קולנוע - שקית של גולות - סרט הנוגע בשואת יהודי צרפת אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קולנוע > "שקית של גולות" - סרט הנוגע בשואת יהודי צרפת
  כתבות אחרונות
הסרט התקופתי, הסרט התקופתי, "המועדפת" - דרמה עוצמתית על נשים חזקות

הסרט 'אהבה בימים קרים', יצירה מרהיבה ומרגשת הסרט 'אהבה בימים קרים', יצירה מרהיבה ומרגשת

ליידי גאגא ב"כוכב נולד" - דרמה מוזיקלית סוחפת, שביים ומככב בראדלי קופר

הסרט הסרט "עץ תאנה" של עלמוורק דוידיאן, זכה בפסטיבל טורונטו בפרס יוקרתי

פסטיבל קולנוע וטלוויזיה ישראלי בשבוע הבמאיות והיוצרות פסטיבל קולנוע וטלוויזיה ישראלי בשבוע הבמאיות והיוצרות

מיוזיקל הקומדיה הגדול של הקיץ - מאמא מיה מיוזיקל הקומדיה הגדול של הקיץ - מאמא מיה

הסרט 'משום מקום' - דרמה מרתקת ואקטואלית הסרט 'משום מקום' - דרמה מרתקת ואקטואלית

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"שקית של גולות" - סרט הנוגע בשואת יהודי צרפת

מאת: שושנת החוחים

ביום השואה כדאי לצפות בסרט "שקית של גולות", העוסק במשפחה יהודית בצרפת בתקופת השואה. מבוסס על סיפור חייהם של הסופר ז'וזף ז'ופו ואחיו מוריס, בסרטו של כריסטיאן דוגאיי הסרט "שקית של גולות" אינו 'סרט שואה' מובהק, אבל עוסק ביהודי צרפת בתקופה זו, דרך סיפורה של משפחה אחת, שיחסית, "שפר עליה גורלה" ולא נספתה. צרפת אינה יכולה להתנער מאחריותה לשיתוף פעולה עם המשטר הנאצי ומה חוללו ליהודיה.

 

פריז, 1941. האחים מוריס וז'וזף הצעירים חוזרים מבית הספר כבכל יום, אלא שבבית ממתינה להם בשורה קשה. בהיותם משפחה יהודית, הם כבר לא יוכלו להישאר בפריז הכבושה ולכן למחרת בבוקר תאלץ המשפחה להתפצל. בן-לילה נפרדים שני האחים מהוריהם ומאחיהם הגדולים ויוצאים למסע ברחבי צרפת, שישנה את חייהם לנצח. בשילוב נדיר של אומץ, שובבות וכושר המצאה, הם ינסו להתגבר על כל המכשולים בדרך, כדי להתאחד מחדש עם משפחתם.

 

התסריט מבוסס על סיפור חייהם של הסופר ז'וזף ז'ופו ואחיו מוריס. הרומן שכתב ז'וזף ז'ופו יצא לאור בשנת 1973 והפך לרב מכר עולמי. באמצעות משחק יוצא דופן ובימוי מדויק, הסרט מביא את סיפורם מעורר ההשראה של האחים, באופן מרגש ומחמם את הלב, הגורם לצופים גם לצחוק וגם להזיל דמעה.

 

שני הילדים המככבים בסרט נהדרים. נראה שהם מתבגרים וגדלים, כמו הדמויות שלהם לאורך המסע שהם עוברים. סיפור נוגע ללב, המתובל בהומור ושמחת חיים גם בתקופה הכי קשה. מומלץ לראות!

 

דברי הסופר ז׳וזף ז׳ופו:                                                                                       

הרעיון לעיבוד הקולנועי החל מפגישה שלי עם המפיק ג׳ון שארל לוי. לאחר הפגישה הראשונית היינו נלהבים לצאת לדרך. הספר כבר עובד לקולנוע בשנת 1975 ע"י הבימאי זיאק דאויון והפעם רציתי לספר את הסיפור שלי באמת. הרגשתי שבדוגאיי (במאי הסרט) יש אותנטיות חזקה ואני בטוח שגם הקוראים שלי ירגישו את זה כשהם יצפו בסרט. אהבתי מאוד את עבודותיו הקודמות וכמו כן צפיתי במיני סדרה שהוא עשה על היטלר ("היטלר, עליית הרשע", 2003). לא עושים סרט על נושא כזה באופן מקרי. הרגשתי שהוא האיש הנכון להפקיד בידיו את משימת עיבוד הסרט ליצירה קולנועית, ולא טעיתי..

 

.. הילדים נהדרים ומשכנעים מאוד במישחקם. דיברתי איתם רבות על הספר ועל חיי. הם רצו לדעת אם מה שכתוב בספר הוא אמיתי. אמרתי להם שאפילו הפחתתי קצת בתיאורים הקשים, כדי להשאיר את הקוראים עם אמונה ותקווה, להראות להם שבעזרת אומץ לב ניתן לשרוד.. כשראיתי את הסרט לראשונה, על אף שהיה לא גמור, התרגשתי מאוד, רעדתי ובכיתי. אני אוהב מאוד את עבודתו של דוגאיי ומרגיש שהוא עשה את סרט חייו.

 

דברי הבימאי, כריסטיאן דוגאיי:                                                                                      

  קראתי את הספר ונדהמתי מהכוח והתקווה שיש בסיפור הזה ומהצורה האמינה בה הוא כתוב. זה סיפור מסע, סיפור גבורה יוצא דופן ומלא אור, המסופר מנקודת מבט של ילדים. הסיפור הזה הוא כל כך חזק וגם אוניברסלי. אפשר לחלוטין למצוא בו, לצערי, קווים משיקים לסיפורים עכשווים, על הסבל של אנשים שנאלצים לברוח ולהגר מארצם גם בימינו..  בסרט החלטתי להשתמש רק בנקודת המבט של הילד, בלי נקודת המבט של המספר. בחרתי לספר את הסיפור דרך עיניו של הילד, כפי שהוא חווה את המאורעות בזמן אמת, וכשהוא חוזר לפריז שנתיים מאוחר יותר, הוא כבר לא אותו ילד.. ".

 

שני הילדים בסרט (דברי הבמאי):

ואלרי אספניין, המלהקת של הסרט ראתה יותר מאלף ילדים. בין הילדים שראינו יחד באודישנים הרגשתי שדוריאן לה קלאש (ז׳וזף) ובפטיסט פלוריאל (מוריס) הם המתאימים ביותר. למזלי נוצר מיד קסם בין השניים והכימיה הייתה מדהימה. לדוריאן יש ניצוץ בעיניים, הוא הבין בלי הרבה הסברים את הרגש שאני צריך ממנו בכל סצינה. לדוגמא, בסצנת הסטירה, פשוט נתתי לו את הטקסט והוא הביא את הרגש בטבעיות. לבפטיסט יש חום פנימי והוא קשוב מאוד במשחק שלו. במהלך הצילומים עבדתי כל לילה עם הילדים על הסצנות שהצטלמו למחרת, כדי לסמן ולהדגיש את ההתפתחות של הדמויות. בנוסף הם עבדו עם מאמנת דיאלוגים, שעזרה להם להטמיע את הטקסט, כך שהכל יאמר בטבעיות ולא יראה משוחק.

 

בתפקידי ההורים (דברי הבמאי):                                                                                   

 כבר בזמן הכתיבה חשבתי על פטריק ברואל, כמי שישחק את דמות האב. ברואל הסכים לשחק בסרט אחרי קריאה של דראפט מאוד מוקדם של התסריט. ברואל האמין בתסריט והביא לסרט נדיבות גדולה מאוד. הוא התרגש מהסצנות המשותפות שלו עם דוריאן ואני חושב שכאב לבן, הוא הביא המון רגש אותנטי לסצנות הללו. לגבי אלזה זילברשטיין, בהתחלה חששתי שהיא צעירה מדי לתפקיד, אבל אז הבנתי שבזמנו נשים הביאו ילדים בגיל צעיר יותר. אני חושב שהיא גילמה את תפקיד האם בצורה נפלאה.

 

השחקנים:

דוריאן לה קלאש (הילד ז׳וזף)

בפטיסט פלוריאל (הילד מוריס)

פטריק ברואל (האבא)

אלזה זילברשטיין (האמא)

 

 

(צילום: באדיבות "קולנוע לב")

 


נוצר: 4/21/2017 4:56:00 PM
עודכן: 4/21/2017 5:01:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים