תיירות - אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 17/04/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תיירות > אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל
  כתבות אחרונות
עולים לבלות בבירת ישראל ב עולים לבלות בבירת ישראל ב"יום ירושלים"

ריחוף שמיימי בכדור פורח עם סקיי טרק ריחוף שמיימי בכדור פורח עם סקיי טרק

Astana  - עיר הבירה המרהיבה של קזחסטן Astana - עיר הבירה המרהיבה של קזחסטן

קזחסטן - מצאצאי ג'ינג'ס חאן ועד הנשיא נורסולטן נזרבאייב קזחסטן - מצאצאי ג'ינג'ס חאן ועד הנשיא נורסולטן נזרבאייב

רמלה - עיר תוססת ושופעת אתרי תיירות רמלה - עיר תוססת ושופעת אתרי תיירות

רשת רשת "אברהם הוסטלס" (Abraham Hostels) מתרחבת!

מתארחים בעמק יזרעאל - אתרים, מאכלים ונופים מתארחים בעמק יזרעאל - אתרים, מאכלים ונופים

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל

מאת: שוש להב
אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל

לטייל ביום העצמאות בין הצלילים, האווירה והחוויות של פעם, באתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה בעמק יזרעאל. מסע בזמן, לימי החלוצים וטרום קום המדינה.לקראת יום העצמאות, עמותת התיירות בעמקים מזמינה את עם ישראל לבקר באזור שבו התחיל הכל. ערש ההתיישבות בארץ ישראל, בין המושבים והקיבוצים עם השמות בעלי הניחוח הנוסטלגי, כמו תל עדשים, נהלל ומרחביה, ובאתרים אשר לוקחים את המטיילים למסע בזמן, לימי החלוצים וטרום קום המדינה.

מוזיאונים בהם יש שחזור מדויק של הקיבוץ של פעם, עם פריטים מקוריים מהימים ההם, טיולים מלווים בסיפורים מפעם על רקע נופי העמק, אתרים מימי המחתרות ועוד. בכולם אפשר ממש לחוש את אווירת החלוציות, את הפשטות והתום ואת התלהבותם של האנשים שהקימו את המדינה למרות הקשיים הרבים. שיעור היסטוריה חווייתי, שלא יישכח במהרה...

המוזיאון לראשית ההתיישבות בקיבוץ יפעת
מתעד, מציג ומספר את סיפורם המופלא של מתיישבי העמק, החלוצים שהתיישבו בו בשנות העשרים של המאה העשרים, ועד הקמת המדינה. במוזיאון אוסף עשיר ומרתק של פריטים מקוריים מימי ראשית ההתיישבות - כלי עבודה, כלים חקלאיים, כלי מטבח, בגדים, מחברות וספרים, מבנה של אוהל על כל רהיטיו הדלים ועוד מאות פריטים, במתחם גדול המעוצב ממש כמו הקיבוץ של פעם, עם החצר, האוהל, המטבח, המרפאה, חדר האוכל ועוד.
המוזיאון מחולק לשערי תצוגה הכוללים: שער עליה, חלוץ, קק"ל, חקלאות מסורתית, עבודת השדה, מושב, קיבוץ, בעלי מלאכה ועוד.
שעות פתיחה: 11:00-15:00. מחיר: כניסה בחינם ביום העצמאות!
טלפון:  04 6548974 

מערת הפלמ"ח
בשנת 1941 כאשר הוקם הפלמ"ח, הפכה המערה לבסיס האימונים למחלקות המיוחדות של הפלמ"ח. כאן נאספו הלוחמים של מחלקת המסתערבים, שפעלה בהסתר במדינות ערב השכנות, פה התאמנה המחלקה הגרמנית שחייליה נועדו להיטמע בקרב היחידות הגרמניות,  שלחמו במדבר המערבי בימי מלחמת העולם השנייה, ופה נערכו ישיבות מפקדי הפלמ"ח לקראת יציאה לפעולות נועזות. הכניסה למערה במדרגות צרות, הפריטים המקוריים שנמצאים בתוכה, הסרט המרתק שמוצג בה על תקופת הפלמ"ח והסיפורים המרגשים, יוצרים חוויה מיוחדת ונותנים למבקרים תחושה לרגע, כאילו הם עצמם במחתרת ובתקופת הבריטים. בנוסף, ניתן להתרשם מתצוגת כלי הנשק המרשימה מתקופת הפלמ"ח.
מחיר : כניסה חינם ביום העצמאות, למעוניינים: פארק חבלים אתגרי בתשלום
שעות פתיחה ביום העצמאות: בין 9:00-16:00 טל': 052-4471109 .

החצר הגדולה במרחביה
הקואופרציה של קיבוץ מרחביה נוסדה ב-1909, הקואופרציה הייתה היישוב הראשון העברי בעמק יזרעאל. עקב חילוקי דעות בין המתיישבים הקואופרציה התפרקה, ואז נוסד הקיבוץ ב-1911. בחצר המרכזית של הקיבוץ, במבנים המקוריים מראשית המאה שעברה, הוקם מרכז מבקרים המציג בדרך של פאנלים צבעוניים, תמונות, מודלים, סרט הדרכה, אתר אינטרנט והסברים בעברית, אנגלית וגרמנית, שלל סיפורים הקשורים למקום: את ראשית ההתיישבות העברית בעמק יזרעאל, את חזון הקואופרציה של פרופ' אופנהיימר ואת הווי החיים בקהילה המתהווה בעמק .
שעות פתיחה ביום העצמאות: בין 9:00-15:00
מחיר: 15 ₪ לגמלאים, 17 למבוגר, 10 ₪ לתלמיד/סטודנט/חייל/ילד.
טל':  052-5341954, 052-3638156

תחנת שרה
בשנים 1940-43 פעלה בגבת, תחת מעטה סודיות, תחנת האלחוט הראשונה בארץ. שרה צ'רנומוריץ פפיש, חברה בקיבוץ וקשרית מוערכת, נבחרה להפעיל את התחנה. מידי לילה היא שידרה אותות מורס עם מידע שהועבר לה מירושלים, ונשלח למנהיגים היהודים בלונדון ובניו יורק. על מנת שלא לעורר חשד, היא הייתה יוצאת בבוקר לעבודה ברפת. התחנה הוקמה כמסווה של בור ספיגה גדול שניבנה למקלחת בין בתי הילדים. המשדר הורד והבור כוסה והשידורים החלו. כדי להתחיל לשדר הייתה שרה מפעילה ידנית אנטנה המורכבת מצינור בתוך צינור (מלאכה קשה כעדותה), לוחצת על כפתור נסתר ויורדת במעלית מסובכת ומורכבת אל תוך האדמה. משם, דרך דלת סודית, הייתה נכנסת לחדר בו הוסתר השדר.
תחנת השידור הסודית נשמרה במלואה ולילדים זוהי חוויה מיוחדת במינה, לרדת אליה, לחוש את אווירת המסתורין והסודיות ולצאת דרך פתחי המסתור.
אורך הביקור - כשעה. מחיר: 15 ₪ לאדם.
פתוחים ביום העצמאות בין 10:00-14:00, יש להירשם מראש : 052-6566501 

הסליק בנהלל
מדובר באחד הסליקים המרכזיים והגדולים, ששימשו את אנשי הישוב לפני הקמת מדינת ישראל, בחצר ביתה של משפחת אבידוב, מראשוני המתיישבים בעמק. באתר מרכז מבקרים הכולל מוזיאון משפחתי ייחודי, המספר ארבעה מסיפורי המשפחה הקשורים בהקמה ובביטחון מדינת ישראל. המוזיאון ממוקם מעל הסליק הישן במשק המשפחה ובצל עץ התמר. בני הדור השלישי והרביעי מספרים למבקרים את סיפורי המשפחה ומארחים קבוצות ויחידים.
מחיר: כניסה בחינם ביום העצמאות- בתיאום מראש!
פתוח החל מ 9:00, כאשר כל שעה עגולה יוצא סיור הנמשך שעה.
בתיאום מראש- משק אבידוב, מושב נהלל, 052-3347194.

סיורי נוסטלגיה עם טלי זייד
טלי, נכדתו של השומר הראשון, אלכסנדר זייד, עורכת סיור ב"גבעות שייך אבריק", כיום בית זייד, מושבה של משפחת זייד, המשקיף ממערב על עמק יזרעאל. באופן חי וציורי היא מתארת את חייהם של סבה ושל סבתה ציפורה, כמתיישבים בודדים על הגבעה, את סיפורם של  "אנשי בראשית", מהעלייה לארץ ב-1904 ועד ההתיישבות בשייך אבריק, הקמת בר גיורא והשומר, סיפורי הארגון ואנשיו, הסכנות, הבדידות ושמחת הגילוי של העיר העתיקה בית שערים - עד לרצח זייד ב 1938 ונקמת הדם שבוצעה ע"י אנשי הפלמ"ח.
את הטיול היא מלווה גם בשירים מהתקופה, על רקע הבתים המקוריים של משפחת זייד מראשית המאה שעברה, ונופי העמק המרהיבים שנפרשים ממול, ומסיימת בפסל הענק שהוקם לזכרו של סבה.
מחיר: 45 ₪ למבוגר, 30 ש"ח לילד.
פתוח בתיאום מראש: 050-6848105

הסליק בעין השופט
בשנת 1945 נחפר בעין השופט הסליק הגדול, מתחת לרצפת מתבן, במקום שהיה ידוע רק לקבוצת שותפי סוד קטנה. לאחר מלחמת השחרור, כשהנשק שב לסליק, החליטו שותפי הסוד להמשיך ולשמור אותו בעין השופט. כך התהלכה לה השמועה על קיומו של הסליק הנעלם במשך שנים בעין השופט, עד שבגיל 97 החליט אחרון השותפים לגלות את מקום הימצאו לציבור- מתחת לרצפת חדר הכושר של ימינו.. כשנחפר הסליק והתגלה, בשנת 2009, נמצאו בו חביות ובהן מעל 100 "קני" נשק ישנים, ועוד פריטים רבים, אחד מהם הוא עיתון "על המשמר" משנת 1960, המראה שבשנים ההן עדיין היו שותפי הסוד נכנסים אליו מדי פעם, על מנת לבדוק ולתחזק את הציוד. כיום ניתן לסייר בחדר הכושר, לצפות בסליק, בתערוכת תמונות, בסרטון וידאו ובחביות המיוחדות מתוצרת בית, בהן הוחבא הנשק, וכן
תצוגה לנשק עצמו שהוצא מהסליק.
הגעה בתיאום מראש. נטע: 050-7266534 , ישי: 050-5764268
הכניסה בעלות של 25 ₪ לאדם.

משטרת נהלל ההיסטורית
משטרת נהלל הוקמה ב- 1936, ובשנות הארבעים הייתה נקודת סיוע מרכזית למערך הביטחון והמודיעין של היישוב. במלחמת העצמאות שימשה למעצר שבויים, ולאחר המלחמה הושבה לתפקידה המקורי. הבניין ננטש בשנות השישים ועמד בפני הרס מוחלט. ביוזמת המועצה לשימור אתרי מורשת, שוקמה התחנה והוקם בה מרכז מבקרים למורשת השוטר והנוטר העברי בארץ-ישראל. ניתן למצוא בו את חדר היומנאי, עם פריטים אותנטיים ששימשו את שוטרי התחנה, תעודות ומסמכים מימיו הראשונים של המקום, תמונות היסטוריות ועוד. הביקור במשטרת נהלל כולל סיור מודרך, והוא בתשלום סמלי.
יש לתאם את הביקור מראש. הכניסה לאתר ממנשייה זבדה, ניתן להיעזר בשילוט של מתנ"א.
טל': 04-6415073, 04-6514277

הצריף בנהלל
הצריף של אצילית ועפר בנהלל - אירוח ייחודי המשלב "מסע מרתק בשבילי הציונות" עם עפר אבירן, דור שלישי בנהלל, וחגיגה כפרית בצריף האורחים, כולל ארוחה צמחונית עשירה ומיוחדת. זהו סיפור על ראשית ההתיישבות והגנת הישובים בעמק יזרעאל, סיפורם של חלוצים שתקעו יתד בעמק לפני כ - 90 שנה ויצרו יש מאין. חיבור מופלא לספריו של מאיר שלו "רומן רוסי", "כימים אחדים" ו"פונטונלה", שירי אלתרמן, רחל וחנה סנש, המלווים אותנו במסע. אירוח בצריף האורחים לסיפור נהלל בראי המשפחה, וכמובן נבקר ב"סליק במתבן". חוויה מרגשת ומפתיעה, המיועדת לאירועים משפחתיים, טיולי חוגים, קבוצות וימי גיבוש לחברות.
להזמנות ותיאום מראש: 04-6515840,  050-9006165

 

(*צילומים: יח"צ, ישי הוברמן, ליאור רון, טלי זייד, דורון מור, שוש להב)

 אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל
אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל
אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל
אתרי ראשית ההתיישבות ונוסטלגיה, בעמק יזרעאל
נוצר: 4/16/2013 9:40:00 AM
עודכן: 4/18/2013 12:40:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים