מבצעים - מה אתן יודעות על כוחה של הכתובה אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > מבצעים > מה אתן יודעות על כוחה של הכתובה ?
  כתבות אחרונות
חוגגים עצמאות ב'עולם התחתון' של אליס חוגגים עצמאות ב'עולם התחתון' של אליס

עקרת הבית בראי הביטוח הלאומי

מהפכה שיפוטית – אין גירושין ללא גישור מקדים מהפכה שיפוטית – אין גירושין ללא גישור מקדים

מה מגיע לך? ההייטק הישראלי מתגייס לסייע לאזרחים לדעת מה זכויותיהם ואיך לממש אותן מה מגיע לך? ההייטק הישראלי מתגייס לסייע לאזרחים לדעת מה זכויותיהם ואיך לממש אותן

דמי מזונות לא יוקפאו בעת בקשה לפשיטת רגל דמי מזונות לא יוקפאו בעת בקשה לפשיטת רגל

ביהמ ביהמ"ש פטר גרוש מחוב מזונות של 2.5 מיליון שקלים לגרושתו

האישה תפסה את בעלה כשהוא מנסה להינשא לאחרת האישה תפסה את בעלה כשהוא מנסה להינשא לאחרת

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

מה אתן יודעות על כוחה של הכתובה ?

מאת: באדיבות LawGuide ישראל
מה אתן יודעות על כוחה של הכתובה ?

דווקא בשיא עונת החתונות, הבה נבין טוב יותר את המשמעות הרצינית של המסמך המאחד ומה קורה אם וכאשר יש לפרק את "החבילה". מה תוקפה אז ?!כתובה הינה מסמך משפטי אשר מקורו בהלכה היהודית והוא חוזה אשר הכלה מקבלת ביום נישואיה (כיום, המנהג הוא להעניק את הכתובה לכלה במהלך החופה). המטרה המקורית העומדת מאחורי הכתובה הינה להבטיח את זכויותיה של האישה. אנשים רבים נוטים שלא לייחס חשיבות יתרה לכתובה ומדובר בטעות אשר עלולה לעלות ביוקר, תרתי משמע. בטרם נפתח תיק ברבנות, או בעת שמוגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה, מומלץ לבדוק האם ישנן השלכות לגבי הכתובה במקרה הספציפי.

יש הגורסים כי נוכח השתרשותו של חרם דרבנו גרשום, אשר קבע כי קיים איסור על גירוש אישה בניגוד לדעתה, יש מקום לבטל את מוסד הכתובה. הגישה הנגדית לתפיסה זו קובעת כי הכתובה אמורה לשמש כאמצעי מניעה מול בעל המעוניין להתגרש מאשתו ללא מחשבה וב"קלות ראש". הרמב"ם פוסק בעניין זה כי חכמים תיקנו לאישה כתובה על מנת שלא תהיה היא קלה בעיניו של בעלה להוציאה.

מבחינה הלכתית הכתובה איננה מסמך משפטי גרידא. מדובר אפוא בחוזה אשר תקף גם בין בני הזוג לבין שמיים. הכתובה מנוסחת על פי דעתם של חכמים מתוך אפשרות לקבוע את תניותיה הדיספוזיטיביות על ידי בני הזוג. מטרתה הינה להסדיר את היחסים אשר בין בעל ואישה, לא רק מבחינת מזונות או יחסי ממון, אלא גם בענייני אישות, ירושה וקבורה. סמכות הדיון בסוגיות כתובה נתונה תמיד לבית הדין הרבני. הדיונים בכתובה נערכים במסגרת הליכי גירושין בין הצדדים אשר בתי הדין הרבניים הינם בעלי סמכות ייחודית לדון בהם.
חשוב לדעת כי כתובה מהווה מסמך משפטי ואין מדובר בטקס סמלי בלבד.

כתובה לא תשולם בכל מקרה וישנן עילות אשר מזכות את הבעל מלשלם כתובת אשתו.
להלן העילות המזכות:

בגידה או מעשה כיעור – במידה והבעל מצליח להוכיח בפני בית הדין כי האישה ניהלה יחסי אישות עם גבר אחר מחוץ לנישואין, בית הדין הרבני יחייב אותה בגירושין וזכותה לכתובתה תאבד. הבעל יכול לנסות ולהוכיח גם ביצוע מעשה כיעור על ידי האישה. מעשי כיעור הינם מקרים בהם בידיו של הבעל אין הוכחה חד משמעית לבגידה מצד אשתו, אך קיימת לכך סבירות גבוהה. יצוין כי אין די בהימצאותה של האישה בחברת גבר זר, אף ביחידות, ויש להרים נטל הוכחה כבד בעניין זה.

אישה מורדת – אישה מורדת הינה אישה אשר מסרבת לקיים עם בעלה חיי אישות וזאת כאשר אין לה סיבה מוצדקת לכך. בית הדין הרבני רשאי להכריז על האישה כמורדת ולשלול ממנה את הכתובה את מזונות האישה. ישנם מקרים בהם אישה "מורדת" בבעלה בשל טענות שונות כגון אלימות מצידו. יצוין כי ייתכן ובית הדין הרבני יגדיר אישה זו בתור מורדת חרף טענות צודקות מצידה. לעיתים, כאשר האישה נשארת לגור בבית, חרף התנהגות בלתי הולמת מצידו של הבעל, והמרדנות נבעה מסיבה טובה, ייתכן ולא תאבד האחרונה את כתובתה.

מקח טעות – עילת זה נוגעת למקרים בהם האישה יודעת כי היא סובלת מבעיות רפואיות או נפשיות אשר מונעות ממנה לקיים את חיי הנישואין באופן תקין, וחרף כך היא אינה מביאה זאת לידיעתו של הבעל. מקורה של עילה זו בכך שהבעל אשר נשא לאישה את פלונית, ובעצם התחתן עם אלמונית, הוטעה ואינו חייב בכתובה. יש לציין כי לא כל מחלה או פגם יכולים לשמש את הבעל כעילה לביטול כתובת אשתו.

פגם בכתובה – פגם מהותי בכתובה יכול להביא במקרים מסוימים לשלילתה. עם זאת, יצוין כי מדובר במקרים חריגים במיוחד ובתי הדין נוטים שלא לפסול כתובות בגין פגמים טכניים אשר אינם נוגעים למעשה הצדדים ואין להם אשמה בהם.

עוברת על הדת לאחר התראה – אישה אשר מתנהגת בפריצות ו\או מכשילה את בעלה לחיות עימה חיי נישואין, עלולה ליצור הפרעה שתביא לשלילת כתובתה. עם זאת, שלילת הכתובה בעילה זו תיעשה רק לאחר התראה.

עזיבת הבית – אישה אשר עוזבת את הדירה המשותפת ללא כל סיבה מוצדקת עלולה להפסיד את מזונותיה ואת כתובתה. סיבה מוצדקת לעזיבת הבית יכולה להיות אלימות מצד הבעל. במקרים אלו, לא תעמוד לבעל טענת ביטול הכתובה מחמת עזיבת הבית.

לסיכום, בתי הדין הרבניים פוסקים בסוגיות הקשורות לכתובה בהתאם לנסיבות המקרה, טענות הצדדים והראיות אשר מוצגות בפניהם. מומלץ בהחלט לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בטרם אתם פותחים בהליכי גירושין, או פועלים בדרכים קיצוניות כגון עזיבת הבית או ניהול מערכות יחסים בגלוי מחוץ לנישואים. ייתכן ופעולות אלו יעמדו לכם לרועץ, אם מבחינת הבעל ותשלום הכתובה ואם מבחינת האישה באובדן הזכות לכתובתה.

במידה ואתם שוקלים ללכת בדרך של גירושין, ניתן לקבל מידע בנושא מעמדה של הכתובה גם באינטרנט על ידי פניה בפורום גירושין ומשפחה או באתרים משפטיים נוספים.נוצר: 7/17/2011 4:10:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים