ספרות - המלצה על שלוש פרידות - ספרו של ישראל שור אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > המלצה על "שלוש פרידות" - ספרו של ישראל שור
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

המלצה על "שלוש פרידות" - ספרו של ישראל שור

מאת: שוש להב
המלצה על

בעיות מתעוררות בחיי הנישואין ובמערכות יחסים הורים וילדים, בספר "שלוש פרידות" של ישראל שור, שערכה רותם בירון, ויצא בהוצ' סטימצקי. מעורר הזדהות וקריא.לא במפתיע מצוטטות כאן כמה שורות משירו הנפלא של יעקב רוטבליט, בהן נזכר אודי, גיבור הספר "שלוש פרידות", ברגע של סערת רגשות. שיר, שנושאו הוא התמצית הפיוטית של הרומן הספרותי שכתב ישראל שור:

"שום הפתעות אין בסיפור

שוב הדמעות על האיפור

החגיגה נגמרת

המסיכה נושרת..

וסוף לסיפור.."

חייו של אודי - איש עסקים מצליח, נשוי ואב לשלושה ילדים - מתנקזים לתקופה קצרה ומרוכזת, בה הוא חווה שלוש פרידות, אחת קשה מקודמתה. פרידה מאב חולה אלצהיימר, מאישה שבמערכת היחסים איתה לא ברור מי התעייף ממי, וממאהבת שבאה לרגע והאירה את חייו באור גדול.

אודי מוצא עצמו נסחף למערבולת רגשית סוערת עם רונה, עורכת דין נשואה. השניים נדלקים זה על זו (וזו על זה) במערכת יחסים כמעט חסרת מעצור. מה שהפריע לי בסצנה הזו, הינו הרקע הסטריאוטיפי - הבעל של המאהבת הוא כמובן רשע, אשתו של הגיבור היא כמובן אדישה, המאהבת כמובן האישה המושלמת והגיבור הוא הקורבן המתלבט. קצת בנאלי, לא?

אביו חולה, ואודי מרגיש שעליו להיפרד ממנו כראוי. ככל שמצבו של האב מתדרדר, אנו נחשפים ליחסים שהיו בין האב לבן, לאי ההבנות וחוסר התקשורת, להשפעה של חוויות הילדות על המתבגר, למהפך בנפשו של המספר, המחליט לתקן כל זמן שניתן, להשלים עם האב ולאהוב כל זמן שאפשר.

האישה החוקית ואם ילדיו, היא בעלת קריירה משלה, בעלה כבר אינו מרגש אותה (זו הרגשתו) ואינה שותפה לחוויות חייו. הם חיים במקביל, איש לענייניו והם יחד אולי בגלל הבית המשותף והילדים. תסתכלו מסביב, מערכת מוכרת לרבים מאיתנו, נכון?

כיון שהפרטים מתוארים רק מצידו של אודי, אנו לא באמת מתוודעים לדמויות הסובבות את חייו והמידע הינו סובייקטיבי. רגשותיו ומחשבותיו הכמוסים של אודי נחשפים בהדרגה באמצעות מפגשיו עם אסף, הפסיכולוג, ובמהלכן מתבהרות לו הבחירות הנכונות, עבורו. יהיו כאן 3 פרידות (שם הספר כבר מבהיר זאת), אך עם הפסיכולוג הוא ימשיך להתחבק..

ישראל שור, 1957, בן קיבוץ שובל. אב לשלושה ילדים, מתגורר בקיסריה. הוא בנו של חיים שור, העורך המיתולוגי של "על המשמר" ומשנה למנכ"ל רשות השידור. הוא אחיו של אבנר שור, מחברת "צוות איתמר". אח נוסף שלהם, אבידע, נפל במבצע אביב נעורים.

זהו ספרו השני של שור. ספרו הראשון "לאיתי אין אבא", יצא לאור בהוצאת משרד הביטחון והוא מספר על בנו החורג - איתי שרון, שאביו הטייס נהרג, והוא עצמו מת במהלך גיבוש לקורס טיס.

"שלוש פרידות" - ספרו של ישראל שור, ערכה : רותם בירון
הוצ' סטימצקי, 2015

(*צילום: יח"צ)נוצר: 4/6/2015 6:15:00 PM
עודכן: 6/4/2015 6:17:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים