ספרות - איך נרקם סיפור אהבה - סיפור אימוץ / כתבה ורקמה: אורנה יקיר אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > איך נרקם סיפור אהבה - סיפור אימוץ / כתבה ורקמה: אורנה יקיר
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

איך נרקם סיפור אהבה - סיפור אימוץ / כתבה ורקמה: אורנה יקיר

מאת: מערכת Iwomen
איך נרקם סיפור אהבה  - סיפור אימוץ /
כתבה ורקמה: אורנה יקיר
"איך נרקם סיפור אהבה" הוא סיפור של אימוץ.

אורנה יקיר שדרנית הרדיו שהייתה אם מאמצת, כתבה את הספר מתוך צורך אמיתי. בחנויות הספרים לא היה ספר כזה בשבילה ובשביל בתה, נוגה, אז היא כתבה ורקמה אותו בעצמה.
במשך שנים היה הספר שלהן בלבד, כעת הוא רואה אור כמתנת בת מצווה לנוגה.


בספרה המרגש מספרת אורנה יקיר, את סיפור האימוץ כדיאלוג רגשי בינה לבין בתה, נוגה. בדיאלוג זה היא נוגעת בכל הרכיבים הפסיכולוגיים הייחודיים לאימוץ ככוח מניע בחיי הילדה והוריה.

בשנים האחרונות הורות מאמצת הפכה למרכיב גדל והולך בחיי משפחות בארץ ובעולם. המחקר והפרקטיקה מציעים דרכים שונות על מנת להקל ולסייע להורים המאמצים וילדיהם, אולם רק מעטים נוגעים בחוויה הרגשית העצומה הנולדת ומלווה מפגש ייחודי זה.

"איך נרקם סיפור אהבה" מתבונן באימוץ כדרך נוספת להורות, הדומה במרכיבים רבים להורות באשר היא – אך יש בה מרכיבים האופייניים רק לה שבונים חוויה פסיכולוגית ייחודית עבור כל אחד מהשותפים (הילד וההורים).

ייחודו של ספר מופלא זה – באפשרו מפגש פתוח ובטוח לשם עיסוק בסוגיית האימוץ עבור קהל מגוון של קוראים:
● הוא יכול לסייע להורה המאמץ בבואו לספר לילדו המאומץ את הרקע לאימוץ.
● הוא נוגע בבחינת שאלת הוויתור של ההורה הביולוגי – אך לא פחות מכך בשאלת הבחירה
והרצון של ההורה המאמץ. בכך הוא נותן מרווח פסיכולוגי לכל הורה לדבר על שני המרכיבים גם יחד, תוך הדגשת חלקו שלו בבחירה את ילדו.
● השילוב הנהדר בין תיאורים קונקרטיים (היריון ותהליכי התפתחות העוּבּר במקביל להכנות הנפשיות והמעשיות שעושה ההורה) לתיאורים פסיכולוגיים מקל על הדיבור, החיוני בין ההורה המאמץ לילדו, בשאלות חשובות כגון: למה ויתרו עלי – לעומת למה בחרתם בי; כיצד נולד הקשר בינינו וכיצד התפתח; מה זה אימוץ לעומת לידה ביולוגית ועוד.
● התהליכים המקבילים, הנפרשים לעיני הקורא (הספר הנרקם, סיפור האהבה הצומח וגדל עם הילד המתפתח, לידתם של הורים מאמצים) יכולים להוות נושא לדיון משותף לקבוצות הורים מאמצים, כמו גם למטפלים השונים בבואם לסייע להורים ולילדים לקבל באמצעות הסיפור את התֶמוֹת הרגשיות המרכזיות, המלוות כל הורה וכל ילד מאומץ, על מנת להכיר מבפנים את עוצמת החוויה והתפתחותה.
● הספר מאפשר להמחיש לילדים החיים וגדלים לצד הילד המאומץ, את סיפור האימוץ, בשפה
ברורה, נגישה ומתמקדת בעיקר ובחשוב.
● הספר פותח פתח לשיחה עם ילדים על סוגים שונים של תא משפחתי (ראו את רקמת הכבשים
בעמוד 8, המאפשרת "בניית" משפחות בהרכבים שונים על פי ראות הילדים; או בחירת האפרוח המאומץ, הנראה כשונה או דומה לאחיו האחרים בעמוד 15; או סיפור ההכנה לבוא התינוק במשפחות שונות ועוד).

במקום ציורים מלווה הספר בעבודות רקמה של אורנה אותה למדה ברומניה בזמן הציפייה לאישור האימוץ.

לספר מצורף פתח דבר – מדריך להורים ולאנשי טיפול וחינוך מאת ד"ר רונית פלוטניק שהיתה הפסיכולוגית הראשונה שקיבלה וליוותה את אורנה ובעלה כשהגיעו עם נוגה ארצה.
ד"ר רונית פלוטניק היא פסיכולוגית חינוכית והתפתחותית, מרצה לפסיכולוגיה של הגיל הרך בסמינר הקיבוצים וכן יועצת בכירה להתפתחות הילד ב-ת.ל.מ – התחנה לטיפול בילד ובמשפחה.

אורנה יקיר שדרנית קול ישראל נפטרה לפני כשלושה חודשים, בגיל 44 ממחלת הסרטן.
יקיר החלה את דרכה העיתונאית כשדרנית בגלי צה"ל - שם שירתה באותו מחזור של אילנה דיין וירון דקל. באמצע שנות השמונים הצטרפה לקול ישראל שם ערכה והגישה תוכניות תרבות ובידור רבות. בשנים האחרונות הגישה תוכנית מוסיקה יומית ברשת ג' "שעה ישראלית עם אורנה יקיר" ותוכנית תרבות שבועית ברשת ב' "יש מצב". גם לאחר שחלתה לא ויתרה על המיקרופון ובתקופת אשפוזה, במשך כחצי שנה, שידרה ממיטתה בבית החולים.

לפני כשנתיים קיבלה את פרס מנהל הרדיו וזכתה בציון לשבח מטעם מנהל קול ישראל על עבודתה ברדיו.
בנוסף לעבודתה הרדיופונית הייתה גם סופרת – פרסמה ספר ילדים "העולם שבקצה החוט" (2002) – ומחזאית. ההצגה "גילי" שכתבה, ובה שיחקה שרית וינו-אלעד, זכתה לפני שנתיים במקום הראשון בפסטיבל התיאטרונטו.

אורנה עברה תשעה טיפולי הפריה לפני שפנתה לאימוץ ואין לה ספק שכתוצאה מכך תקפה אותה המחלה. יחד עם שרית וינו-אלעד היא ניהלה מאבק מול המערכת הרפואית, שלטענת השתיים לא מיידעת נשים העוברות טיפולי פוריות על הקשר האפשרי בין הטיפולים לבין סרטן השד.
אורנה נולדה וגדלה בנתניה לאב פרופסור להיסטוריה ואם אמנית. היא נישאה לעיתונאי יותם יקיר והתגרשה לאחר 17 שנות נישואין. עד לפני שנתיים התגוררה בהרצליה ולאחרונה חזרה לנתניה.

ערכה: ציפי פינגלה
ייעוץ מדעי: ד"ר רונית פלוטניק
הוצאת יסוד
מספר עמודים: לא ממוספר, מחיר: 56 ש"ח
מיועד לילדים בגיל גן + א' וב', להורים ולאנשי מקצוענוצר: 10/8/2008 1:35:00 PM
עודכן: 10/8/2008 1:39:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים