קולנוע - 40 שנה לתחרות ארתור רובינשטיין - 1-3/5 בסינמטק תל אביב אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 03/06/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קולנוע > 40 שנה לתחרות ארתור רובינשטיין - 1-3/5 בסינמטק תל אביב
  כתבות אחרונות
מיוזיקל הקומדיה הגדול של הקיץ - מאמא מיה מיוזיקל הקומדיה הגדול של הקיץ - מאמא מיה

הסרט 'משום מקום' - דרמה מרתקת ואקטואלית הסרט 'משום מקום' - דרמה מרתקת ואקטואלית

הסרט 'מודי' - דרמה נפלאה בכיכובה של סאלי הוקינס הסרט 'מודי' - דרמה נפלאה בכיכובה של סאלי הוקינס

סרטה הדוקומנטרי של מורן איפרגן - הקיר סרטה הדוקומנטרי של מורן איפרגן - הקיר

הסרט 'צורת המים' בבימויו של גיירמו דל טורו - זוכי האוסקר הסרט 'צורת המים' בבימויו של גיירמו דל טורו - זוכי האוסקר

הסרט 'מסתור' - דרמת מתח שיצר ערן ריקליס הסרט 'מסתור' - דרמת מתח שיצר ערן ריקליס

יצירת מופת - הסרט 'שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי' יצירת מופת - הסרט 'שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי'

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

40 שנה לתחרות ארתור רובינשטיין - 1-3/5 בסינמטק תל אביב

מאת: איריס לקנר
40 שנה לתחרות ארתור רובינשטיין - 1-3/5 בסינמטק תל אביב

תחרות רובינשטיין לפסנתר, מהחשובות בתחרויות המוסיקה בעולם, מתקיימת פעם בשלוש שנים בתל-אביב. כ-150 פסנתרנים מצטיינים מרחבי העולם מגישים מועמדותם במטרה להיות בין ה-40 שנבחרים להשתתף בתחרות, בדרכם אל הפרס היוקרתי - פרס רובינשטיין. השנה, תחרות רובינשטיין חוגגת 40 שנה .כמחווה לתחרות, יוקרנו בסופשבוע הראשון של מאי (1-3/5) בסינמטק סרטים על רובינשטיין, פסנתרים, פסנתרנים, מוסיקה קלאסית ותחרויות מוסיקליות.

יוקרנו הסרטים: "הפסנתר", "איה", "התו האחרון", "אצבעות", "ליבי החסיר פעימה", "להעתיק את בטהובן", "המנגינה שבלב", "4 דקות", "אהבת החיים" ושלושה סרטים חדשים שהוקרנו במרץ במסגרת פסטיבל אפוס: "המוסיקאים הקוריאנים – תעלומה", "לעשות או למות: סיפורו של לאנג לאנג" ו-"אמי, מרתה ארגריץ'"

הנה התפריט השלם:

יום ה' 1.5

18:00
אמי, מרתה ארגריץ' (צרפת/שוויץ 2012)
בימוי: סטפאני ארגריץ'
סטפאני ארגריץ' היא אחת משלושת בנותיה של מרתה (כל אחת מהן ממערכת יחסים אחרת). למרות ששני הוריה פסנתרנים, ואולי בגלל, סטפאני לקחה מצלמה ליד ומגיל צעיר החלה לתעד את אימה. מערכת היחסים ביניהן, ויחסיה של ארגריץ' עם משפחתה, עומדים במרכז הסרט הזה, שמנסה להבין מה זה להיות אומן בסדר הגודל של ארגריץ', ובו בזמן מביא משהו מהקושי והתסכול העצום של אלה שחגים סביבה, אוהבים אותה, ואף פעם לא חשובים כמו שומאן.
(95 דקות, צרפתית ואנגלית, תרגום לעברית)

20:00
לעשות או למות: סיפורו של לאנג לאנג (בריטניה 2012)
בימוי: מת'יו ספרינגפורד
28 שנה הוא מנגן, ובהתחשב בעובדה שהוא בן 30 בלבד, מדובר בהספק מרשים. מרשימים גם האמביציה, הכישרון יוצא הדופן, הריכוז ויכולת ההבעה. "העולם לא צריך עוד פסנתרן שהוא מכונה משומנת", מסביר לאנג לאנג החייכן. הסרט מתאר את עלייתו המטאורית להצלחה בינלאומית חסרת תקדים, שלוותה בדחיפה כל כך קשה ומלחיצה של הוריו, שכמו שמסביר אחד המרואיינים – אצל מישהו עם אישיות אחרת זה היה נגמר באסון. אבל לאנג לאנג הוא איש מלא שמחה, עם אישיות קורנת. הוא לא מתבייש להשתתף בתכניות טלוויזיה פופולאריות, גם אם הוא מדגים איך מנגנים פסנתר עם תפוז. הוא יודע להיות סיני בשביל הסינים ובינלאומי בשביל שאר העולם, והוא מעורר הרבה ביקורת, חלקה תוצאה ישירה של קנאת מוסיקאים אל מול ההצלחה. סיפור מעורר מחשבה על אמנות גבוהה בעידן הכפר הגלובלי.
(83 דקות, אנגלית, תרגום לעברית)

21:00
הפסנתר (אוסטרליה/ניו זילנד 1993)
בימוי: ג'יין קמפיון
משחק: הולי האנטר, סם ניל, הארוי קייטל|
ניו זילנד בסוף המאה ה-19. אדה ובתה מגיעות מסקוטלנד לניו זילנד הנידחת. אדה שעומדת להינשא למתיישב מקומי, היא אילמת מגיל שש ומתקשרת באמצעות בתה המתרגמת את שפת הסימנים שלה ועל ידי נגינה בפסנתר האהוב שלה, שאותו הביאה עמה מהמולדת. לאחר שבעלה של אדה משאיר את הפסנתר על חוף הים, הוא נקנה בידי שכנו, ביינס, לבן שחי בקרב הילידים המאורים. אדה מסכימה להעניק לביינס שיעורי פסנתר ובתמורה לקבל את הפסנתר חזרה לידיה, אבל אינה מודעת שכוונותיו אחרות.
(120 דקות, אנגלית תרגום לעברית)

22:00
התו האחרון (ספרד 2013)
בימוי: איגניו מירה
משחק: אלייז'ה ווד, ג'ון קיוזאק, אלן ליץ'
מותחן. תום סלזניק, הפסנתרן המוכשר בדורו הפסיק להופיע בציבור בגלל פחד הבמה שלו. שנים לאחר הופעה קטסטרופלית, הוא מופיע שוב בציבור בקונצרט מדובר בשיקגו. בתיאטרון דחוס, לפני הקהל שמצפה להופעתו, תום מוצא הודעה שכתובה על התוויים "נגן תו אחד לא נכון ותמות". מבלי לעזוב את הפסנתר, תום חייב לגלות מה רוצה הצלף, ולהזעיק עזרה מבלי שאף אחד ישים לב.
(90 דקות, אנגלית, תרגום לעברית)

22:00
איה (ישראל/ צרפת 2012)
בימוי: מיכל ברזיס, עודד בן נון
משחק: שרה אדלר, אולריך תומסן
שני זרים נפגשים במקרה בנמל התעופה. הוא סבור בטעות שהיא הנהגת שאמורה לקחת אותו לשיפוט בתחרות רובינשטיין. היא, מוקסמת מאקראיותו של הרגע הנרקם לפניה, אינה ממהרת להעמיד אותו על טעותו.
"תסריט שנון, בימוי מדויק וצילום משובח"(אורי קליין ,"הארץ"),"לפעמים 40 דקות מספיקות לבילוי קולנועי מושלם"(אבנר שביט," וואלה")
(40 דקות, עברית ואנגלית, תרגום לעברית)

יום ו' Fri 2.5

14:00
אמי, מרתה ארגריץ' (צרפת/שוויץ 2012)
לפרטים ראו יום ה' 1/5 בשעה 18:00

20:00
אצבעות (ארה"ב 1978)
בימוי: ג'יימס טובאק
משחק: הארוי קיטל, טיסה פארו, ג'ים בראון
פסיכודרמה אורבאנית על פיצול אישיות. קייטל מגלם בתשוקה רבה ובייסורים פסנתרן מחונן בהשראת אימו המוסיקאית, שאינו בוחל באלימות קשה כאשר הוא גובה את חובותיו של אביו העבריין. סרטו הראשון כבמאי של ג'יימס טובאק הפך לסרט פולחן במרוצת השנים וזכה לעיבוד מחודש בדמות סרטו של אודיאר "ליבי החסיר פעימה".
(89 דקות, אנגלית, תרגום לעברית וצרפתית)

22:00
התו האחרון (ספרד 2013)
לפרטים ראו יום ה' 1.5 בשעה 22:00

22:00
לבי החסיר פעימה (צרפת 2005)
בימוי ז'אק אודיאר
משחק: רומין דוריס, נילס ארסטרוף, אור אתיקה, עמנואל דבוס
בגיל 28 הולך טום בדרכו של אביו ומתעסק בנדל"ן. מאותם אנשי הנדל"ן המנסים להשיג רווחים לעיתים על גבם של אזרחים פשוטים ומערבים אלימות וכוח בעבודתם. בעקבות מפגש מפתיע עם הסוכן של אמו הפסנתרנית, הוא מתחיל לחשוב שיכול היה להיות פסנתרן מוכשר שתמיד חלם להיות. מבלי להפסיק את עבודתו, הוא מנסה להכין את עצמו לאודישן הגדול, מוצא נחמה במורה סינית לפסנתר, מנהל רומן עם אשתו של חברו הטוב, מתמודד עם אביו המזדקן, וכל העת חולם על הרגע שבו ינגן את הטוקטה של באך.
דרמת מתח על תככים, אהבה והגשמה עצמית, על פי סרטו של ג'ימס טובאק "אצבעות".
(107 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)

שבת Sat 3.5

11:00
המוסיקאים הקוריאנים – תעלומה (בלגיה/ דרום קוריאה 2012)
בימוי: פייר בארט, ת'ירי לורו
ב-1995 לא היה מתחרה אחד מדרום קוריאה בתחרות המוסיקה הקלאסית על שם המלכה אליזבת מבלגיה. ב-2011 היו 22, ולראשונה זכתה זמרת דרום-קוריאנית בתחרות השירה המאוד יוקרתית. את המגמה הזאת גילו יוצרי הסרט גם ביתר 55 תחרויות המוסיקה הבינלאומיות המרכזיות. כיצד ייתכן שמדינה קטנה מהמזרח הרחוק הצליחה להביא את עצמה, תוך 15 שנה, להיות מרכזית כל כך בסצנת המוסיקה הקלאסית העולמית? זו השאלה שאיתה יצאו לדרך יוצרי הסרט הזה. התשובות מורכבות, אבל מתחילות בהתגייסותה של מדינה, שהחליטה להפוך עצמה לשחקנית חשובה בתחום, והזרימה אל מערכת החינוך המוסיקלי בלי סוף משאבים, וממשיכות בתפקיד החשוב של ההורים הקוריאנים, שרואים את אהבתם מגולמת בדחיפה חסרת רחמים אל עבר מצוינות. בתוך כך עולות שאלות מהותיות על חינוך מוסיקלי וחינוך בכלל, חלקם רלוונטיות מאוד גם למדינה קטנה מהמזרח התיכון. (75 דקות, צרפתית, קוריאנית תרגום לעברית)

12:00
לעשות או למות: סיפורו של לאנג לאנג (בריטניה 2012)
לפרטים ראו יום ה' 1/5 בשעה 20:00

14:00
להעתיק את בטהובן (בריטניה/הונגריה 2006)
בימוי: אגניישקה הולנד
משחק: אד האריס, דיאן קרוגר, מתיו גוד
אין מי שלא מכיר את הצלילים הסוחפים של הסימפוניה התשיעית של בטהובן. אניישקה הולנד עוסקת בימיו האחרונים של המלחין הנודע, כאשר כתב את התשיעית, ומגישה סרט רומנטי וסוחף ששואב את השראתו מן המוסיקה עצמה. השנה היא 1824 והמלחין, שמגולם להפליא על ידי אד האריס, עושה מאמצים אדירים להשלים את הסימפוניה החדשה. עברו שנים מאז ההצלחות הגדולות שלו ובטהובן מתמודד עם חירשות, בדידות וטראומה אישית. הוא זקוק נואשות לכתבן שיעזור לו להשלים את העבודה בזמן לקונצרט המתוכנן - אחרת תשאר התזמורת בלי תווים. אנה הולץ, סטודנטית מן הקונסרבטוריון ומלחינה צעירה בזכות עצמה, מעוניינת בתפקיד, אבל בטהובן לא בטוח שהוא רוצה לעבוד עם אישה.
(104 דקות, אנגלית, תרגום לעברית)

16:00
המנגינה שבלב (בריטניה/ צרפת 1991)
בימוי: ג'יימס לאפין
משחק: יו גראנט, ג'ודי דיוויס, מנדי פטינקין,
סרט מושלם לאוהבי מוסיקה קלאסית וספרות. סיפור הרומן בין הסופרת ז'ורז סאנד לתלמידו הצעיר של פרנץ ליסט, פרדריק שופן. סרט קליל המשתמש בדמויות היסטוריות ובמוסיקה מאת הגיבורים הראשיים כאמצעי לקומדיית מצבים שנונה, ומרוויח הרבה ממשחקם המעולה של צוות כוכביו הרבים הכולל גם את ג'וליאן סאנדס, אמה תומפסון וברנדט פיטרס. (102 דקות, אנגלית, תרגום לעברית)

18:30
ארבע דקות (גרמניה 2007)
בימוי: כריס קראוס
משחק: מוניקה בלייבטראו, חנה הרזספרנג, סוון פיפיג, ריצ'י מולר
סיפור מלא רגש והשראה על שתי נשים שנושאות צלקות של עבר אלים ומוצאות נחמה אחת בשנייה ובעולם העשיר של המוסיקה הקלאסית. טרודי קרוגר היא מורה לפסנתר והחיים שלה מורכבים משוברט, מוצרט, שופן וחבורה של אסירים. מאז מלחמת העולם השנייה היא נותנת שיעורי נגינה לאסירות בבית כלא לנשים בגרמניה. אבל היא מעולם לא פגשה אסירה כמו ג'ני: רוצחת, אימפולסיבית ומלאת תסביכים. אך ג'ני היא כשרון מוסיקלי גדול ומאחורי החזות הקשוחה היא עדיין רוצה לנגן. בעזרתה של טרודי היא יכולה אפילו לזכות בתחרות נגינה יוקרתית. היחסים בין השתיים מתעלים עד מהרה מעל ליחסי מורה-תלמידה והופכים לקשר הדוק ומרתק.
(114 דקות, גרמנית, תרגום לעברית ) (114 min., Ger., Heb. Sub)

19:00
אהבת החיים (צרפת 1968)
בימוי: פרנסואה רייכנבאך
"כשאני מנגן, אני עושה אהבה")ארתור רובינשטיין). "אהבת החיים" היא חגיגה קולנועית-תיעודית על חייו ועבודתו של גדול הפסנתרנים במאה העשרים. הדוקומנטריסט הצרפתי פרנסואה רייכנבאך משלב בסגנון אימפרסיוניסטי ולא סכמטי קונצרטים ושיחות, עם פלאשבקים מעברו של רובינשטיין. אוסקר עבור הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר לשנת 1969. (91 דקות. צרפתית ואנגלית, תרגום לאנגלית)

מומלץ ביותר !

(* תמונות: יח"צ סינמטק)40 שנה לתחרות ארתור רובינשטיין - 1-3/5 בסינמטק תל אביב
40 שנה לתחרות ארתור רובינשטיין - 1-3/5 בסינמטק תל אביב
נוצר: 5/3/2014 1:52:00 PM
עודכן: 3/5/2014 1:58:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים