ספרות - זמן הלב- ספרו החדש של צביקה ניר אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 09/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > "זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

מאת: שוש להב

שתי נשים חוות משבר קשה, כתוצאה מפרידה. למרות המצב המטלטל, הן מוצאות את הדרך לדבוק בחיים. ואף שכל אחת מגיבורות הרומן מצויה בעונה אחרת של חייה, דומה שהן מתלכדות יחד, לכדי דמות אחת מרובת פנים. הוצ' הקיבוץ המאוחד.הרומן החדש "זמן הלב", שחובר ע"י צביקה ניר וראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד, עוסק בשתי דמויות שחוות משבר קשה כתוצאה מפרידה. למרות המצב המטלטל, הן מוצאות את הדרך לדבוק בחיים, בדיוק כמו הסופר. צביקה ניר הוציא עד היום שני רומנים, שניהם כתובים מנקודת מבטן של נשים.

במרכז הפסיפס הפסיכולוגי של "זמן הלב", סבוך ההתרחשויות והרגשות, ניצבות שתי נשים המתמודדות עם אובדן: האחת - כרמלה, עורכת דין מצליחה ויפה, בשנות ה-50 לחייה, המתאלמנת במפתיע מבעלה האהוב, ופותחת במסע לחיים חדשים, במהלכו היא מגלה סודות משפחה אפלים.

השנייה - תרזה (עם חיריק ב- ת'), צעירה יפיפיה וסטודנטית מבריקה מבית דתי, המתמודדת עם סיפור גירושים כואב. דווקא שובה הזמני לבית הוריה מטלטל את עולמה, ופותח אותה לחיים חדשים ומסעירים.

על אף שכל אחת מגיבורות הרומן מצויה בעונה אחרת של חייה, דומה שהן מתלכדות יחד לכדי דמות אחת מרובת פנים, בעלת יסוד משותף המחבר בין שתיהן: משבר הדוחף אותן לקחת את גורלן בידיים ולצאת למסע גילוי עצמי, שבסופו יאלצו לקבל הכרעות לגבי עתידן.

זמן הלב" הוא הרומן השני של צביקה ניר. הראשון, "היד שהוציאה אותי להורג", בהוצאת ספרא והקיבוץ המאוחד, יצא לאור בשנת 2012. בנוסף, פרסם צביקה ספר שירי ילדים בשנת 1993 בהוצאת כנרת, "המכנסיים של אבא". כאשר מתוודעים לסיפור חייו של ניר, ברור שהוא שואב חומרים לספריו מסיפור חייו וחיי משפחתו. וסיפורו האישי יכול להכיל את תוכנו של רומן חדש..

חייו של צביקה ניר היו יכולים לשמש כתסריט לסרט הוליוודי מותח וסוחט דמעות: ילדות קשה, בין ניצולי שואה הצורחים ומכים מתוך שינה מסויטת. רמזים כי ליופייה של אימו היה חלק בהינצלותה בשואה, כדי לשרוד את זוועות המלחמה. חלום ביעותים אשר ניבא את נפילת אחיו הצעיר היחידי בקרב. חיפוש קדחתני אחרי עדויות של פצועים ובהן מוזכר אחיו, שבסופו נודע לו כי נהרג ונקבר בקבר ארעי. הכורח לבשר להוריו את הנורא מכל, בשורה שממנה לא יתאוששו לעולם. הסתרת המחלה הסופנית שבה לקה אביו, שמא יממש את איומיו ויתאבד על קבר בנו. כל אלה, וסיפורים יוצאי דופן נוספים, שזורים בסיפור חייו המרתק של צביקה ניר.

צביקה הנער, חיבר מגיל 13 את כל התשבצים בחוברות התשבצים שנמכרו בישראל, וכבר אז זכה לשכר גבוה יותר משל אביו. כששימש כאזרח עובד צה"ל במחלקה להיסטוריה, ניצל את שעות הערב ללימודים. כוונתו המקורית הייתה ללמוד ספרות, אך באוניברסיטה לא התקיימו לימודי ספרות בשעות הערב, אז הוא בחר במשפטים. רק לאחר גיל 50 חזר ולמד תואר שני בספרות כללית באוניברסיטת תל אביב.

בסוף שנות השישים החל את פעילותו הפוליטית, ואף נכנס לכנסת במסגרת סיעת ל"ע במפלגת העבודה, בנסיבות טרגיות, כשהתפנה בה מקום בשל רצח רבין. ניר שימש שנים רבות כחבר מועצה ברמת גן, ופעל רבות לפיתוח התרבות בה. שלוש פעמים בחייו התמודד לראשות עיריית רמת גן, לרבות בבחירות האחרונות.

ניר מתקומם על-כך שמשרד הביטחון אינו מכיר בזכויות אחים שכולים (וכאמור, הוא איבד את אחיו שנהרג במלחמת יום כיפור). הורים שכולים הוא מעמד מוכר וידוע, אך סיפורו האישי ממחיש את הצורך בהכרה של משרד הביטחון גם באחים שכולים. על כן הצטרף לאחרונה לעמותה 'לנצח אחי'. הוא טוען שמבחינת משרד הביטחון הרגיש שקוף בעיני המערכת: על אף שבבת אחת איבד אח יחיד, נאלץ לטפל בעצמו ובהוריו המבוגרים ניצולי השואה שהפסיקו לתפקד, לא ניתן לו כל סיוע נפשי ולא תמיכה אחרת.

"זמן הלב" - רומן קריא ומעניין, המבוסס במרומז על חייו של הסופר, ובמרכזו שתי נשים שונות-דומות, חזקות ושורדות, המתמודדות עם אובדן ומצליחות לפרוץ לדרך חדשה.

(צילום: יח"צ, שאטרסטוק)נוצר: 12/17/2013 11:22:00 PM
עודכן: 12/20/2013 9:43:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים