תיירות - סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 09/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תיירות > סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים
  כתבות אחרונות
Astana  - עיר הבירה המרהיבה של קזחסטן Astana - עיר הבירה המרהיבה של קזחסטן

קזחסטן - מצאצאי ג'ינג'ס חאן ועד הנשיא נורסולטן נזרבאייב קזחסטן - מצאצאי ג'ינג'ס חאן ועד הנשיא נורסולטן נזרבאייב

רמלה - עיר תוססת ושופעת אתרי תיירות רמלה - עיר תוססת ושופעת אתרי תיירות

רשת רשת "אברהם הוסטלס" (Abraham Hostels) מתרחבת!

מתארחים בעמק יזרעאל - אתרים, מאכלים ונופים מתארחים בעמק יזרעאל - אתרים, מאכלים ונופים

חוף גרין - שמורת אירועים מפנקת על שפת הכינרת חוף גרין - שמורת אירועים מפנקת על שפת הכינרת

מושב אחיטוב מציע הפנינג חקלאות חווייתי בחג השבועות ! מושב אחיטוב מציע הפנינג חקלאות חווייתי בחג השבועות !

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים

מאת: שוש להב
סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים

מתחילת חודש אלול ועד יום כיפורים - הם ימי הסליחות, עוטה הרובע היהודי אווירה של קדושה עם תפילות ופיוטים. מדריכי הרובע היהודי, המכירים את הרובע על פינותיו החבויות והסודיות, מזמינים למסע מרתק בסמטאותיו: 22/08, 29/08, 11/09. 2.9 - מופע סליחות ופיוטים בגן התקומה.ירושלים היא עיר רבת פנים, המשלבת בין קדושה לחולין, עבר והווה, עתיקות ומודרניות, דתות ואמונות, מזרח ומערב. לקראת השנה העברית החדשה וימי הסליחות, אך טבעי הוא שנבחר להגיע לרובע היהודי בעיר העתיקה ולהצטרף ל'סיורי סליחות'.

החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים עושה נפלאות באזור, הפכה אותו למרכז תיירותי מעורר השראה וצופנת תוכניות מפליגות לעתיד הקרוב.בין האטרקציות המרכזיות ברובע נציין את בית הכנסת היפיפה "החורבה", הרובע ההרודיאני המרתק (מבחינתי - מפגש מדהים), מוזיאון הבית השרוף, מגדלי קדם, הקרדו, בתי הכנסת הספרדיים, הגנים והכיכרות, החומות וכמובן, הכותל - שם נברך ונודה על שכל אלה כה נגישים לנו..

מתחילת חודש אלול ועד יום כיפורים, הם ימי הסליחות, עוטה הרובע היהודי אווירה של קדושה. אלפי מתפללים מגיעים מהארץ ומהעולם לשטוח את תפילותיהם, הסמטאות הציוריות נמלאות צלילי פיוטים ובליל של שפות נישא באוויר. סיפורים מיסטיים מהעבר המסוכסך ורווי היצרים של העיר, מתעורר לחיים בידיהם של מדריכים מיומנים, המובילים את המטיילים במבוך הרחובות והמבנים העתיקים, מכניסים אותם לאווירה רוחנית מחשמלת..

ברקע מתנגנים פיוטי סליחות, עם תצפיות מרהיבות של ירושלים בלילה, סיפורים על מעשי ניסים וחסד וצדקה, כוכי בתי כנסת קטנים שלהבות קטנות מרצדות על קירותיהם, כשכל נר הוא עולם שלם של בקשות, מסע בין חפירות ארכיאולוגיות מתקופות קדומות ומוזיאונים עם מוצגים עוצרי נשימה. ולסיום - חוויה עוצמתית ומרגשת של אלפי מתפללים הגודשים את רחבת הכותל ונושאים קולם לשמיים במזמורי סליחות ובתחנונים.

סיורי הסליחות:
מדריכי הרובע היהודי, המכירים את הרובע על פינותיו החבויות והסודיות, מזמינים למסע מרתק בסמטאותיו. הסיור מתחיל בשער ציון, שיכניס את המטיילים לסיפור קרבות תש"ח, משם אל ציון קברו של משורר המשוררים, שטבע את הביטוי "ירושלים כעיר שחוברה לה יחדיו". בסמוך לו יבקרו בכיכר בתי המחסה - מקום המבטא את חיי מסירות הנפש של היהודים בעיר העתיקה. בתוך שלל אגדות התקופה יפגשו המטיילים בארבעת בתי כנסת ספרדיים דמויות ססגוניות, כמו:

הכובסת שהתפללה אל דוד המלך שיושיעה ומצאה עצמה בבית הכנסת האמצעי; בבית כנסת הרמב"ן יפגשו את מחייה הקהילה בירושלים וכותב אגרת הענווה; בתפארת ישראל את החסידים בעיר העתיקה; בישיבת בית-אל את הרש"ש שתיקן סדר תפילה מיוחד למקובלים והרב גץ ששיקם את הישיבה מהריסותיה והחזיר בה תפילה; בבית כנסת החורבה ישמעו את סיפורו של המקום שנבנה ונחרב מספר פעמים במשך הדורות' במאבקי השליטה על הרובע, ונחנך מחדש ב-2010 אחרי מאמצי שחזור ובניה מורכבים.

הליכה בקארדו, שרידיו של הרחוב הראשי של העיר האלילית הרומית, שנבנתה על חורבות ירושלים שלאחר חורבן בית שני, תוביל את המטיילים לרובע ההרודיאני, שנמצאו בו תגליות מדהימות, בהם בתי הכוהנים העשירים, פסיפסים מיוחדים, מקוואות ומרחצאות, כלי בית יוקרתיים, תחריט המנורה ועוד תגליות מפעימות. לסיום - תצפית מדהימה על הכותל הדחוס במתפללים, מנקודה בה הוצב דגם ענק של מנורת המקדש, שחזור שעשוי זהב טהור ובו משובצים גביעים, שקדים וכפתורים.

ב-2.9 יתקיים בגן התקומה, על חומות העיר העתיקה, מופע סליחות, פיוטים וסיפורים מבית אבא, מופע פרי עטו של הפייטן לירן לוי. אייל מתן, מנהל התיירות ברובע היהודי אומר: "זו פעם ראשונה בה מתקיים אירוע בו הקהל יכול לחוות את האווירה הקדושה של ימי הסליחות, על-ידי היזכרות בפיוטים המרגשים מבית אבא ונוף הילדות שלו, ירושלים". על חומות העיר העתיקה יושרו פיוטים מוכרים, בהם "אדון הסליחות" שכבר מזמן הפך להיות פיוט ישראלי. הפיוטים מבוצעים בעיבודים חדשניים ובעזרת כלים אותנטיים כמו: עוּד, נאי (חליל ערבי), תופי ג׳מבה, כינורות, קונטרה באס, קנון ועוד. בין השירים מביא לירן סיפורי סליחות מרגשים ומסיים בשירי ירושלים של גדולי המשוררים, כמו "אל בורות המים" של נעמי שמר ז"ל ו"על כפיו יביא" של יורם טהר לב. המופע מלווה במסכים עליהם מוקרנות המילים והקהל מוזמן להצטרף בשירה.

סיורי סליחות מודרכים ייצאו בשלושה תאריכים: 22/08, 29/08 וב-11/09. הסיורים ייצאו משער ציון בשעה 21:00 וימשכו כ-3.5 שעות. מחיר לאדם: 59 ₪.

המופע פיוטים וסיפורים מבית אבא: 2/9 בשעה 22:00 בגן התקומה על חומות העיר העתיקה. משך המופע, כ-90 דקות. מחיר לאדם: 40 ₪.

אירועים ברובע היהודי:
ברובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים - הבנוי מסמטאות קסומות וניחוח משכר של רוחניות וקדושה, לצד היסטוריה עשירה ומרתקת - ניתן גם לשלב אירועים ושמחות למיניהם. אניני הטעם מבין בעלי השמחות והטקסים הדתיים המתקיימים ברובע, בוחרים לקיים את קבלת הפנים או הסעודה המפוארת ברובע ההרודיאני, שכונת הפאר של עשירי ירושלים וכוהניה מימי בית שני, בבית הכנסת "החורבה" שקם לתפארה, בקרדו או על גג בית הכנסת הרמב"ן - ולתבל את האירוע באווירת היסטוריה הנצחית הנושבת בין כתליו. ברי-מצוות, חופות ונישואין, המשולבות בסיור מרתק בין אתרי הרובע, ההופכים לחוויה חד פעמית, המחברת בין עבר הווה ועתיד.

לפרטים נוספים ולהזמנות: תיירות הרובע היהודי, 02-6265906


(*צילומים: יפה ועמוס גולדשטיין, אייל מתן, אלי פרכטר, החברה לפיתוח הרובע היהודי)סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים
סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים
סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים
סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי ירושלים
נוצר: 8/6/2013 1:02:00 PM
עודכן: 6/8/2013 1:05:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים