אומנות - צלמים מטעם עצמם: מלחמת יום כיפורים באלבומים אישיים אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 09/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אומנות > "צלמים מטעם עצמם": מלחמת יום כיפורים באלבומים אישיים
  כתבות אחרונות
בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

"הסוריאליזם זה אני"! תערוכת "דאלי בנמל ת"א"

תערוכת תערוכת "נשים בראי המאה" במוזיאון אוצרות בחומה, עכו

התערוכה התערוכה "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון א"י, ת"א

LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד

LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ

תערוכתו של רפאל שפרינגמן, תערוכתו של רפאל שפרינגמן, "לבי עם כורדיסטן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"צלמים מטעם עצמם": מלחמת יום כיפורים באלבומים אישיים

מאת: שוש להב

בכנסת תיחשף תערוכת צילומים מהמלחמה, שלא נחשפו עד כה, מתוך אלבומים פרטיים של לוחמים ומפקדים. היו"ר אדלשטיין: קולו של היחיד חייב להישמע בזירה הציבורית. אוצרות התערוכה - יעל שביט ומעין מילוא."צילום שווה אלף מילים" - עד כמה אמירה זו נכונה, נוכל להיווכח בתערוכת צילומים אישית ומרגשת, "צלמים מטעם עצמם": מלחמת יום כיפורים באלבומים אישיים, שתוצג בשבוע הבא בכנסת ישראל.

במלאת ארבעים שנים למלחמת יום הכיפורים, ובמסגרת ציון המלחמה בשורת אירועים בכנסת, תושק בכנסת גם תערוכת צילומים ייחודיים. התערוכה מציגה מבט שונה, ובדומה לכתיבת הזיכרונות המרובה, העוסקת במלחמה ופורטת אותה לכדי סיפורים אישיים, היא מפקיעה את ייצוגה מידיהן של לשכות העיתונות הממשלתיות והצבאיות ומפקידה אותה בידיהם של אלה שנטלו בה חלק.

מטרת התערוכה להרכיב תמונה של המלחמה, כפי שהיא עולה מאלבומים אישיים של "צלמים מטעם עצמם" - חיילים שיצאו למלחמה ומצלמה באמתחתם, והנציחו את האירועים ההיסטוריים מבפנים ומקרוב. צלמים שמצלמתם האישית רשמה את מראות המלחמה, ובתוך כך גם תיעדה את הסובבים אותם - לעיתים מכרים וותיקים, אך לא פעם דווקא רעים לרגע - שגם לאחר כמעט ארבעה עשורים נותרו אלמוניים.

ההישרדות, ההישארות בחיים, ההתמודדות בזמן אמת עם אובדן החברים, ההרס והחורבן של המרחב, כמו גם הניסיון לקיים שגרת חיים בתנאי הקרב, הם שיעמדו בליבה של התערוכה. תצלומים אישיים אלה הם שירכיבו "אלבום" תודעתי זה של המלחמה, כפי שנצרבה במימד האישי של הזהות הפרטית, ולא בזו הקולקטיבית הלאומית.

יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, אומר לקראת פתיחת התערוכה: "היא מביאה לידי ביטוי את נקודת המבט של החייל הבודד, ומעלה אותו לתודעת המנהיגות הציבורית. קולו של היחיד חייב להישמע בזירה הציבורית, אם ברצוננו להפיק לקחים שיביאו לעתיד טוב יותר. רק מארג מורכב ושלם יותר של קולות, תמונות ודמויות, יעצב ויגבש חברה עתידית, המסוגלת להתמודד עם אתגרים מורכבים שעוד נכונו לה".

בתערוכה יוצגו למשך כחודשיים, כמאה צילומים שנבחרו מתוך מאות רבות. הצלמים-לוחמים המציגים בתערוכה הם: שרגא לופשקו, קובי קלעי, אלעזר מילוא, אלברט בוסקילה, איתן פאר, אורי מאירי, עוזי בן צבי, יוסי לשם, מאיר מוטולה, חיים גרשון, נחמן מרגלית, אריה גינתון, ויהודה בריל.

אוצרות התערוכה הן יעל שביט ומעין מילוא, מקבוצת "יוצרות תרבות, קהילה עושה אמנות".

(*צילומים: אליעזר מילוא, אריה גינתון, דובי קלעי, איתן פאר, עוזי בן צבי)


נוצר: 12/10/2013 1:40:00 PM
עודכן: 12/10/2013 1:46:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים