טלויזיה - שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 21/04/2021
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > טלויזיה > שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר
  כתבות אחרונות
"שם קוד: רפיח", סרטו של גדי אייזן, יוקרן בערוץ 10 בערב יום השואה

ערוץ ההיסטוריה מציין 50 שנה לרצח נשיא ארה ערוץ ההיסטוריה מציין 50 שנה לרצח נשיא ארה"ב ג'ון קנדי

שומרי הסף – היום בערוץ הראשון שומרי הסף – היום בערוץ הראשון

"איך פלייבוי שינה את העולם"

"הכל אודות הנשיא" בערוץ ההסטוריה

חודש שידורים מיוחד בסימן נשים חודש שידורים מיוחד בסימן נשים

"חצי שמיים" לנשים בערוץ הראשון

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר

מאת: איריס לקנר
שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר

היום לפני שנה, התפטר נשיא מצרים חוסני מובארק, לאחר שלושה שבועות של מרי אזרחי והפגנות עממיות חסרי תקדים בתולדות מצרים, בהן התקומם העם כנגד המשטר הנוקשה, המצב הכלכלי החמור והפגיעה המתמשכת בזכויות האדם וחופש הביטוי.
ב-11 בפברואר אולץ מובארק להתפטר, לאחר ששלט ביד רמה משך כ-30 שנה. היה זה אחד משיאי גל המחאה במסגרת "האביב הערבי" של 2011-2010.בסוף השבוע נציין את המאורע ההיסטורי, ונשדר מגוון תכניות העוסקות באירועים מכוננים של התקוממות עממית ומרי אזרחי לאורך ההיסטוריה:

# עלייתה ונפילתה של חומת ברלין / Rise & Fall of the Berlin Wall
כשחומת ברלין הוקמה באוגוסט 1961 וכללה בשלב הראשון לא יותר מכמה חוטי תיל וקרונות רכבת, איש לא יכול היה לחזות את עלייתה ונפילתה. ב-"עלייתה ונפילתה של חומת ברלין", ערוץ ההיסטוריה ממחיש באמצעות הדמיות מחשב משוכללות כיצד הפכה החומה שהפרידה בין מזרח ומערב גרמניה, ממכשול שולי וזניח יחסית, למחסום כמעט בלתי-עביר, שהיה מורכב משבעה קירות מעגליים, עמוסי גדרות, תעלות עמוקות, חוטי תיל, חוטים ממולכדים, מוקשים, חיילים קשוחים בליווי כלבים מורעבים, ולמעלה מ-240 בונקרים ו-300 מגדלי שמירה!
הספיישל כולל שחזורים דרמטיים ועדויות מצמררות של אזרחי מזרח גרמניה לשעבר, שניסו בכל דרך אפשרית לברוח אל החופש - כולל שימוש במנהרות, כדורים פורחים, סירות, מטוסים קלים וקרונות רכבת; במשך 28 שנות קיומה של חומת ברלין, למעלה מ-1,000 תושבים נהרגו בנסיונם לחצות אותה - חלקם נורו, טבעו או נפלו למותם.
עוד מתראיינים בתכנית, קציני "שטאזי" לשעבר (המשטרה החשאית המזרח הגרמנית שנודעה באכזריותה) ששמרו מפני נסיונות בריחה, פוליטיקאים, היסטוריונים ועיתונאים, המגוללים את סיפור האייקון הגדול ביותר של המלחמה הקרה, שנפילתו ב-9 בנובמבר 1989, התניעה את אחד המהפכים הפוליטיים הדרמטיים בהיסטוריה המודרנית. עלייתה ונפילתה של חומת ברלין. שישי, 10 בפברואר ב- 22:10, שידור נוסף למחרת ב-23:00

# המהפכה הצרפתית / The French Revolution
צרפת של המאה ה-18 הייתה המדינה העשירה ביותר בעולם, בעלת המלך החזק ביותר, האוכלוסייה המלומדת ביותר והצבא החזק ביותר באירופה. אולם בו בזמן סבלה צרפת מחוב לאומי עצום (בחלקו עקב תמיכת המלך לואי ה-16 במהפכה האמריקנית) וחוסר שקט וכעס בקרב המעמד הנמוך ומעמד הביניים. ב-14 ביולי 1789, הכל התפוצץ כאשר המון זועם פריסאי הסתער וכבש את הבסטיליה. בכך ניתן האות לפתיחתו של עידן חדש שאופיין מחד ברעיונות אידיליים ומהפכניים ומאידך, במעגל רצחני של שפיכות דמים.
הספיישל המרתק "המהפכה הצרפתית" הוא מסע מרתק לימי הגיליוטינה ולאישים שעיצבו את אותה תקופה סוערת- המלך לואי ה-16, אשתו, מרי אנטונאט ("אם אין לחם, שיאכלו עוגות"),ומולם מנהיגי המהפכה - מקסימיליאן רובספייר, ז'אן פול מארה, ז'ורז' דנטון ושרלוט קורדיי.
המהפכה הצרפתית. יום שישי, 10 בפברואר בשעה 23:50, שידור נוסף למחרת ב-13:00

# קולה של אומה / The People Speak
הדמוקרטיה איננה מותרות. "קולה של אומה" מעניק במה חסרת תקדים להשמעת קולם של אזרחים שדיברו על הצורך בשינוי חברתי לכל אורך ההיסטוריה האמריקנית, ותרמו כך לעיצוב דמותה של האומה, בנחישותם האינסופית לפעול למען עקרונות הצדק והשוויון. הסרט מתמקד ברעיון הדמוקרטיה, ומתבסס על חייהם וחוויותיהם של אנשים רגילים, שמילותיהם ומעשיהם שינו את מהלך ההיסטוריה. "קולה של אומה" לוקח אותנו למסע מרתק בתולדות אמריקה, החל מהולדת האומה, דרך התעוררות התנועה לשוויון זכויות לנשים והמאבק לזכויות האזרח.
במוקד הספיישל, הופעות של שחקנים וזמרים בולטים (מאט דיימון, ג'וש ברולין, דני גלובר, ויגו מורטנסן, מריסה טומיי, בוב דילן, ברוס ספרינגסטין, אדי ודר) המבצעים טקסטים נוקבים של אזרחים מהשורה מתוך יומנים, מכתבים ומסמכים, כשמכל הטקסטים הללו עולה זעקה משותפת- מאבק למען הדמוקרטיה, וקריאה לפעולה למען אחת הזכויות הבסיסיות ביותר האדם - הזכות לחופש דיבור ומחשבה. הצפייה בספיישל מוכיחה כי אותם טקסטים
עממיים שנכתבו ברגעים הדרמטיים של ההיסטוריה האמריקנית, רלוונטיים יותר מתמיד. יותר מכל, חשיבותו של הסרט היא בתזכורת רבת-העוצמה שהוא מעניק לנו על כך שאסור לנו לקבל את החירות כמובנת מאליה.
קולה של אומה - יום שישי, 10 בפברואר בשעה 16:20, שידור נוסף למחרת ב-00:40

# בחזרה ל-1968 עם טום ברוקאו / 1968 With Tom Brokaw
העיתונאי האמריקני הוותיק טום ברוקאו, לוקח אותנו למסע מרתק בזמן אל אחת השנים הדרמטיות ביותר במאה העשרים: 1968 - שנה בלתי נשכחת של סערות, תמורות ותהפוכות במישור הפוליטי, החברתי והתרבותי בארה"ב בפרט, ובעולם כולו. מהתנועה לזכויות האזרח ועד מלחמת וייטנאם והמחאה הגוברת נגדה, דרך תרבות הרוק'נ'רול ועד למסע לכיבוש החלל, 1968 מהווה תמצית מופלאה וסוערת של הסיקסטיז המהפכניות.
בשנה אחת בודדת, התרחשו האירועים הבאים: ההתנקשות בחייהם של מרטין לותר קינג - מנהיג התנועה לזכויות השחורים, רוברט קנדי, (אחיו של ג'ון, נשיא ארה"ב שנרצח חמש שנים לפניו), שהתמודד ב-1968 על מועמדות מפלגתו לנשיאות; שיקגו הפכה לעיר של אלימות ותוהו-ובוהו בעת כינוס ועידת המפלגה הדמוקרטית בעיר; ריצ'ארד ניקסון זכה בבחירות לנשיאות; מתקפת ה"טט" של הווייטקונג במלחמת וייטנאם תפסה את ארה"ב בהפתעה; באירופה, פרצו מהומות סטודנטים נגד הממסד בצרפת, ואילו מדינת הגוש המזרחי צ'כיה , חוותה תקופת רפורמות מהפכנית שנודעה בכינוי "האביב של פראג". בשנה זו אף זכה אסטרונאוט להקיף את הירח.
במהלך הסרט "בחזרה ל-1968 עם טום ברוקאו", העיתונאי המהולל (שדיווח אז מהשטח על אירועי מפתח דוגמת רצח רוברט קנדי), בוחן מחדש את האירועים הדרמטיים של 1968 בפרספקטיבה של ארבעה עשורים לאחר מכן. ברוקאו מראיין בתכנית כמה מדמויות המפתח של אותה שנה המספרים על חוויותיהם האישיות מהתקופה; בוחן את ההשפעות של אירועי 1968 על החברה בה אנו חיים כיום; מבקר מחדש באותם מקומות שסיפקו את הדרמות הגדולות של השנה; מעל לכל, ברוקאו מעניק לצופים הזדמנות לחוות מחדש את התמורות והשינויים של אותה שנה, ולתת לנו תחושה, לפחות עבור אלו שטרם נולדו אז - איך היה לחיות בעולם של 1968.
בחזרה ל-1968 עם טום ברוקאו - יום שישי, 10 בפברואר בשעה 14:40, שידור נוסף למחרת ב-00:40

# במקום בו השמש זורחת / Where The Sun Rises
מזרח טימור היא מקום מהמם ביופיו, אי בדרום-מזרח אסיה שידע את אחד המאבקים הקשים לעצמאות בעשרות השנים האחרונות. את התכנית "במקום בו השמש זורחת" מגיש שאננה גוסמאו, הנשיא הראשון של מזרח טימור לאחר שזו הכריזה על עצמאותה ב-1999. כיום הוא משמש כראש ממשלתה. גוסמאו לוקח אותנו למסע דרך נופי האי הקסומים, ומגולל את סיפור המאבק המתמשך של תושבי מזרח טימור לחופש, אל מול כובש אינדונזי אכזר ששלט באי במשך 24 שנה. גוסמאו מספר על ימיו כמנהיג צבא המורדים "פאלינטיל", מאסרו בשבי, וכיצד חייו השתנו לאחר שמזרח טימור קיבלה את עצמאותה. כמו כן, גוסמאו מסביר בתכנית על פילוסופיית החייים הסלחנית שלו, הנובעת מנקודת השקפה הומניסטית. עבורו למתן הסליחה ערך מעשי ורציונלי, בלעדיה לא ניתן להגיע לפיוס.
במקום בו השמש זורחת - יום שישי, 10 בפברואר בשעה 18:35

צפייה מחכימה!שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר
שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר
שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר
שנה לנפילת מובארק - סופשבוע מחאה, מרד, מהפכה : שישי-שבת, 11-10 בפברואר
נוצר: 2/14/2012 12:58:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים