אומנות - Big Bambu - מיצב אמנותי במוזיאון ישראל אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 04/03/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אומנות > Big Bambu - מיצב אמנותי במוזיאון ישראל
  כתבות אחרונות
בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בעקבותיה - נשים בתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

"הסוריאליזם זה אני"! תערוכת "דאלי בנמל ת"א"

תערוכת תערוכת "נשים בראי המאה" במוזיאון אוצרות בחומה, עכו

התערוכה התערוכה "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון א"י, ת"א

LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד

LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ

תערוכתו של רפאל שפרינגמן, תערוכתו של רפאל שפרינגמן, "לבי עם כורדיסטן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

Big Bambu - מיצב אמנותי במוזיאון ישראל

מאת: שוש להב
Big Bambu - מיצב אמנותי במוזיאון ישראל

מיצב הבמבוק הענק של האחים סטארן, ניבנה בגן הפסלים במוזיאון ישראל בירושלים. יצירת אמנות יוצאת דופן ומפתיעה, המשלבת פיסול ואדריכלות של 7000 מוטות במבוק, 80 ק"מ של מיתרי טיפוס, 16 מטר גובה. כולם מוזמנים לטפס!!איך נכנה את המיצב הזה? אמנות, גימיק, שעשוע, אטרקציה.. הוא משתרע בגן הפסלים במוזיאון ישראל, בירושלים ואין ספק שיהיה הלהיט של הקיץ במוזיאון. מותר לגעת, למשש ובעיקר מוזמנים לטפס. אמנות דרך מהלך ומאמץ פיזי. בהחלט שונה ומסקרן.

אחרי ניו-יורק, רומא ויפן, הגיע מיצב הבמבוק הענק של האחים סטארן, למוזיאון ישראל בירושלים. יצירת אמנות יוצאת דופן ומפתיעה, העשויה מ- 7000 מוטות במבוק, 80 ק"מ של מיתרי טיפוס, 16 מטר גובה, 7 שבועות הקמה בהשתתפות 25 מטפסי הרים מארה"ב, איטליה וישראל - כל אלה מרכיבים את Big Bambu - מיצב חוץ-אמנותי, אדיר מימדים ומסועף, שניבנה בגן הפסלים של מוזיאון ישראל.

המיצב, המשלב פיסול ואדריכלות, מזמין את המבקרים לשוטט בעשרות מטרים של שבילי הליכה, במפלסי גובה שונים - להקיף, לטפס, לגעת ולחוות את עבודת האמנות המיוחדת במינה, זאת עד אוקטובר 2014. ועצה לדרך: הגיעו עם נעליים סגורות ושטוחות לצורך הטיפוס!

ה- Big Bambu הינו פרויקט אמנותי יוצא דופן בגודלו ובהיקפו, שיוצריו הם האמנים והאחים התאומים האמריקאים דאג ומייק סטארן. האחים סטארן פעילים בעולם האמנות, כצוות, החל משנות ה-80. לפני מספר שנים החלו האחים בפרויקט האמנותי Big Bambu - מיצבי חוץ עצומים עשויים אלפי ענפי במבוק. המיצבים נוצרים ללא תוכנית מסודרת, בדינמיקה שמתפתחת תוך כדי עבודה לכדי יצירה מרשימה ומסועפת, ליצירה המציגה את המתח בין הכאוס לסדר בטבע.

עד כה הציגו האחים את ה- Big Bambu על גג מוזיאון המטרופוליטן בניו-יורק, בביאנאלה לאמנות בוונציה, במוזיאון לאמנות מודרנית ברומא ובמוזיאון נאושימה ביפן. בכל מדינה מקבל המיצב צורה ואופי ההולמים את המקום שבו הוא נוצר.

האחים סטארן רואים את המבנה כאורגניזם חי עם DNA משלו. אמנם מדובר במבנה אדיר מימדים, אך הוא מורכב גם מחללים אינטימיים רבים. חוויית הטיפוס עצמה הכרחית להבנת מהות הפרויקט, גם כי היא משנה את התפישה האסתטית שלו, וגם כי היא מבהירה כמה מנקודות הציון החשובות שלו. כשנמצאים בתוך סבך הבמבוק אין דרך לראות את המבנה במלואו ולייצר פרספקטיבה כוללת. המבקרים במוזיאון יוכלו לחוות את ה-Big Bambu הן מבחוץ והן מבפנים, הן על פני הקרקע והן בגובה. כל אחד יוכל לבחור לעצמו את הדרך שבה הוא רוצה לחוות את "יצור הבמבוק" הענק, שהוקם בגן הפסלים של המוזיאון.

תהליך ההקמה של יצירת האמנות התחיל בסוף חודש אפריל ונמשך כ-7 שבועות. במהלך תקופת ההקמה זכו המבקרים במוזיאון לחזות בהתפתחות עבודת האמנות ובצורת העבודה הייחודית של האחים סטארן עם צוות מטפסי ההרים הבינלאומי המסייע להם. הצוות עבד לצלילי מוסיקה שנבחרה על ידו, עם מערך שלם של סימנים מוסכמים המאפשרים למספר הרב של השותפים לתהליך ההקמה, לתקשר זה עם זה.

תהליך ההקמה היה אורגני ואיפשר לצוות ליטול חלק בתהליך היצירה, לעשות דברים בלתי מתוכננים ולחרוג מנורמות הפעולה. המבנה התפתח תוך כדי התהליך, השתנה מיום ליום, ואט אט גיבש את דמותו עד לצורתו הסופית.

ה-Big Bambu פתוח לקבל הרחב בשעות פעילות המוזיאון, אך ב-10 ביולי "יצור הבמבוק" הדינמי יתעורר לחיי לילה מסעירים ומרתקים, עם תאורה ועבודות נוספות שישולבו בו ויתכתבו עם הרעיון שמאחוריו, החל ב״נקודת מגע״ ולמשך השבוע שאחרי. הפעילות הלילית כולה תתקיים במסגרת עונת התרבות בירושלים. בלילה עם תאורה שונה לחלוטין מבשעות היום – חוויה אחרת.

לדברי ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל: " Big Bambuהוא דרכם של האחים סטארן להוכיח ולהראות כיצד הכאוס של היקום הופך לסדר. כחלק מתפיסת עולמם, האחים דאג ומייק סטארן רואים עצמם מחויבים להשתמש בבמבוק כחומר טבעי בעל כוח עצום. מעבר לכך, מדובר בפרויקט בעל משמעות חברתית, המקבץ צוות עובדים מרחבי העולם לצד עובדים מהקהילה בה מוקם המיצב".

פרויקט בינלאומי בסדר גודל שכזה אינו יכול לצאת אל הפועל בלי תמיכה מיוחדת של תורמים וידידים של מוזיאון ישראל: Jill and Jay Bernstein, New York, Bloomberg Philanthropies, London , Maimonides Fund, Englewood, New Jersey ועיריית ירושלים. נדיבותם מאפשרת למוזיאון ישראל להביא לציבור בארץ את חוויית ה-Big Bambu.

מוזיאון ישראל בירושלים, אתר המוזיאון: http://www.imjnet.org.il/

(*צילום: באדיבות האחים סטארן; אלי פוזנר)Big Bambu - מיצב אמנותי במוזיאון ישראל
Big Bambu - מיצב אמנותי במוזיאון ישראל
Big Bambu - מיצב אמנותי במוזיאון ישראל
נוצר: 6/19/2014 12:20:00 AM
עודכן: 6/19/2014 12:24:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים