אהבה ויחסים - מה עושה חג הפסח לזוגיות אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אהבה ויחסים > מה עושה חג הפסח לזוגיות?
  כתבות אחרונות
איך להצליח בבליינד דייט? איך להצליח בבליינד דייט?

זוגיות: מדריך למשתמש - ספר חדש זוגיות: מדריך למשתמש - ספר חדש

זוגיות וכסף – איך זה הולך ביחד ? זוגיות וכסף – איך זה הולך ביחד ?

שנה חדשה, חידושים והתחדשות

מי הזיז את האהבה שלי?

"שיחה זוגית" - ספר חדש החושף על מה שקשה לדבר

פסח – על ארבעה בנים

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

מה עושה חג הפסח לזוגיות?

מאת: עו"ד בני דון-יחייא
מה עושה חג הפסח לזוגיות?

כיצד לפסוח בפסח על המרור, על היד החזקה והזרוע הנטויה - ולתת גם לזוגיות ללבלב באביב? לפניכן/ם כמה טיפים ל'הישרדות זוגית' עד ליל הסדר וגם אחריו.פסח מהווה לעתים זרז לפירוק הזוגיות. המתח, הלחץ והמריבות מביאים לא אחת להחלטה סופית להתגרש. החלטה כזאת שמה קץ להתלבטות ממושכת, שקיימת אצל זוגות רבים, לעתים במשך שנים, לפני שאחד מבני הזוג מגיע לנקודת השבירה. וטוב שההתחבטות מתארכת ולא בקלות מפרקים את התא המשפחתי.

אבל יש גם חדשות טובות: בפסח בני זוג פוסחים לא פעם על המשברים ומחליטים לשקם את היחסים, לצאת לדרך חדשה, לתת לאביב ולפריחה מסביב לבשם את החברות שביניהם, שדעכה - ומעתה היא תלבלב, אולי, כמו פעם.

מה עושים לקראת פסח כאשר הזוגיות מקרטעת? כאשר החמץ שהצטבר בשנים האחרונות מחמיץ את היחסים? כאשר קונים כבר מצה, אבל מצע משותף בבית כבר אין? כאשר אחד הצדדים, ולא פעם שניהם, מדקדקים תקופה ארוכה "ביד חזקה ובזרוע נטויה", כלשון ההגדה? וכאשר המרור - שזוג נבון טועם ממנו רק כזית ורק בליל הסדר - מהווה זמן ממושך מרכיב מרכזי בתפריט של השיח הזוגי?

מאווררים את היחסים. עוברים לא רק על הפסולת שנערמה בארונות ובמגירות ומשליכים אותה, אלא גם על המשקעים שהצטברו במשך הנישואין. הנבונים פונים לייעוץ זוגי. נוסעים לחופשה משותפת כדי לחשוב ולדבר בסביבה ידידותית. בודקים את החמץ ומבערים אותו. כדי להימנע ממאבקים, רצוי לנער את האבק.

בהגדה אומרים: "עבדים היינו לפרעה במצרים". במילה מצרים טמונה המילה 'צר' - דחוק, לוחץ, אבל גם אויב וגם צער. מצרים, במובנים האלה, נמצאת בכל אחד, ולכן ההמלצה היא ש"כל המרבה לספר ביציאת מצרים - הרי זה משובח", והכל כדי לעזור למספר לצאת ממצרים הפרטית שלו, מאפלה לאורה, מעבדות לחרות.

לשם כך צריך למעט בידענות ובווכחנות ולהרבות בספקנות ובהססנות. אחד הקטעים האהובים עלי בהגדה של פסח הוא "מה נשתנה". לא בגלל הטקסט, שלחלקו אין משמעות מיוחדת, אלא משום שמדובר בשאלה שעולה מיד בהתחלת הסדר. האדם חופשי באמת רק כאשר הוא מרבה לשאול ויש בו סקרנות ורעננות, סרבנות ומהפכנות. האדם הוא בן חורין כאשר סימן שאלה מרחף באוויר - ולא סימן קריאה.

בזוגיות בריאה מומלץ, בעיני, לשאול שאלות. גם את עצמנו, אך בעיקר את הצד השני. לא להמטיר עליו תשובות, אלא לשמוע אותו עונה לשאלות. ולהקשיב לתשובות. כי אם לא נקשיב - כיצד נשיב. ורצוי, רצוי מאוד, להשיב בקצרה, כי לא פעם כל המרבה לספר - הרי זה מסובך.

פרק אחר בהגדה שמדבר אלי הוא ארבעת הבנים. לטעמי הם אדם אחד, כלומר אנחנו. בכל אחד מאיתנו קיימים יסודות מכל אחד מטיפוסי הבנים, והבעייתיות שברשע, בתם ובשאינו יודע לשאול - וגם בחכם כשהוא מתחכם - מקרינה על הזוגיות.

מה עושים? עושים סדר, ולא רק בפסח. נאבקים בשלושת הבנים שלא עושים לנו טוב. ממזערים את חלקם. למילים לחם ומלחמה שורש משותף. את הלחם מוציאים מהבית בפסח - את המלחמה צריך להוציא כל השנה.

גם במילה חלום יש שלוש אותיות המשותפות ללחם ולמלחמה, ולכן אפשר לומר: המוציא מלחמה מן הארץ - כדי לאפשר לנו לחיות את החלום.

מומלץ מאוד בזוגיות לראות את עצמנו ולקיים את הציווי שבהגדה "חייב אדם לראות את עצמו", אבל לראות לא פחות את הצד השני, ולהעניק לו ביד רחבה ובלב נדיב. פעם הכל היה בסימן של נתינה לזולת, אפילו המאכלים: קנייד - לך! קרפא - לך! מנדא - לך! היום המצב הפוך: ביס - לי! קרם - לי! ואפילו דוג - לי!

ואם נמשיך באווירת המאכלים, מי שמרבה לתת לבן זוגו - יאכל אותה פחות, וטוב שכך.

*** עו"ד בני דון-יחייא הוא מומחה לדיני משפחה וירושה. ומעלה מופע הומוריסטי על זוגיות בשם, "טובים השניים". לאחרונה הוציא לאור את ספרו השמיני, "תורת היחסים - גברים ונשים ומה שביניהם".

(* צילומי הבובות: תמי אייזנברג)מה עושה חג הפסח לזוגיות?
מה עושה חג הפסח לזוגיות?
נוצר: 4/5/2012 5:42:00 PM
עודכן: 4/5/2012 5:57:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים