חדשות - טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 31/05/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > חדשות > טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית
  כתבות אחרונות
המועצה להנצחת הרצל מצדיעה לנשים ציוניות המועצה להנצחת הרצל מצדיעה לנשים ציוניות

צלמי עיתון צלמי עיתון "ידיעות אחרונות" מציגים - עשור להתנתקות

צרצרפיס - הפעם בנושא 'קורות חיים' - הוכרזו הזוכים בתחרות 140 התווים של מפעל הפיס צרצרפיס - הפעם בנושא 'קורות חיים' - הוכרזו הזוכים בתחרות 140 התווים של מפעל הפיס

הכנס הבינלאומי ה-35 לגנאלוגיה יהודית, בירושלים הכנס הבינלאומי ה-35 לגנאלוגיה יהודית, בירושלים

נטע אריאל – אשת השנה תשע נטע אריאל – אשת השנה תשע"ה

טיפים מיוחדים ובטיחותיים לחימום בחורף טיפים מיוחדים ובטיחותיים לחימום בחורף

תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת ! תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית

מאת: שוש להב
טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית

טור סיני, החווה האורגנית שבעמק הארזים, ירושלים, פועלת לשימור עשייה ירוקה ופיתוח הקשר בין אדם לאדמה ואדם לעצים. צימרים, ימי עיון, סדנאות, כנסים, חיבור לטבע ולערכים. ציונות בלי מרכאות."דבר אל העצים ואל האבנים" הוא ביטוי שמשמעותו - אין עם מי לדבר.. לא מקשיבים לך.. בחוות 'טור סיני' שולחים אותך לדבר עם העצים (ומאמינים שהטבע מקשיב), וסיקול אבנים כדי לטעת עצים, הוא עדיין צו השעה אצלם. אוהבים לספר כאן שנשיא המדינה - שמעון פרס, ביקר בחווה ב27 ביוני 2011 ושתל במקום עץ ארז..

האם אמירות כמו: "שימור עשייה ירוקה, פיתוח הקשר בין אדם לעץ ובין אדם לאדמה, שימור אקטיבי של שטחים ירוקים, בנייה אקולוגית, לימוד מהטבע וחזרה אל הטבע והשקט שכולנו כמהים לו" - מדגדגות את בלוטות הלגלוג או דווקא מעוררות געגוע לתקופות אחרות? ברוכים הבאים ל'טור סיני' החווה האורגנית - אתר שירחיק מכם את המחשבות הציניות ויחזק את תחושת הציונות, ללא מרכאות.

בשיפולי עמק הארזים, בואך ירושלים, שוכנת טור סיני, החווה אורגנית, שריד חי ומתפתח של עשייה חלוצית, ציונית, ערכית.. ושלל מילים שכמעט נעלמו מהלקסיקון שלנו. 2500 עצי פרי נשירים, 250 זנים של תפוחים, אגסים, נקטרינות, ענבים, תאנים ושפע רב ועסיסי בטעם של "פעם" כשעוד היינו ילדים, פירות בצבעים וטעמים חיים.

המטרה כאן ברורה ומוגדרת, שימור עשייה ירוקה ופיתוח הקשר בין אדם לעץ, בין אדם לאדמה. שימור אקטיבי של שטחים ירוקים, בנייה אקולוגית, לימוד מהטבע וחזרה אל הטבע והשקט שכולנו כמהים לו. כאן מתחברים לטבע, מדברים ומתייעצים עם העצים ומאמינים שגם מקבלים מהם תשובות. תובנות. כך ממש.

נתחיל בסאגה המשפחתית: החווה האורגנית טור סיני נולדה לפני 60 שנה. זאב טור סיני, אגרונום צעיר (בנו של נפתלי הרץ טור סיני, ממייסדי האקדמיה ללשון העברית), בוגר ביה"ס כדורי ואשתו סימה, בוגרת ביה"ס החקלאי בנהלל, הגיעו לעמק בשנת 1952 והקימו בשיתוף משפחת טורצ'ינר (פלג המשפחה בארה"ב), חווה חקלאית שהשתרעה בראשיתה על כ- 1400 דונם, ממחלף מוצא ועד רמות והר חוצבים של היום.

רב התוצרת החקלאית של ישראל הצעירה סופקה מכאן, מחוות טור סיני. 200 משפחות של עובדים, עולים חדשים ממעוז ציון וממבשרת, אנשי אבו גוש, מוצא ואנשי ירושלים, מצאו כאן את פרנסתם ופעלו כאיש אחד להפרחת שממת העמק. הרעיון, הביצוע וההקמה זכו לתמיכת כל הגורמים, הקרן הקיימת לישראל, דוד בן גוריון (ראש הממשלה דאז), יצחק בן צבי, לוי אשכול, יגאל אלון ושר החקלאות משה דיין, שאף היה שותף פעיל בנטיעות הראשונות של העמק. "טור סיני" היוותה באותם ימים גבול חי בין ישראל לירדן ומכאן גם משמעותה הפוליטית.

מפעל המים הראשון בארץ לטיהור מי שופכין ושימושם כמים חיים לחקלאות, הוקם על ידי זאב טור סיני בראשית שנות ה-60. מי השופכין של השכונות הצפוניות של ירושלים, אשר זרמו לנחל קדרון ומשם לממלכת ירדן, הופנו אל בריכת הטיהור שהוקמה ב"הר חוצבים" של היום ומשם בכוח הכובד, להשקיית הגידולים החקלאיים באדמות העמק.

חלפו השנים, השתנו הזמנים. השאיפה לעשייה חקלאית, בשילוב עם הרצון לקרב את האדם אל הטבע, הביאו את המשפחה להקמת מלון בוטיק ירוק ומרכז של אירועים בטבע, המשלב אירוח, ארועים, וסדנאות - בטבורו של בוסתן פרי. עודד טור סיני, יליד קיבוץ אלומות, 1945, אגרונום ובוגר תואר שני בכלכלה ומנהל, הוא האדם מאחורי חזון החווה. במקצועו, 25 שנות שמאות מקרקעין וניהול למעלה מ-15,000 שומות. שינוי יעוד לקרקע שעשה עודד טור סיני, הביא להקמתה כמרכז נופש, בריאות ואירועים בטבע.

חזונו של עודד טור סיני קורם עור וגידים והחווה בהתפתחות מואצת. חיה חרש טור סיני, האשה שאיתו, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית בכירה, מקיימת בחווה סדנאות ומפגשים, משתמשת בטבע כזרז לתהליכי שינוי. חיה ועודד טור סיני גרים בחווה ומנהלים מכאן את מפעל חייהם.

חוות טור סיני הינה רקמה אנושית חיה: צימרים מפנקים, כנסים, ימי עיון, סדנאות (מומחים) ואירועי זמר, מזמנים לחווה האורגנית יחידים, חברות וקבוצות, המבקשות לעצמן רגע אחד של שקט וחיבור לטבע בהמולת יומם. באי החווה מקבלים מעודד טור סיני את סיפור המקום ויוצאים ל"סיור נגיעה", סיור בחווה וקטיף טעימות. הפירות המבשילים על העצים מחכים לאורחים הקוטפים וטועמים ישר מהעץ או מלקטים עשבי מרפא, תוך לימוד הערכים הרפואיים של כל אחד מהם.

שיתוף פעולה בין החווה לעמותות חברתיות שונות, מייצר קשר קבוע ועבודה משותפת לשילוב מתמודדים בתעסוקה כחלק מתהליך השיקום. אמנים יוצרים במקום, מטפלי גוף ואנשי אדמה, מייצגי החברה הישראלית, הפועלת בדו-שיח שקט ובעשייה יומיומית עם הטבע.

טור סיני - חווה אורגנית, עמק הארזים, ירושלים, טל': 02-6540702/3 http://tursinai-organy.co.il/

(*צילומים: יח"צ)טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית
טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית
טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית
טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית
טור סיני - חווה אורגנית ופעילות ערכית
נוצר: 10/2/2012 4:12:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים