אומנות - 27 פנים לראול ולנברג אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 25/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אומנות > 27 פנים לראול ולנברג
  כתבות אחרונות
בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

"הסוריאליזם זה אני"! תערוכת "דאלי בנמל ת"א"

תערוכת תערוכת "נשים בראי המאה" במוזיאון אוצרות בחומה, עכו

התערוכה התערוכה "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון א"י, ת"א

LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד

LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ

תערוכתו של רפאל שפרינגמן, תערוכתו של רפאל שפרינגמן, "לבי עם כורדיסטן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

27 פנים לראול ולנברג

מאת: שוש להב
27 פנים לראול ולנברג

תערוכת פורטרטים מלאת השראה של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג, בבית שגריר שבדיה בישראל, בשיתוף פעולה עם האקדמיה לאמנות בצלאל. 20, 25-23 לפברואר,שיתוף פעולה עם האקדמיה לאמנות בצלאל, אשר יזם שגריר שבדיה בישראל, קרל מגנוס נסר, הניב תערוכת פורטרטים מרתקת ומלאת השראה, של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג. היצירות יוצגו בבית השגריר שבדיה בהרצליה פיתוח, שייפתח למבקרים החל מ- 20 לפברואר, לארבעה ימים בלבד!

יוזמה מבורכת של שגריר שבדיה בישראל, שמטרתה להביא להיכרות קרובה יותר של הציבור הישראלי עם פועלו של חסיד אומות העולם ראול ולנברג, הובילה לתהליך פורה עם תלמידי האקדמיה לאמנות בצלאל, שתוצאתה - תערוכת פורטרטים מרגשת.

ראשיתו של התהליך בסדנה שהתקיימה בחודש נובמבר האחרון, בהנחיית הצייר יוסף קריספל, מרצה במחלקה לאמנות באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. בסדנה השתתפו סטודנטים מכל המחלקות בבצלאל, ובמהלכה נחשפו לפועלו של ולנברג, לסיפור חייו המסעיר ולמעשיו ההרואיים בהצלת עשרות אלפים מיהודי הונגריה, באמצעות חומרי ארכיון - תמונות, קטעי טקסט, ועוד.

מרצים מבצלאל ליוו את תהליך ההיכרות והיצירה, כמו גם נציג משגרירות שבדיה. הסטודנטים התבקשו ליצור פורטרט של ולנברג, אשר יבטא את אישיותו כפי שהיא מתבטאת בעיניהם, לאור המידע שספגו. בסיומו של התהליך הוגשו כ-40 פורטרטים שונים, ייחודיים, חדשים ומעניינים, שכל אחד מהם מאיר את ולנברג באור שונה ומביא אמירה ופרשנות אישית. 27 מהפורטרטים יוצגו בתערוכה בבית השגריר.

שלושה מהסטודנטים המשתתפים, שעבודותיהם ייבחרו, יקבלו מלגות מהשגרירות השבדית בשווי כולל של 15,000 ש"ח. בצוות השופטים: קרל מגנוס נסר - שגריר שבדיה בישראל, אלי פטל - ראש המחלקה לאמנות ויוסף קריספל - צייר ומרצה במחלקה לאמנות בבצלאל. הענקת המלגות תתקיים באירוע למוזמנים בלבד, שלאחריו תפתח התערוכה לקהל הרחב.

לדברי השגריר: "בעיניי, אומנות הפורטרטים היא זו שמצליחה לתפוס בדרכים ייחודיות את המאפיינים הפיזיים וגם הרגשיים של בני אדם, על חוזקם או פגיעותם, צניעותם או אצילותם. הדיוקן הוא אי בודד וייחודי במסה של תמונות. אני שמח על התלהבותם של השותפים שלנו לפרויקט בבצלאל, וגם על התוצאות המדהימות שעלו על כל ציפיותינו. מסע הלמידה שהסטודנטים עברו, הוא לא פחות ממרתק. הסדנה הייתה מלאת אנרגיות והתרגשות והתוצאה הסופית עשירה בביטוי ובמגוון. שלוש מהיצירות יזכו את יוצריהן במלגה נאה, והן יוצגו בשגרירות שבדיה בתצוגת קבע".

אודות ראול ולנברג:
ראול ולנברג היה איש עסקים שפעל כדיפלומט שבדי בהונגריה בימי מלחמת העולם השנייה, ותוך שימוש במעמדו הביא להצלתם של עשרות אלפי יהודים הונגרים. בין היתר, הוא הנפיק וחילק מאות אלפי דרכוני חסות שבדיים ליהודי בודפשט, הקים רשת בתי מחסה בחסות הכתר השבדי כמקלט בטוח ליהודים, הפעיל לחצים שונים על בכירים נאצים והונגרים לעצירת משלוחי יהודים לאושוויץ ואף התעמת עם אנשי אס אס ובלם בגופו גירוש של יהודים.
בסוף המלחמה נתפס ולנברג בידי ברית המועצות, הוחזק בשבי (כחשוד בריגול?) ומאז אופפת תעלומה את גורלו. סיפורו ומורשתו של ולנברג מצוינים ברחבי העולם והוא מן האישים הבולטים והמוכרים ביותר שהוכתרו בתואר חסיד אומות העולם.

ראול ולנברג - תערוכת פורטרטים משותפת לתלמידי בצלאל ושגרירות שבדיה.
20, 25-23 לפברואר, בשעות 14:00-10:00 בבית שגריר שבדיה בהרצליה פיתוח.

ביקור בבית השגריר יתאפשר בתיאום מראש בכתובת המייל: anette.shary@gov.se.
הכניסה חינם.

(*צילומים: עודד אנטמן)27 פנים לראול ולנברג
27 פנים לראול ולנברג
27 פנים לראול ולנברג
27 פנים לראול ולנברג
27 פנים לראול ולנברג
נוצר: 12/2/2014 10:34:00 AM
עודכן: 12/2/2014 10:39:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים