קולנוע - הסרט 'הבטחה עם שחר', על-פי הספר של רומן גארי. נפלא אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 30/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קולנוע > הסרט 'הבטחה עם שחר', על-פי הספר של רומן גארי. נפלא!
  כתבות אחרונות
הסרט התקופתי, הסרט התקופתי, "המועדפת" - דרמה עוצמתית על נשים חזקות

הסרט 'אהבה בימים קרים', יצירה מרהיבה ומרגשת הסרט 'אהבה בימים קרים', יצירה מרהיבה ומרגשת

ליידי גאגא ב"כוכב נולד" - דרמה מוזיקלית סוחפת, שביים ומככב בראדלי קופר

הסרט הסרט "עץ תאנה" של עלמוורק דוידיאן, זכה בפסטיבל טורונטו בפרס יוקרתי

פסטיבל קולנוע וטלוויזיה ישראלי בשבוע הבמאיות והיוצרות פסטיבל קולנוע וטלוויזיה ישראלי בשבוע הבמאיות והיוצרות

מיוזיקל הקומדיה הגדול של הקיץ - מאמא מיה מיוזיקל הקומדיה הגדול של הקיץ - מאמא מיה

הסרט 'משום מקום' - דרמה מרתקת ואקטואלית הסרט 'משום מקום' - דרמה מרתקת ואקטואלית

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

הסרט 'הבטחה עם שחר', על-פי הספר של רומן גארי. נפלא!

מאת: שוש להב
הסרט 'הבטחה עם שחר', על-פי הספר של רומן גארי. נפלא!

'הבטחה עם שחר', הינו חוויה קולנועית מרגשת. הבמאי והתסריטאי, אריק ברבייה, יצר את הסרט על-פי ספרו של רומן גארי, הידוע גם כ- אמיל אז'אר, בכיכובם של שרלוט גינסבורג ופייר ניניי, הנהדרים. רוצו לראות!   

 

רומן גארי, נולד בשם רומן קַאצֶב, ב-‏ 8 במאי 1914 ונפטר ב- 2 בדצמבר 1980, נודע גם בשם העט אמיל אז'אר. היה סופר, במאי קולנוע, דיפלומט וטייס קרב צרפתי, ממוצא יהודי-ליטאי. אריק ברבייה הפך את הרומן של רומן גארי ליצירה קולנועית אפית וסוחפת, שתדבר לכל קהל. אלי היא מאד דיברה. זו הגרסה הקולנועית השנייה לספר זה. הגרסה הראשונה הופקה בשנת 1970 ובוימה על ידי הבמאי היהודי ז'ולדאסן, ובה כיכבו רעייתו השחקנית מלינה מרקורי, ואסי דיין (שלנו), בתפקיד רומן קצב בן 25.

 

הסרט 'הבטחה עם שחר' (La Promesse de l'Aube), בבימויו של אריק ברבייה, שגם כתב את התסריט, הינו דרמה נוגעת ללב, יפיפייה ומרגשת מאד. יצירה קולנועית רחבה יריעה, ברוח הספר, כשהבמאי הציב בתפקידים הראשיים שני שחקנים נהדרים - שרלוט גינסבורג, במיפגן משחק בלתי נשכחת, ופייר ניניי, המגלם את רומן בבגרותו.

 

חייו של הסופר רומן גארי, היו תמיד יוצאי דופן ומיוחדים. מילדותו הקשה בפולין ובליטא, ועד לנעוריו שטופי השמש בעיר ניס בדרום צרפת, אז התגייס לקורס הטיס באפריקה בימי מלחמת העולם השנייה. את האנטישמיות חש הן בילדותו במזרח אירופה וגם בשירות הצבאי. אבל הוא היה נחוש להישגים, והשיג למרות המיגבלות.

 

את הדחף שלו להכיל בחייו אלפי שנות חיים, להיות אדם מפורסם וסופר גדול - הוא חב לאמו נינה, לאהבתה המטורפת של האישה העצמאית, השאפתנית וחסרת הגבולות הזו, שהיא 'אמא פולניה' במלוא מובן המילה. כל אלו הפכו את אותו לאחד הסופרים הגדולים של המאה העשרים. אדם שחי חיים מלאי תהפוכות, תשוקה ומסתוריות. אבל אהבה אימהית חסרת מעצורים זו, היתה גם אהבה שהיוותה מעמסה גדולה, שהשפיעה על רומן גארי לאורך חייו.

 

רבים מספריו של גארי תורגמו לעברית, בהם: "עפיפונים", "חינוך אירופי", "ליידי ל'", "לאור אישה", "ריקודו של ג'ינגס כהן" וכמובן "הבטחה עם שחר" - שיצא לאחרונה בהדפסה חדשה. כאמיל אז'אר תורגמו ספריו: "כל החיים לפניו" (שזכה גם לגרסה קולנועית זוכת אוסקר, בבימויו של משה מזרחי, ובכיכובן של סימון סיניורה והשחקנית הישראלית מיכל בת-אדם), "חרדתו של המלך סלומון", "פסבדו" ולאחרונה "חיבוק גדול".

 

הבמאי והתסריטאי, אריק ברבייה, על הסרט:

"עד היום נחשב רומן גארי לאחד הסופרים הגדולים במאה העשרים. דמותו היא עדיין אניגמטית ומסתורית. ההרפתקאות והחיים הסוערים שלו ממשיכים לעורר בנו עניין רב.

הוא היה דמות מלאה בכפילויות: הוא היה רומן קצב, פוסקו סינבלדי, שטן בוגרט, הוברט דה לה ואלה, רומן דה מיסור, ארמן דה לה טורה, וכמובן אמיל אז'אר. הוא העניק חיים מלאים לכל אותן הדמויות.

 

'הבטחה עם שחר', מאפשר הצצה מעמיקה אל דמותו החמקמקה. יהודי במוצאו, שאמו ברחה אל האפיפיור ברגע הראשון שהתגלתה בעיה. בן של אב לא נוכח, והיתה לו משיכה לדמותו של השחקן הרוסי מימי הסרט האילם, איוון מוז'וחין, עד שהפך אותו למעין אב פוטנציאלי. הוא נלחם עם צבא צרפת החופשית בימי המרשל פטן, והיה תומך דה גול גם בימים שזה נחשב נכון לא לתמוך בו. הוא היה קונסול, קולנוען, סופר, פולני, רוסי וצרפתי. כמו שכתב בספרו 'כלב לבן', הוא היה אדם שכל הזמן הפתיע את כולם.

 

'הבטחה עם שחר' הוא רומן אוטוביוגרפי, אבל הוא הרבה יותר מאשר רק אוטוביוגרפיה. הוא מציג תערובת של חוויות ואירועים שהתרחשו בשילוב אירועים ממוצאים. בטקסט הוא בונה  זיכרונות, כשהוא שוכב על חופי קליפורניה ועובר מחדש על 44 שנות חייו. לדעתי זה אחד הספרים הטראגיים של גארי. עם הומור מריר, בו הוא חולק אתנו את הראייה שלו על חייו ומציג בפנינו את היכולת להפוך את החלום למציאות. הספר אכן עוסק בעימות בין המדומיין לאמיתי. בין מי שאנחנו לבין מי שהיינו רוצים להיות. כשקוראים את הספר חשים בהנאה שיש לסופר בדרכו לרגש אותנו, להרשים אותנו ולהצחיק אותנו. זה מסב לו הנאה רבה לחלוק את זה אתנו.

 

אי אפשר שלא להזדהות עם הגיבור או האנטי גיבור של הסיפור, רומן גארי, מכיוון שהסיפור שלו הוא מסע פנימי. המסע של רומן נערך בניגוד למסעות של דמויות אחרות. במקרה שלנו, הילד הופך לגבר, אבל לא על יד כך שהוא משחרר את עצמו מעול המשפחה, אלא על ידי התמודדות עם הרצונות של אמו. "האלים שכחו לחתוך את חבל הטבור שלי", מכריז רומן גארי והוא מנסה לקיים את החלומות של נינה. וזה מה שהופך את הסיפור הזה לכל כך מיוחד. הבסיס לסיפור הוא אהבה עזה שמחברת בין האם לבנה. נינה היא הכוח המוביל בסיפור, היא זו שמקבלת את מרבית ההחלטות, ואני יכול לומר שנינה היא הדמות המרכזית בסיפור, בו לרומן גארי יש תפקיד ראשי.

 

נינה - שחקנית בצעירותה, כמו שהיא מקפידה להכריז, היא מגלמת כל תפקיד אפשרי עבור בנה. היא בוראת מחדש את העולם עבורו, ומצליחה לכסות גם את הצללים גם ברגעים שהעולם מאיים הרבה יותר מתמיד. היתה לה היכולת להפוך כל סיטואציה ולשנות אותה. היא חלמה עבור שניים, והשמחה שלה היתה מדבקת. הסיפור של האם והבן הוא הסיפור המרכזי, שממנו יוצאים כל הסיפורים האחרים. זה סיפור על מערכת יחסים עשירה, שהשפיעה באופן יוצא דופן על גורלו של אדם וזהו ליבו של הסרט.

 

האמונה הבלתי מתפשרת של האישה הזו בבנה, לא רק יוצרת רגעים מצחיקים ומרגשים, היא גם נוגעת וחוקרת נושא מאד רגיש לכולנו, לאיזה סוג אהבה זכינו מהורינו. מעטים מאתנו זכו לאהבה אבסולוטית כזו, רבים אפילו סבלו מחוסר אהבה וקל מאד לקנא בזכות שנפלה בידיו של רומן גארי. עם זאת, באותה מידה שאנחנו מקנאים בו, הוא מראה לנו בהומור את האפקט הקשה של האהבה האבסולוטית הזו. החיפוש המתמיד אחרי אידיאל בלתי אפשרי, הפחד מחוסר היכולת לעשות את העבודה, האשמה בגלל חוסר היכולת להחזיר על מה שקיבלת, והאכזבה הבלתי נמנעת במערכות יחסים.

 

לצפייה בטריילר:
https://youtu.be/7IAf6xcNCTA

 

 

(צילום: באדיבות עדן סינמה)

 

 

 

 

 

 הסרט 'הבטחה עם שחר', על-פי הספר של רומן גארי. נפלא!
הסרט 'הבטחה עם שחר', על-פי הספר של רומן גארי. נפלא!
נוצר: 2/3/2019 7:07:00 PM
עודכן: 2/3/2019 7:09:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים