חדשות - הקונגרס העולמי למדעי היהדות, התקיים באוניב' העברית אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 02/07/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > חדשות > הקונגרס העולמי למדעי היהדות, התקיים באוניב' העברית
  כתבות אחרונות
שנת 'הקהל' ברובע היהודי בירושלים, בסימן אחדות ושוויון שנת 'הקהל' ברובע היהודי בירושלים, בסימן אחדות ושוויון

למה לי פמיניזם עכשיו? למה לי פמיניזם עכשיו?

המועצה להנצחת הרצל מצדיעה לנשים ציוניות המועצה להנצחת הרצל מצדיעה לנשים ציוניות

צלמי עיתון צלמי עיתון "ידיעות אחרונות" מציגים - עשור להתנתקות

צרצרפיס - הפעם בנושא 'קורות חיים' - הוכרזו הזוכים בתחרות 140 התווים של מפעל הפיס צרצרפיס - הפעם בנושא 'קורות חיים' - הוכרזו הזוכים בתחרות 140 התווים של מפעל הפיס

הכנס הבינלאומי ה-35 לגנאלוגיה יהודית, בירושלים הכנס הבינלאומי ה-35 לגנאלוגיה יהודית, בירושלים

נטע אריאל – אשת השנה תשע נטע אריאל – אשת השנה תשע"ה

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

הקונגרס העולמי למדעי היהדות, התקיים באוניב' העברית

מאת: שוש להב
הקונגרס העולמי למדעי היהדות, התקיים באוניב' העברית

פרופ' יהודית האופטמן - הרבה, הפמיניסטית והכוהנת הגדולה של ההיבט המגדרי בחקר תחום התלמוד - העבירה את הרצאת הפתיחה של הקונגרס העולמי ה-16 למדעי היהדות. זהו האירוע הבינלאומי החשוב ביותר במדעי היהדות ומתקיים באוניברסיטה העברית בירושלים.  הקונגרס העולמי ה-16 למדעי היהדות, שמארגן האיגוד העולמי למדעי היהדות, מתקיים באוניברסיטה העברית בירושלים מה-28 ביולי ועד ה-1 באוגוסט 2013. במהלך חמשת ימי הקונגרס, שהוא האירוע הבינלאומי החשוב ביותר במדעי היהדות, ישמעו אלפי משתתפים כ-1600 הרצאות ב-420 מושבים שונים. 

במהלך ימי הקונגרס יינתנו הרצאות בתחומים הבאים: המקרא ועולמו; היסטוריה של עם ישראל לתקופותיה; ספרות חז"ל, תלמוד, משפט עברי והגות יהודית; ספרות עברית וספרויות היהודים; לשונות היהודים ואמנות יהודית לסוגיה; והחברה היהודית בת זמננו.

במהלך אירוע הפתיחה, הרצתה הרבה (רב בלשון נקבה) פרופסור יהודית האופטמן - דמות מובילה בחקר תחום התלמוד מנקודת מבט מגדרית. האופטמן מכהנת כפרופסור לתלמוד בבית המדרש לרבנים באמריקה, שם היא מלמדת מאז 1973, ובו היא גם עומדת בראש המחלקה לתלמוד ורבנות.

האיגוד העולמי למדעי היהדות, שהוקם לפני למעלה מ-60 שנים, ביוזמתם של חוקרים במדעי היהדות מן האוניברסיטה העברית, הוא ארגון הגג החשוב ביותר למחקר מדעי היהדות וחברים בו חוקרים, תלמידים ואנשי רוח מכל רחבי העולם. נשיא האיגוד העולמי למדעי היהדות הוא פרופ' יוסף קפלן, מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

במהלך הערב התקיים מופע של "אנסמבל הפיוט שליד מכון בן צבי", שארח את הרב והפייטן הנודע, חיים לוק. אנסמבל הפיוט שליד מכון בן צבי עוסק בשירת הפיוט בדגש על מסורת צפון אפריקה, ובו שנים-עשר חברים מרקעים שונים, השותפים לחיפוש אחר צליל מקהלתי חדש אשר משלב את המסורתי עם הפרשני, את המקור עם מקוריות. הרב חיים לוק ידוע כאחד מגדולי הפייטנים בדורנו.

פרופ' יהודית האופטמן
אורחת הכבוד בקונגרס העולמי ה-16 למדעי היהדות הינה פרופ' יהודית האופטמן, הכוהנת הגדולה של ההיבט המגדרי בחקר תחום התלמוד. פרופ' האופטמן היא הפמיניסטית שחקרה את מעמדן של נשים ביהדות הקדומה והמודרנית. על רקע הדרת נשים בישראל ולמען הבנת מעמד האישה ביהדות וקידומו, ראוי לשמוע ממנה על מעמד האישה במקורות ההלכה מזווית אחרת.

פרופ' האופטמן פרסמה ספרים ומאמרים רבי השפעה בסוגיות של משפט תלמודי ועל הבעיות של נשים ביהדות רבנית ומודרנית. המחקר המקיף ביותר שפורסם עד כה, באשר להיבטים בספרות ההלכתית הקדומה המבטאים רגישות למעמד האישה, הוא מחקרה של יהודית האופטמן: "חז"ל - קולה של אישה". ספרה של האופטמן מאיר באור שונה את נכונותם של חלק מהתנאים להכיר בעצמאות מסוימת של האישה, בתוך המערכת ההיררכית של שלטון הגבר.

פרופ' האופטמן התחילה את דרכה בניו יורק, שם קיבלה תואר ראשון בתלמוד מבית המדרש לרבנים באמריקה ((Jewish Theological Seminary , תואר ראשון בכלכלה מברנרד קולג' (Barnard College), תואר מוסמך בלימודי תלמוד מבית המדרש לרבנים באמריקה, שם הייתה לאישה הראשונה בעולם שקיבלה תואר דוקטור לתלמוד בשנת 1982. היא גם למדה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2003 הוסמכה פרופ' האופטמן כרבה על ידי ה- Academy for Jewish Religion. כיום היא מכהנת כפרופסור לתלמוד בבית המדרש לרבנים באמריקה, שם היא מלמדת מאז 1973, ובו היא גם עומדת בראש המחלקה לתלמוד ורבנות.

סקר: החילונים יודעים פחות ומתעניינים פחות
לקראת הקונגרס העולמי ה-16 למדעי היהדות התקיים סקר שמסקנתו: החילונים יודעים פחות ומתעניינים פחות.  

מדינת היהודים הולכת ומתרחקת מהיהדות: 82% מהציבור החילוני מגדירים את רמת הידע שלהם ביהדות ובמקורות יהודיים כבינונית ומטה. במקביל, נמצא כי 66% מהיהודים מעוניינים בתגבור לימודי היהדות במערכת החינוך.   
כך עולה מסקר שבוצע לקראת הקונגרס העולמי ה-16 למדעי היהדות המתקיים בסוף יולי בירושלים.
עוד עולה מהסקר כי כמעט חצי מהציבור החילוני בארץ מצהיר כי ישמח שתתוגבר מערכת החינוך בלימודי יהדות, בעוד הציבור החרדי הצהיר כולו כי הוא מעוניין בכך. מתוצאות הסקר עולה גם כי רמת הידע של ילדים כיום גבוהה מזו של הוריהם ובייחוד בקרב המגזר החרדי והדתי.

80% מבני המגזר החרדי מצהירים כי לילדיהם ידע זהה או רחב ומעמיק יותר ביהדות.

על רקע נתונים אלו מודגשת חשיבותו של הקונגרס העולמי למדעי היהדות, המביא לציבור בישראל - לחוקרים, לתלמידים, למורים ולשוחרי דעת מכל שכבות הציבור - את מחקר מדעי היהדות בכל רוחבו ועומקו. המחקר במדעי היהדות הוא הגשר, שבאמצעותו מתאחדים כל העוסקים בנושא זה, בארץ ובעולם, לקהילה אחת חוקרת ולומדת.

(*צילום: יח"צ)נוצר: 2/8/2013 12:37:00 AM
עודכן: 4/8/2013 8:58:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים