מוסיקה - פסטיבל העוד הבינלאומי ירושלים 2007 אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 02/07/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > מוסיקה > פסטיבל העוד הבינלאומי ירושלים 2007
  כתבות אחרונות
"פסנתר לתמיד" - התחרות הארצית החמישית לפסנתרנים צעירים

נשים במחווה לכוהנת הגדולה, נינה סימון נשים במחווה לכוהנת הגדולה, נינה סימון

הדיוות - בפסטיבל ראשון-לציון הדיוות - בפסטיבל ראשון-לציון

חג המוסיקה הישראלית - 16 שנים ברציפות חג המוסיקה הישראלית - 16 שנים ברציפות

"הללויה", פסטיבל חזנות ומוזיקה יהודית בקיבוץ לביא

פסטיבל הכליזמרים חוזר לצפת זו השנה ה- 26 פסטיבל הכליזמרים חוזר לצפת זו השנה ה- 26

"לילות ירח בגולן" - עוצמה ורומנטיקה

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

פסטיבל העוד הבינלאומי ירושלים 2007

מאת: טלי גולדי
14 יום של בכורות עולמיות, הפקות מיוחדות, אורחים מחו"ל ואמנים ישראלים


ברי סחרוף מלך הרוק הישראלי פוגש את מלך השירה העברית שלמה אבן גבירול, הגיטרה של ברוזה והעוד של יאיר דלאל בערב שירי אהבה, תזמורת תרשיחא הישר מהופעה באופרה של קהיר בערב שירי עבד אלווהאב עם הזמר אבראהים עזאם חברו של אלווהאב, מוסיקה ושירה בדואית בביצוע אמנים מהשבטים הבדואים לצד אמנים ישראלים, הזמרת הצעירה דלאל אבו אמנה במחווה לאום כלת'ום, ארא דינקיג'יאן במופע "peace on earth", אנסמבל יובל רון (המלחין זוכה האוסקר בהוליווד) ונג'ווה ג'יבראן במוסיקה מיסטית של המזרח התיכון, ג'ואל ליאנדרה מנגניות הקונטרבס החשובות בעולם בהופעה עם נגן העוד סמיר מח'ול ושירת לדינו טורקית מגדולי המבצעים בעולם

פסטיבל העוד הבינלאומי ירושלים 2007 מתקיים זו השנה השמינית עד ה - 24 לחודש בהפקת בית הקונפדרציה בירושלים. הפסטיבל מתקיים בבית הקונפדרציה, בתיאטרון ירושלים ,בבית שמואל ובמעבדה.

מאז נוסד הפסטיבל הוא מתרחב אל תרבויות וזמנים אחרים מהם רחוקים ומהם קרובים תוך שמירה על ליבת הפסטיבל: העוד. לצד הדגש הגדול על השירה הערבית הגדולה של המאה ה-20 עוסק הפסטיבל בפיוטים ובמסורת המוסיקה היהודית,חוצה גבולות אל התרבות הבדואית, הסופית,והתורכית. הביצועים האמנותיים מפגישים על במה אחת אמנים מאסכולות שונות המקיימים ביניהם דיאלוגים מפתיעים ומרתקים המשלבים מזרח עם מערב, ישן עם חדש שביחד הופכים ליצירה מקורית חדשה.

במופע הפתיחה החגיגי של הפסטיבל הופיע ברי סחרוף מלך הרוק הישראלי בלחנים חדשים ועיבודים מקוריים לשירתו של מלך השירה העברית שלמה אבן גבירול. מופע זה, הוא פרי התעמקותו של סחרוף ביצירתו השירית וההגותית של המשורר והפילוסוף היהודי הנודע, בן תור הזהב בספרד שקורות חייו הטרגיים דנו אותו ליסורי גוף ונפש שהנביטו שירה ויצירה מרגשת ונצחית. לחניו של סחרוף משקפים את עומקה ורוחבה של יצירה זו.
במופע יתארחו "אנסמבל היונה".

יאיר דלאל ודיוויד ברוזה יחברו זה לזה עם העוד והגיטרה בערב של שירי אהבה בספרדית ,עברית וגם עיראקית. התוצאה היא מופע מוסיקלי ובו הגיטרה האנרגטית של ברוזה והשקט של העוד של דלאל יוצרים במשותף שפה מוסיקלית חדשה-ישנה, אתנית-מודרנית.

קונצרט מיוחד במינו יוקדש לזמר והמלחין המצרי מוחמד עבד אלווהאב מי שהיה בימי חייו נציגה ברחבי תבל של המוסיקה הערבית. במופע הענק "מוסיקאי הדורות" תבצע תזמורת תרשיחא על עשרות נגניה,יצירות של עבד אלווהאב,חלקן בעיבודים חדשים ומקוריים פרי עטו של מנצח התזמורת תייסיר חדאד. אורח הכבוד בערב זה הוא הזמר אברהים עזאם, יליד תרשיחא שהיה חברו הטוב של אלווהאב ונחשב לאחד מטובי מבצעיו כיום.

מופע מיוחד ויוצא דופן יפתח צוהר לעולמה של המוסיקה והשירה הבדואית. במרכז המופע מוחמד אבו עג'אג' ולהקתו המתגוררים ויוצרים ביישוב הבדואי כסייפה שבנגב. אבו עג'אג' פועל שנים רבות עם אמנים בני השבטים הבדואים, לשמר את המוסיקה המסורתית לפני שתיעלם תוך כדי התהליך של מעבר הבדואים לישובי קבע.במופע תבוצע מוסיקה בדואית אותנטית בכלים מסורתיים.
מהוליווד, בירת הקולנוע יגיע לפסטיבל המלחין והמוסיקאי הישראלי יובל רון שהלחין את המוסיקה לסרט זוכה האוסקר west bank story"". רון המלחין מוסיקה לסרטים וסדרות ועובד עם אמנים כמו עומר פארוק תקבילק וסוחאמאט עלי חאן, עוסק עם האנסמבל שלו בחקר שירה ומוסיקה מיסטית של המזרח התיכון. במופע יארח האנסמבל את הזמרת הערביה נג'ווה ג'יבראן, בשירי עם פלסטינים, מזמורים ארמנים מסורתיים ושירים מן המסורות היהודית והערבית של אנדלוסיה ומרוקו.

"מוסיקה ערבית ישראלית" מיצירותיו של עמאד דלאל, נגן העוד, המנצח והמלחין הפופולרי ורב המוניטין, בליווי כמה מטובי הנגנים בישראל. במופע, שירים השאובים מההוויה ומהתרביות הערביות בארץ לצד יצירות חדשות בהשמעת בכורה.
דלאל – יליד עכו, תושב כפר יסיף וראש מגמת המוסיקה הערבית במכללת צפת, הוא מן הדמויות המשפיעות והדומיננטיות ביותר בתחום המוסיקה הערבית בישראל. הוא הופיע פעמים רבות כנגן וכמנצח בבתי האופרה של מצרים וירדן. לצד זאת הוא אף מייסד בית הספר ללימודי המוסיקה בכפר אבו-סנן, מייסד מקהלת ותזמורת כפר יסיף וזוכה פרס שר החינוך להלחנה לשנת 1994.

המוסיקאי הארמני- אמריקאי הדגול ארא דינקיג'יאן, אהוב הקהל הישראלי, יופיע זו השנה השלישית בפסטיבל העוד בירושלים. בפרוייקט מיוחד בניהולו האמנותי "peace on earth", ובו הוא מקבץ אמנים מובילים) זהר פרסקו) ובינלאומיים לאלתר ולנגן ביחד יצירות מטעם מלחינים בני לאומים שונים. כמו כן יתקיימו מופעים שלו ב"זאפה" ובטיבעון.

השנה, מגלה הפסטיבל פנים חדשות : הזמרת דלאל אבו אמנה,שלמרות גילה הצעיר (24) צברה מוניטין בעולם הערבי והמערבי גם יחד. דלאל תבצע ערב משירי אום כלת'ום בקולה הייחודי.דלאל היא סטודנטית לרפואה בטכניון ובמקביל כבר הופיעה בפסטיבלים חשובים בירדן,קטאר,תוניס ובבית האופרה בקהיר. כמו כן הופיעה בפסטיבלים של מוסיקת עולם ביוון,גרמניה וספרד.

מופע מיוחד יציג את השירה הסופית גם במחול בביצוע בני הזוג הזמר ונגן העוד מוחמד אלנומה והרקדנית דניאל אלטר אלנומה. זהו דואט של מוסיקה ומחול על אהבה .

נגנית הקונטרבס הבינלאומית הנודעת ג'ואל ליאנדרה תפגש על במה אחת עם סמיר מח'ול אחד מטובי נגני העוד ,בערב אילתורים על מקאמים ידועים ונדירים.ליאנדרה ידועה בעולם כמבצעת וירטואוזית ומקורית של מלחינים בני זמננו כמו ג'ון קייג' ומורטון פלדמן שאף כתבו במיוחד עבורה.

התחייה של שפת הלדינו המאפיינת את השנים האחרונות תקבץ יחד למופע הסיום של הפסטיבל שניים מגדולי מבצעיה ומחייה של שירת הלדינו בעולם כיום: ז'נט וז'אק אסים מתורכיה ביחד עם נגנים מהטובים והחשובים בתורכיה ובהם ארקן אוגור,בולנט אורטסג'יל,נזי יסילניל, מוראט אוזביי ויאיא דאי. בערב זה יבצע האנסמבל שירי לדינו מאוצר הרומנסות של מגורשי ספרד.

עוד בפסטיבל: המופע "אטוואר" של נגן העוד והכינור איהאב נימר ונגנים – יצירות שבמרכזן המקאם הערבי הקלאסי, המופע "מפטירים", מוסיקה ושירה עברית מהמרחב העות'מאני שבוצעה בבתי הכנסת שפעלו ביוון ותורכיה העות'מאנית מאז המאה ה-17. היצירות מבוצעות על פי הקלטות מעטות ששרדו בין זמרים יהודים מאיסטנבול וכתבי יד. מבצעים:נגנים וזמרים בניהולם המוזיקלי של אדווין סרוסי ואלעד גבאי. המופע "סמע" עם סמיר מח'ול בעוד, כינור ושירה ואיתמר דוארי בכלי הקשה ובמרכזו יצירותיו של סמיר מח'ול ועיבודים ליצירות מן הקלאסיקה הערבית.
נוצר: 11/10/2007 12:48:00 AM
עודכן: 6/2/2008 4:53:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים