש בסכין המנתחים או בבוטוקס. אני מאמינה בפנימיותה של האישה וגם בחיצוניות הטבעית שלה ובמה שהיא משדרת ורוצה להדגיש, כי גם אישה שעברה את גיל החמישים, יש לה מה להציע באופן טבעי..".

* בחודש בו מוצגת התערוכה, יאירה יסמין עורכת ימי צילום לנשים בנות 50 פלוס ומזמינה אותן להצטלם חינם במקום. המפגש הראשון יתקיים ביום רביעי 11 בספטמבר ואחריו בחוה"מ סוכות.
ניתן לתאם עם יאירה: 0524428866.

** התערוכה מוצגת בAP" גלרי"- בבית האמנים, רח' אלחריזי 9 תל אביב, עד ה - 5 באוקטובר 2013.

(*צילומים: יאירה יסמין)יאירה יסמין מציגה
יאירה יסמין מציגה
יאירה יסמין מציגה
יאירה יסמין מציגה
נוצר: 8/9/2013 8:14:00 PM
עודכן: 8/9/2013 11:53:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים