חדשות - תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > חדשות > תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !
  כתבות אחרונות
סוד הקסם של מוחסן מחמלבאף – החבר האמיתי של הקולנוע הישראלי סוד הקסם של מוחסן מחמלבאף – החבר האמיתי של הקולנוע הישראלי

שנת 'הקהל' ברובע היהודי בירושלים, בסימן אחדות ושוויון שנת 'הקהל' ברובע היהודי בירושלים, בסימן אחדות ושוויון

למה לי פמיניזם עכשיו? למה לי פמיניזם עכשיו?

המועצה להנצחת הרצל מצדיעה לנשים ציוניות המועצה להנצחת הרצל מצדיעה לנשים ציוניות

צלמי עיתון צלמי עיתון "ידיעות אחרונות" מציגים - עשור להתנתקות

צרצרפיס - הפעם בנושא 'קורות חיים' - הוכרזו הזוכים בתחרות 140 התווים של מפעל הפיס צרצרפיס - הפעם בנושא 'קורות חיים' - הוכרזו הזוכים בתחרות 140 התווים של מפעל הפיס

הכנס הבינלאומי ה-35 לגנאלוגיה יהודית, בירושלים הכנס הבינלאומי ה-35 לגנאלוגיה יהודית, בירושלים

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !

מאת: יפה ישראלי
תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !

יהדות רומניה אשר כעלייה נחשבת לשנייה בגודלה בארץ (לאחר העלייה הרוסית), ממשיכה להעלות על נס את הישגיה באמצעות אירוע הבמה הרעיונית השלישית של ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל – עם פוקוס על התרומה להתיישבות העובדת בארץ ישראל.והנתונים הם אכן מרשימים ואני חייבת להודות שלא הייתי מודעת לא למספרים ובטח לא להיקף: המדובר ב - 50 מושבים ו – 47 קיבוצים שהוקמו ע"י עולים מרומניה לפני קום המדינה ואחריה.

לפני מספר ימים התקיים בכפר המכביה אירוע הגאלה השנתי של ארגון א.מ.י.ר. בדמות הבמה הרעיונית ע"ש יצחק ארצי ז"ל שמסתבר כי היה אחד ממקימי הארגון.

על אף מזג אוויר גשום ביותר ועומסי תנועה כבדים, הגיעו כ – 700 איש מהמיטב והנבחרים של קהילת יהודי רומניה בישראל: מעוזי ארד, מאיר צור – מזכ"ל תנועת המושבים מלווה ברעייתו, אפריים שפירא – גזבר התנועה הקיבוצית ועד אביבה מורן – מטעם עיריית ר"ג. הגיעה לברך, כמובן, גם שגרירת רומניה בישראל – הגב' אנדראה פסטרנק. עוד פקדו את האירוע בכירי תנועת המושבים, מר אאורל ויינר – יו"ר הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה שהגיע לארץ במיוחד לערב זה, השחקנית - מרים זהר, אבישי כפיר – מנהל סינמטק חיפה, אביהוד רסקי – ראש מועצת ראש פינה, נציגי תעשיות ההייטק והמדע, הרפואה והבנקאות.

מרשים היה לראות שעל אף שהיבט ההנצחה וההסטוריה מאפיין על פי רוב קהל מבוגר יותר, זה הגיע הפעם כשהוא מלווה כבר בדור הצעיר – הוא דור ההמשך – וזהו הישג מרשים לכשעצמו.

האירוע החל בקבלת פנים מפוארת עם מיטב המעדנים מהמטבח הרומני הטעים כל כך והעשיר לצד תערוכת צילומים מרהיבת עין של הצלם (הלא פחות מרשים), נתן יעקובוביץ', אשר הצליח לתפוס בעדשת מצלמתו את היפה, הפורח, הסמלי והצבעוני שבישובים ובקיבוצים שהוקמו ע"י יהדות רומניה במהלך ההסטוריה שלנו.

לכשהתקבץ הקהל הרב באולם, החל האירוע הגדול בהנחייתה המושכלת של איריס לקנר – דוברת הארגון ומפיקת הערב – שהנעימה את האווירה עם ידע רב על הקהילה ונושא הערב, הנחייה מקצועית וניהול מדוקדק של כל התוכנית העשירה שהוכנה מבעוד מועד וניכר היה שהושקעה בה מחשבה רבה עם תשומת לב לפרטים.

לאחר ברכותיהם של האורח מרומניה – נשיא הפדרציה מר ויינר, מר חריש המתפקד כיו"ר א.מ.י.ר., שגרירת רומניה בישראל הדוברת עברית רהוטה מאין כמוה, הגב' אביבה מורן מאגף החינוך בעיריית ר"ג, שני המזכ"לים של תנועת המושבים והתנועה הקיבוצית שבשיתוף עימם אורגן הערב, עלו ובאו לבמה רשימה של מכובדים (שלא על כולם ידעתי שהם רומנים במקור): אהרון ידלין – חתן פרס ישראל ומי שהיה שר החינוך בממשלת רבין הראשונה, הרב מנחם הכהן – שכיהן כרבה של יהדות רומניה שנים לא מעטות, אילנה יוגב מתנועת המושבים שהיא גם בתו של נחום גנץ ואחותו של הרמטכ"ל שלנו, ד"ר דני קורן – מרצה בכיר ובנו של יצחק קורן, ד"ר רונית פישר מאוניברסיטת חיפה האחראית הן על החוברת המעניינת שקיבל כל משתתף בכניסה והן על עבודת מחקר גדולה הנמצאת בשלבים מתקדמים על נושא הבמה בדיוק, עמי איילון – ראש השב"כ לשעבר שסיפר על חוויות הוריו שעברו בהכשרה לקראת עלייתם והיכן הקימו קיבוצים וכמובן: עו"ד יואל ריפל המצחיק שניהל את הפאנל ברצינות לצד אתנחתאות קומיות נהדרות.

הבמה הרעיונית של א.מ.י.ר. נוסדה במקורה על מנת להיות מקום בו מצדיעים להישגי הקהילה הרומנית בארץ בשלל תחומי החיים, חושפים מידע שלא היה מוכר ברובו לקהל הרחב או למשתתפי האירוע בפרט ומבליטים דמויות בולטות מההסטוריה של המדינה שמקורן ומוצאן ברומניה ואני חייבת לציין שהמארגנים אכן מצליחים לממש את מטרתם, לעורר גאווה בבני הקהילה וצאצאיהם ולגרום לכל מי שלא ידע עד כמה רבה היא תרומתה של הקהילה שהייתה לשלישית בגודלה באירופה ללמוד משהו חדש.

מתוך דברי האנשים שעלו על הבמה, עולה כי במסגרת ההתיישבות העובדת אחראים העולים מרומניה במהלך השנים על העלתם לקרקע של לפחות 50 מושבים ו - 47 קיבוצים כאשר מרבית היהודים שהגיעו מרומניה לארץ ישראל מראשית המאה הקודמת ועד לתחילת שנות ה – 50 , עברו הכשרה עוד ברומניה במסגרת תנועות ציוניות שהיו פעילות ותוססות והצמיחו מנהיגים, בונים ואנשי אדמה.

במהלך הפאנל דיברו המשתתפים על הקשר בין ארץ המוצא לבנייה וההקמה בישראל לאורך 130 השנים האחרונות, על ההישגים והדמויות הבולטות : נחום גנץ – אביו של הרמטכ"ל, יצחק בן אהרון, יצחק קורן, עדה (פישמן) מיימון, פנחס לבון, יואל פלגי, אברהם ברושי, סוריקה ברוורמן ועוד, וסיפרו אנקדוטות צבעוניות על העבודה המשותפת עם אנשי העלייה המובחרים.

החלק האומנותי של הערב התחלק בין יעקב בודו שהצחיק מאוד את הקהל, באלדי וברק אולייר בשני קטעים אינסטרומנטליים רומנים מוכרים ואפי נצר עם שני קטעי שירה בציבור שהפתיע את הנוכחים עם עובדת השתייכותו לקהילת יוצאי רומניה בישראל.

עם סיום הפאנל הייתה גם הפתעה: קריקטורות מקוריות של משתתפי הפאנל שנעשו ע"י אמן הקריקטורה הבינלאומי, אדי מטס – גם הוא יליד רומניה.
עם סיום הערב כולו חולקו לקהל עציצי תבלין ריחניים כמזכרת מערב מרשים במיוחד.

שאפו וכבר מחכות לשנה הבאה !

(* תמונות: חנוך גריזיצקי)תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !
תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !
תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !
תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !
תרומת יהדות רומניה להתיישבות העובדת בישראל– גדולה, ענפה ומכובדת !
נוצר: 1/5/2015 1:42:00 PM
עודכן: 5/1/2015 2:26:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים