מבצעים - Women at work – ישראל 2009 - מה מצבנו אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > מבצעים > Women at work – ישראל 2009 - מה מצבנו ?
  כתבות אחרונות
חוגגים עצמאות ב'עולם התחתון' של אליס חוגגים עצמאות ב'עולם התחתון' של אליס

עקרת הבית בראי הביטוח הלאומי

מהפכה שיפוטית – אין גירושין ללא גישור מקדים מהפכה שיפוטית – אין גירושין ללא גישור מקדים

מה מגיע לך? ההייטק הישראלי מתגייס לסייע לאזרחים לדעת מה זכויותיהם ואיך לממש אותן מה מגיע לך? ההייטק הישראלי מתגייס לסייע לאזרחים לדעת מה זכויותיהם ואיך לממש אותן

דמי מזונות לא יוקפאו בעת בקשה לפשיטת רגל דמי מזונות לא יוקפאו בעת בקשה לפשיטת רגל

ביהמ ביהמ"ש פטר גרוש מחוב מזונות של 2.5 מיליון שקלים לגרושתו

האישה תפסה את בעלה כשהוא מנסה להינשא לאחרת האישה תפסה את בעלה כשהוא מנסה להינשא לאחרת

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

Women at work – ישראל 2009 - מה מצבנו ?

מאת: מערכת Iwomen
לרגל יום האישה הבינלאומי החל היום, ליקטנו נתונים ממספר מקורות רשמיים על מצב הנשים בשוק העבודה, הזכויות, העוולות וכל הנקודות טעונות השיפור.
לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בתחילת השנה שעברה חיו בישראל כ-2,661,000 נשים.
מתוכן, כ-951 אלף נשים הן אמהות לילדים עד גיל 17. ב-2008, 51.3% מהנשים מעל גיל 15 השתתפו בכוח העבודה, לעומת 46.3% בשנת 1998.
עם זאת, הכנסתן הממוצעת של נשים היא 64% מהכנסתם של גברים.
עוד פורסם כי כ-34% מהמועסקים בתחום ההיי-טק הן נשים – מספרן מסתכם ב - 88.3 אלף נשים. ובהתייחס לנשים בעמדות ניהול, נשים מונות כיום 31.5% מהמנהלים בישראל.

משרד התעשייה והמסחר פרסם לא מכבר נתונים בהתייחס למספר הפניות שהתקבלו בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה החל מחודש אוגוסט ועד היום.
עולה כי התקבלו כ-264 פניות, 29% מהתלונות שהתקבלו בנציבות הן בגין אפליה מחמת הריון ו - 61% מכלל הפונים לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה הן, למעשה, נשים
"הגיעה העת שהחברה הישראלית תכיר במלוא הפוטנציאל של ההון האנושי הנקרא נשים" כך אמרה עו"ד ציונה קניג-יאיר , הנציבה הארצית בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת.
עוד ציינה עו"ד קניג יאיר כי דווקא בימים של משבר כלכלי יש להקפיד על שוויון הזדמנויות גם בתהליכי פיטורין ולהימנע מפיטורים מפלים כלפי נשים ערביות ואוכלוסייה מבוגרת.

בעקבות הלחימה בדרום חלה עליה משמעותית במספר הפניות בגין אפליה מחמת שירות מילואים. לנציבות פנו נשים וגברים אשר פוטרו מעבודתם לאחר שירות מילואים. כמו כן פנו הורים ובמיוחד אמהות אשר נאלצו להישאר עם ילדיהן בבית בזמן הלחימה ובשל כך פוטרו מעבודתן. בכוונת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה לבדוק פניות אלה מול המעסיקים ולאכוף את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

יצויין כי לאחרונה הגישה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה כתב תביעה בבית הדין לעבודה בת"א, נגד חברת רמי לי (חברה המייצרת בגדי הריון) בגין אפליה של עובדת בהריון בעת קבלתה לעבודה .

כמו כן, הגישה הנציבות צו למתן סעד זמני נגד חברת סופרהב אמברוזיה להחזרת עובדת לעבודה, העובדת הייתה בטיפולי פוריות ותנאי עבודתה הורעו בצורה משמעותית.

עו"ד ציונה קניג-יאיר מציינת כי הקמת הנציבות במשרד התמ"ת מזמינה למשרד התמ"ת הזדמנות להוות חוד החנית בנושא שוויון בעבודה ולהוות דוגמא אישית לכלל משרדי הממשלה בפרט ולמעסיקים בכלל.

לצורך כך, מציינת הנציבה, הוחלט לבחון את המצב הקיים במשרד התמ"ת בנוגע לשוויון בעבודה, ובעקבות ניתוח הנתונים לגבש תכנית עבודה להטמעת השוויון ומיגור האפלייה, תכנית אשר תהווה מודל לכלל משרדי הממשלה. יצוין כי הנהלת המשרד נענתה לאתגר ואנו כעת נמצאים בשלב ניתוח הנתונים.

חוקרות באוניברסיטת בר אילן (ממרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטה) העלו בחכתן נתונים נוספים :
הן טוענות שעל אף השתלבותן ההולכת וגדלה של נשים בשוק העבודה, אימהות עדיין מרוויחות שכר נמוך בהרבה כמעט מכל קבוצה אחרת. כמו כן, עולה כי לנישואים השפעה שלילית ברורה על כושר הכנסתן של נשים, "נשים נשואות משתכרות עם הגיל פחות ופחות ביחס לגברים נשואים, בעוד שנשים רווקות משתכרות יותר ויותר ביחס לגברים נשואים. אמהות עובדות פחות שעות בגלל הטיפול בילדים ומטלות הבית. אמהות היא הגורם המרכזי לפערים בשכר" דיווחה הפרופ' רות הלפרין- קדרי, ראש המרכז לקידום מעמד האשה.
עוד הוסיפה כי "מדינת ישראל היא מהמדינות בעלות שיעור הילודה הגבוה ביותר בעולם המערבי, אבל מערכת הטיפול בילדים והאפשרויות שניצבות בפני הורים לשלב השתתפות של שני ההורים בכוח העבודה לוקות מאוד בחסר. נשים פה מושפעות לרעה יותר מאשר במקומות אחרים, כי שיעור הילודה גבוה יותר" – זה מסביר מדוע גידול הילדים הוא הגורם המנציח באופן המשמעותי ביותר את הפער הכלכלי בין המינים.

אחד הגורמים העיקריים לפער בהכנסה החודשית מוסבר בכך שנשים עובדות פחות שעות בחודש בממוצע מגברים. אחוז הנשים המועסקות העובדות במשרה חלקית גדול כמעט פי שלושה מאחוז הגברים: 36.4% מהנשים, לעומת 12.4% מהגברים.Women at work – ישראל 2009  - מה מצבנו ?
נוצר: 3/8/2009 1:51:00 PM
עודכן: 3/8/2009 5:41:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים