אומנות - חממה - תערוכת צילום של אלישבע שקד אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אומנות > "חממה" - תערוכת צילום של אלישבע שקד
  כתבות אחרונות
בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

"הסוריאליזם זה אני"! תערוכת "דאלי בנמל ת"א"

תערוכת תערוכת "נשים בראי המאה" במוזיאון אוצרות בחומה, עכו

התערוכה התערוכה "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון א"י, ת"א

LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד

LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ

תערוכתו של רפאל שפרינגמן, תערוכתו של רפאל שפרינגמן, "לבי עם כורדיסטן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"חממה" - תערוכת צילום של אלישבע שקד

מאת: שוש להב

מתצלומי ארכיטקטורה ותהליכי בניין לתצלומי חממות בבקעת הירדן, ים המלח, לכיש ועוטף עזה. אלישבע שקד בתערוכת יחיד ראשונה, בהאנגר 2 בנמל יפו החל מ- 18 באוקטובר. אוצר: איל פרי.אלישבע שקד מצלמת מזה עשר שנים. בשנים הראשונות צילמה בעיקר ארכיטקטורה ותהליכי בניה, מתחומי עיסוקה כעורכת דין בירושלים. במהלך השנים החלה לצלם מבני ענק ברחבי הארץ, שגם אם אינם משתלבים בנוף ובסביבה בה הוקמו, הפכו, עם הזמן, לנוף עצמו, בהם בית החרושת "נשר" ברמלה, מפעל הפחם בחדרה ומבני הענק של מפעלי ים המלח.

בנסיעותיה, היוו חממות חלק מהנופים שבדרך וכחלק מתהליך היצירה שלה, הפכה אותן למושא צילומים מרכזי. שקד, שהציגה עד כה בשתי תערוכות קבוצתיות, מציגה בתערוכת יחיד ראשונה שתיפתח ב- 18 באוקטובר, צילומים נבחרים של חממות שצילמה בבקעת הירדן, ים המלח, לכיש ועוטף עזה במשך ארבע שנים, 2012-2008. מרבית הצילומים צולמו במצלמה אנלוגית, בפילם שחור לבן, פותחו והודפסו על ידה.

לדברי שקד: "יצאתי לחפש את נופי ילדותי, המרחבים חרושי התלמים. במקומם מצאתי מרחבים דחוסי קונסטרוקציות פלסטיק מתוח, המשדרות פונקציונליות ותחכום חקלאי, ומוצבות בהזרה מוחלטת לנופים שבעיבורם הושרשו. לא הפניתי עורף לחזיון, שכן אט אט נוכחתי לראות כיצד נינסכת בו רוח חיים משל עצמו, שעה שהחממות החלו לקיים דיאלוג מתמשך עם סביבתן.

היה זה מעין דו שיח מדומיין, בין המשמעויות הרבגוניות הנובעות מעצם היותן שם, לבין ההדים שמוחזרים אליהן ומהן - אל הנוף המשתרע מסביב. וכך, מטבע הדברים, עדשת המצלמה הפנימה את מעשי הקסמים הללו. את מיקסמן של קשתות הברזל שבחממה, על כיסויי הפלסטיק שמעליהן וצנרת ההשקיה שבתוכן. הללו כולם אלמנטים פונקציונאליים לחלוטין - נטבעו לפתע בחותם אישי שונה, שייצר חללים תלת מימדים, חופשיים מכוח הכבידה של תפיסת המציאות, ומרחפים הרבה מעבר לה".

מתוך "קו פרשת האור", הטקסט של איל פרי, אוצר התערוכה: "כדי להבין את שפת הצילום של אלישבע שקד, עלינו לדון במתח התמידי בין תפישת הצילום כמייצג מציאות, השופר הגדול של הריאליזם, לבין היותו אובייקט העומד בפני עצמו.. בחירתה בצילום סרט מסורתי ואינספור שעות בחדר החושך, משמרת את אותו פער זמן נחשק שכבר לא קיים בצילום דיגיטלי - השהיה המאפשרת ניתוק מחוויית הצילום הראשונית והתייחסות פרשנית לחומר הגלם שבנגטיב: רעיונית, תיאורטית וסימבולית, בחתירה למימוש הדימוי בחומר - יצירת האובייקט.

.. שלוש השפות הצילומיות בתערוכה: צילום שחור/לבן, צילום צבע ושקף צילומי, משקפים את מעבדת המחקר שלנו ואת הניסיון להשאיר את טיבה של המציאות חמקמק, מסתורי ונתון לפרשנויות שונות בעיני המתבונן. האתגר הנוסף שעמד בפנינו הוא כיצד לא להפוך את המיקוד בחממות לצמצום של העשייה הצילומית של אלישבע שקד, שנבנתה ממערכת מורכבת של יחסי גומלין בין פרויקטים שונים במהלך השנים.. והחממה נוכחת, מאובקת, שברירית, נטושה ורבת הוד, תנועתה אל ה'יפה' באופן שרק הכיעור, בהתמסרותו אל עין אוהבת, יכול לבטא".

התערוכה תוצג מיום חמישי 18.10.12 ועד יום ראשון 4.11.12
שעות פתיחה: ימים א'-ה' בשעות 22:00-16:00, שישי ושבת בשעות 11:00 -22:00 , בהאנגר 2 בנמל יפו.

(* צילומים : יח"צ)

נוצר: 10/10/2012 7:15:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים