אומנות - מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אומנות > מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו
  כתבות אחרונות
בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

"הסוריאליזם זה אני"! תערוכת "דאלי בנמל ת"א"

תערוכת תערוכת "נשים בראי המאה" במוזיאון אוצרות בחומה, עכו

התערוכה התערוכה "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון א"י, ת"א

LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד

LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ

תערוכתו של רפאל שפרינגמן, תערוכתו של רפאל שפרינגמן, "לבי עם כורדיסטן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו

מאת: שוש להב
מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו

במסגרת חגיגות ה- 60 לעין-הוד, תיפתח תערוכה של מקבץ עבודות ומיצגים המציינים 100 שנה ליצירת ה"רדי מייד" הראשונה במוזיאון ינקו-דאדא וכן "אקטים" בשיתוף הקהל, 27.7.13 - 29.9.13במסגרת חגיגות ה- 60 לכפר האמנים עין-הוד, מוזיאון ינקו-דאדא חוגג 30 שנה להיווסדו, בתערוכה של עבודות ומיצגים המציינים 100 שנה ליצירת ה"רדי-מייד" הראשונה.

ב-27.7.13 תיפתח במוזיאון ינקו-דאדא התערוכה Ready-Set-Go - מקבץ עבודות ומיצגים המציינים מאה שנה ליצירת הרדי מייד הראשונה. האמנים שיציגו בתערוכה זו הם: מוחמד אבו ארקיה, אורנה אורן יזרעאלי, אברהם אילת, צביקה אלטמן, איתמר בגליקטר, אריה ברקוביץ, משה גורדון, ג'ים המלין, ולצ'ה ולצ'ב, ז'אק ז'אנו, דן חמיצר, רענן טל, טמיר ליכטנברג, אסתר נאור, בלו-סימיון פיינרו, יערה צח, דרור קרטה, פיליפ רנצר, נועה תבורי, קבוצת תו.

ב-1913 מתוך חיפוש אחרי שפה אחרת פרט לציור, החל מרסל דושאן ליצור באמצעות אובייקטים יום יומיים. הוא חיבר גלגל אופניים הפוך לשרפרף-מטבח והתבונן בו בעת שהסתובב. כך יצר את ה"רדי-מייד" הראשון - הכינוי שנתן דושאן ב-1915 לכל החפצים מן-המוכן, שאותם הפך ליצירות אמנות, והיו גם הביטוי הבולט של יצירת האמנות הדאדאיסטית.

אנדרה ברטון הגדיר את עבודות הרדי-מייד של דושאן: "אובייקטים מיוצרים, שהועלו לדרגת כבוד של עבודות אמנות באמצעות בחירתו של האמן". דושאן נטל שני חפצים, האחד סטטי והשני דינמי, והחיבור של שני חפצים אלה הפקיע אותם מייעודם המקורי ויצר אובייקט שלישי, שהיה ישות חדשה בתחום ההגדרה של האמן את יצירת האמנות.

תערוכה זו מציגה עבודות שנעשו ברוח עבודת הרדי-מייד הראשונה של מרסל דושאן, המוגדרת כ"רדי-מייד נעזר", שבו התערבות האמן מוגבלת לשינוי הזווית המקובלת של האובייקט, ללא כל שינוי באובייקט עצמו. המשתתפים מציגים עבודות שנעשו בשנים האחרונות, אקט ה"אנטי אמנות" מוצג באמצעות כ-30 יצירות אמנות, רובם של אמנים ישראלים, שנטלו חפצים יום יומיים זמינים ששימושם ברור ומוכר, ובאמצעות שינוי זווית או חיבור של שני אובייקטים, יצרו עבודות המדגישות את חשיבותה של הבחירה שהאמן עושה בהגדרת גבולותיה של יצירת האמנות. פעולת ההשקה או ההטיה שהיא מינורית לכאורה, יוצרת תחביר חדש המוגדר, ללא צורך בהתנצלות, כיצירת אמנות.

חלק מהעבודות עשויות מחיבורים אבסורדיים של חפצים שונים, חלקן עשויות מסידור מחודש תוך שימוש באותו החפץ, יש עבודות בהן אופן הצבתם של אובייקטים קובע את אופן הקריאה שלהם, ועבודות אחרות הן  מיצבים של חפצים.

חלק ניכר מהמשתתפים בוחרים לאסוף את חומרי הגלם ליצירתם באשפה או בדרך אליה (אריזות ריקות, קופסאות), חלקם בוחרים באובייקט שמקורו בטבע (ענפים, בולי עץ), ואחרים בוחרים בחפצים טעונים (בדגל המדינה, בפיסות מסידור תפילות, ובמידה מסוימת גם בספרים). כן מוצגות עבודות עשויות מזון מתכלה הדורש "רענון" מדי מספר ימים (כרוב ירוק, שרידי מאפה). חלק מהאמנים רוכשים חפצים חדשים, מפרקים חלקים ומרכיבים מחדש. וכך שורה ארוכה של חפצים עושים דרכם לחללי תצוגה, דרך סדנתו של האמן בתהליך של התקה וזיקוק.

התערוכה אינה מתייחסת להיבט הנוסף של "גלגל האופניים" והוא התנועה, שכן העבודה המוצבת במוזיאון מאבדת בדרך כלל מומנט זה. לכן, לצד התערוכה, הוזמנו אמנים ליצור סדרת מיצגים ו"אקטים" - התרחשויות בחלל, באמצעות רדי-מייד ובשיתוף הקהל, ובכך להשלים את רוח היצירה של מרסל דושאן.

המיצגים וה"אקטים" יתקיימו בשבתות בשעה 12:00, החל מ- 27.7.13 .

בחלל ה"גלריה באכסדרה" יציגו האמנים איתמר בגליקטר, משה גורדון, ז'אק ז'אנו, אסף סטי ולזלי רובין-קונדה, חמש התייחסויות לאנציקלופדיה העברית,  בסדרה של מיצבים ועבודות. האמנים מצאו כר פעולה נרחב בכרכים הגדולים והמסיביים. החיבור בין מצע זמין ונוח האוצר בתוכו אינפורמציה, והקדוּשה כמעט שהייתה מיוחסת להם בזמנו, היו תמריץ ליצירה. עוד בשנת 1997 משהוקמה במוזיאון ינקו-דאדא המעבדאדא, החליטו אמני קבוצת תו שעיצבו אותה, לכלול באחת מפינות ההפעלה שלה מושבים עשויים מכרכי האנציקלופדיה.

להרס ספרים בכלל ובפרט להרס אנציקלופדיה, שהייתה ללא ספק מפעל תרבותי גדול, מתלווה תחושה קשה. מעבר לאקט הדאדאיסטי וה"אנטי אמנותי", ישנה אמירה על הקשר בין חומר ורוח. מצע הרדי-מייד המטופל אינו עוד כיסא או גלגל אופניים, זהו נכס צאן ברזל של תרבותנו. אלא שהנכס כבר מזמן הופקר, ולאמנים לא נותר אלא לגייס את ההומור, לנסות להפיח רוח חיים בשריד הגווע, ולתת לו הזדמנות אחרונה ל"חיי נצח" בין כָּתלי המוזיאון.

לפרויקט עוצב קטלוג ייחודי שהוא רדי-מייד אמיתי: קופסת "מיקספלקס" של חטיף דגנים, המשמש אריזה לדפי הקטלוג ולצילומי העבודות.
את שתי התערוכות אוצרת רעיה זומר-טל והן תימשכנה עד נובמבר 2013.

 מוזיאון ינקו-דאדא, כפר האמנים עין הוד, טל': 04-9842350
www.jancodada.co.il

 

(*צילומים: בלו פיינרו, דן חמיצר, גלית בן עמי, פיליפ רנצר, תמיר ליכטנברג)

   מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו
מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו
מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו
מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד חוגג 30 שנה להקמתו
נוצר: 7/21/2013 4:22:00 PM
עודכן: 7/21/2013 4:28:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים