הורים וילדים - סיפור לילדים - פושקין לילדים אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > הורים וילדים > סיפור לילדים - פושקין לילדים
  כתבות אחרונות
סדנה לילדים - נגרות ועיצוב סוסי-עץ לילדים סדנה לילדים - נגרות ועיצוב סוסי-עץ לילדים

חוגגים סוכות בגן גורו חוגגים סוכות בגן גורו

חוגגים סוכות בתיאטרון הפארק
פסטיבל הצגות ילדים ויצירה בפינה ירוקה 
חוגגים סוכות בתיאטרון הפארק פסטיבל הצגות ילדים ויצירה בפינה ירוקה

הנעל האוחזת שאינה נופלת הנעל האוחזת שאינה נופלת

רוץ בן סוסי... רוץ בן סוסי...

הערב, חמישי ה-11 בספטמבר, יוענקו פרסי הבמה לילדים ונוער בקטגוריות השונות לשנת 2007/8 הערב, חמישי ה-11 בספטמבר, יוענקו פרסי הבמה לילדים ונוער בקטגוריות השונות לשנת 2007/8

מוצרט הקטן מוצרט הקטן

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

סיפור לילדים - פושקין לילדים

מאת: נטלי ריף
סיפור לילדים - פושקין לילדים
הספר "מעשה בדייג ובדג הזהב" הוא הפותח את סדרת הספרים החדשה,"פושקין לילדים", שבמסגרתה עתידות לראות אור עוד ארבע אגדות מאת גדול משוררי רוסיה, שיאוירו על ידי טובי המאיירים בישראל."מעשה בדייג ובדג הזהב" הוא אגדת עם רוסית עתיקה, שגם אַלֶכְּסַנְדר סֶרְגֵיבִיץ' פושקין בילדותו שמע אותה מפי האומנת האהובה עליו. בבגרותו, יד האמן המופלאה שלו הפכה את האגדה ליצירת ספרות של ממש. התרגום של רנה ליטוין נאמן למשקל המדויק של כתיבתו של פושקין, ומותיר בסיפור את הקצב ואת הטעם השירי שטמונים בו במקור עם שפה גבוהה וביטויים נקיים מכל רבב שיעניקו לידיכם את ההזדמנות לשמוע גם סיפור אגדה בשפה יותר משובחת ויפה.

לסיפור מסר חשוב ביותר לילדים וניתן ללמוד ממנו רבות דווקא בהתחשב בעובדה שאנו חיים בחברה הישגית וחומרנית.

האגדות של פושקין לילדים הן אולי הדרך הטובה ביותר להכיר לקהל הישראלי הצעיר את המשורר הנערץ הזה. מי שישמע ויקרא את פושקין בילדותו, יוכל בקלות רבה יותר בבגרותו להתוודע אל יצירותיו הגדולות, ובראשן הפואמה הרומנטית, "יבגני אונייגין", מיצירות המופת של הספרות הרוסית ושל התרבות העולמית בכלל.

את הספר המנוקד מלווים ציוריו המרהיבים של ירמי פינקוס, ממקימי קבוצת הקומיקס הידועה "אקטוס". פינקוס, שמכהן כיום כראש מגמת האיור בבצלאל, הופך באמצעות ציוריו של הספר לחוויה אמנותית נדירה, ולתענוג לילדים ולא פחות מכך, להורים המקריאים.
לספר מצורפת גם אחרית דבר קצרה הכוללת את קיצור תולדות חייו ויצירתו של פושקין, ובין היתר כיצד התוודע המשורר לאותו דג זהב שממלא את כל המשאלות. כמעט.


רגע של טריויה
אלכסנדר סרגייביץ' פושקין נחשב לאבי השירה הרוסית המודרנית ומי שניער את השירה הרוסית ממוסכמות המאה ה-18 ודורות של משוררים וסופרים הושפעו מיצירתו. עד היום חרוט שמו ברשימת גדולי עולם הספרות, וברוסיה נחשב פושקין למשורר שאין שני לו.
א"ס פושקין נולד ביוני 1799 במוסקבה. אביו היה נצר למשפחת אצולה רוסית, ואלו אמו הייתה נכדתו של עבד אתיופי שהובא לרוסיה כמתנה לצאר פטר הגדול. פרט ביוגרפי אקזוטי זה השפיע גם על גוון עורו, שהיה שחום. כיאה למשפחות אצולה, היו אלה המורים הפרטיים שלימדו את פושקין הצעיר, והאומנות הן שטיפלו בו. מאחת מהן, ארינה, שמע פושקין סיפורי אגדות, כאלה ששנים אחר כך התגלגלו ביצירותיו.
פושקין החל לכתוב כבר כנער, וכשסיים את לימודיו, עבר להתגורר בסנט פטרבורג. הוא אמנם החל לעבוד במשרד ממשלתי, אך לא ויתר על תפקיד המשורר ופרסם שירה פוליטית - בה הביע את דעתו על הצאר ושירים סאטיריים. הצאר אלכסנדר הראשון לא ראה את זה בעין יפה, ופושקין בן ה-21 נלקח לחקירה, הוגלה ליקטרינוסלב שבאוקראינה והורחק מכל מידידיו.

הוא התגלגל בין ערים שונות, ולרגע לא הפסיק לכתוב. שנה לאחר מות הצאר, הורשה פושקין לשוב לסנט פטרבורג, אך בתנאים מגבילים. בין היתר, הכתיבה שלו ואפילו הקריאה שלו, היו נתונות תחת פיקוח.

בשנת 1831 נישא פושקין לנטליה גונצ'רובה, צעירה יפהפייה ונחשקת. כעבור שנתיים פרסם את "יבגני אונייגין", פואמה רומנטית שנחשבת עד היום ליצירתו הגדולה ביותר.
ב-1834 גילה פושקין שרעייתו מנהלת רומן עם קצין צרפתי ששמו ז'ורז' שארל דנטס. בזעמו כי רב, הזמין פושקין את המאהב לדו קרב. על אף שנסוג בו, בסופו של דבר התייצבו השניים זה מול זה באקדחים שלופים. דנטס ירה ראשון. פושקין נפצע אנושות ומת כעבור יומיים, בגיל 37. מותו הטראגי נחשב לאסון לאומי.

בשנותיו המעטות כתב פושקין פואמות, רומנים, מחזות, אגדות וסיפורים מחורזים, וזכה להכרה ולאהבת הקהל עוד בחייו. רבות מיצירותיו הופיעו גם בעברית, המחזה "בוריס גודונוב" והפואמה "יבגני אונייגין" זכו גם לעיבודים לאופרות, וסיפורי האגדות פרי עטו מוקראים עד היום לילדים בכל העולם.


תרגמה מרוסית והוסיפה אחרית דבר: רנה ליטוין
איורים: ירמי פינקוס

מס' עמודים: 40 מחיר: 74 ₪

מסר חשוב לחיים בסיפור נפלא ומומלץ !נוצר: 12/14/2008 10:04:00 AM
עודכן: 12/18/2008 9:26:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים