מחול - צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > מחול > צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס
  כתבות אחרונות
"בלט דיסלדורף", המופיעים לראשונה בישראל

- Bodytraffic  להקת המחול מלוס אנג'לס להופעות בארץ - Bodytraffic להקת המחול מלוס אנג'לס להופעות בארץ

לאור ההצלחה המסחררת, תיאטרון לאור ההצלחה המסחררת, תיאטרון "הבלט הרוסי" מסנט פטרסבורג חוזר לישראל!

בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות

"בלט נס ציונה" - להקת המחול החדשה כבשה את הקהל. נהדרים!

בלט האופרה של מינכן במופע בלט האופרה של מינכן במופע "צעיר לנצח"

להקת להקת "מומיקס" במופע חדש - "אלכימיה"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס

מאת: שוש להב
צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס

מופע מחול תיאטרלי של אמיר קולבן ולהקת קולבן דאנס, העוסק בגבולות וטריטוריות במישור הבין-אישי והחברתי. חלקים מן המופע יתנהלו בשיתוף הקהל, ובחללים לא צפויים באולם התיאטרון ובסביבתו.צ'רלי - הוא צ'רלי צ'פלין, הלוזר-הווינר שאפשר שיתקיים רק בעולם שיודע לאפיין אנשים בדרך הזאת. צ'רלי - הוא צ'רלס לינדברג, שחתך את השמיים ואת הדמיון האנושי במטוס רעוע והוכיח שאין גבול לחוצפה האנושית. צ'רלי הוא גם כל החיילים שעל שמם יכול היה להיקרא צ'ק פוינט צ'רלי בברלין, נקודת המעבר בין שני חלקים עוינים של עיר אחת מחולקת. ומנדלבאום? מנדלבאום זה אנחנו. זה כל מה שצ'רלי לא יכול להיות. מנדלבאום חולם שיום אחד הוא יהיה צ'רלי.

צ'רלי מנדלבאום הוא מופע מחול תיאטרלי של אמיר קולבן ולהקת קולבן דאנס. המופע עוסק בגבולות וטריטוריות במישור הבין-אישי והחברתי. חלקים מן המופע יתנהלו בשיתוף הקהל, ובחללים לא צפויים באולם התיאטרון ובסביבתו. צ׳רלי מנדלבאום יזמין את כל הנוכחים באולם לגלות את הגבולות של עצמם ולהכיר בקיומם, ואולי בכך גם יעזור לנו לגלות שיש גבולות ששמנו לעצמנו, אשר במקום להגן עלינו, כולאים אותנו בטריטוריה האישית ולא מאפשרים לנו קשר עם האחר. לכל מי שחושב שהוא יודע מה זה מופע ומה כללי ההתנהלות והטקס הנהוגים בו, צפויה הפתעה.

ולאקטואליה - מנדלבאום (שער מנדלבאום) הוא המעבר בחומה בין שני חלקי ירושלים, כשזו עוד לא היתה עשויה מזהב. ועכשיו, כשהחומה הפכה לבלתי נראית אך קיימת עד כאב, אולי מנדלבאום יכול לחזור ולהיות סתם עוד אדם, שגר בסתם עוד רחוב, בסתם איזו מדינה, שבמקרה היא שלנו.

המופע מחדד, מצד אחד, את המודעות לקיומם של גבולות שנכפים עלינו, או שבחרנו לכפות על עצמנו. מצד שני, הוא גם משקף את העמימות ואת אי-הבהירות של המושגים גבול וטריטוריה והמשמעות שלהם הן במישור האישי והן במרחב הציבורי. טשטוש הגבולות בין פנים וחוץ, במה ואולם, רקדנים וצופים, מייצר תחושה של אי שפיות זמנית שמחלחלת פנימה.

כאמור, שמו של המופע ניתן בהשראת שני מעברי גבולות - שער מנדלבאום שהיה מעבר הגבול בין ישראל לממלכת ירדן ומעבר הגבול היחיד בין שני חלקיה של ירושלים, בין השנים 1948- 1967 וצ'ק פוינט צ'ארלי - מעבר הגבול הנודע ביותר בחומה שהפרידה בין ברלין המערבית לברלין המזרחית בתקופה המלחמה הקרה, תקופה בה הייתה העיר חצויה לשנים.

להקת קולבן דאנס שהוקמה לפני 17 שנה בירושלים, ע"י הכוריאוגרף והרקדן אמיר קולבן, עונה על הצורך של אנשים בחוויה מטלטלת, מרגשת ומעוררת מחשבה. להקת קולבן דאנס מעניקה חוויה זו, תוך שהיא בוחנת בכל יצירה לא רק את נושא היצירה והשלכותיו האפשריות, אלא גם דרכים אומנותיות, שבהן לא דרכו עדיין רבים. כאלו שהמפגש עימן מאפשר גילוי ארץ חדשה. לשם כך נחוץ אומץ, או אי-שפיות זמנית, או שניהם.

קולבן דאנס היא להקת מחול עכשווית, שמשלבת אמנויות נוספות ביצירותיה. שפת המחול שלה מאופיינת בפיזיות אתלטית ובמורכבות כוריאוגרפית. יצירותיה משקפות מבט אישי וייחודי של אמיר קולבן על מורכבות החיים בישראל בכלל ובירושלים בפרט. המציאות החברתית-פוליטית משתקפת בפריזמה האישית של קולבן ושל רקדני הלהקה והופכת לחומרים ליצירת אמנות מורכבת, רב-שכבתית ובעלת אמירה אישית חזקה.

להקת קולבן דאנס איננה מקלה על הצופים ביצירותיה. בדומה לכורה שיורד אל מכרה של אבנים טובות ומעלה סלים של בוץ ואבנים, שמהם יש לברור את האבנים היקרות, הלהקה רואה לעצמה חובה לחשוף ולהציג לא רק את האבנים הטובות, אלא גם את התהליך שמאפשר את גילוין, גם את הבוץ ממנו נבררו וגם את האנשים שבלעדיהם לא יכולה היצירה להתקיים: הרקדנים כבני אדם וכיוצרים, כי יצירת מחול לעולם איננה מה שהכוריאוגרף מדמיין. היא תמיד המכלול החד-פעמי, אותו יוצרים הרקדנים בכל פעם מחדש.

להקת קולבן דאנס פועלת בירושלים. ירושלים עבורה היא גם של מעלה וגם של מטה. בהיותה הבית, היא שואבת ממנה השראה ורואה את עצמה עומדת בשורה הקדמית של החרדים לקיומה כעיר רב-תרבותית, שממשיכה להשתנות ולהיווצר ברוח ובחומר, פתוחה ומשוחררת.

אמיר קולבן, הכוריאוגרף והמנהל האמנותי של להקת קולבן דאנס, החל את הכשרתו כרקדן בבת דור ובבת שבע. בשנת 1980 למד בניו-יורק בביה"ס של מרס קנינגהאם ואצל מגי בלק, צבי גוטהיינר, דייויד האוורד ולארי רודס. עם שובו לארץ, רקד כסולן בלהקת בת שבע ובבלט הישראלי. בשנת 1996 הקים והיה לכוריאוגרף של להקת קומבינע, שהפכה בשנת 2006 ללהקת קולבן דאנס.

אמיר יצר מופעי מחול רבים ויצירותיו מוצגות בארץ וברחבי העולם. הוא משלב בעבודתו מיומנות כוריאוגרפית של בעל ניסיון ותעוזה אמנותית, של מי שמוכן לשבור את הכלים בכל פעם מחדש. תהליכי היצירה שלו הופכים את הרקדנים לשותפים פעילים בתהליך והיצירה הסופית מתגבשת תוך שהיא משקפת את אישיותם הייחודית של כל השותפים.

יצירותיו הוזמנו ע"י פסטיבלים ותיאטראות רבים בכל רחבי העולם וזכו להצלחה רבה. הן הוצגו, בין השאר, בצרפת, גרמניה, ארצות הברית, פינלנד, אוסטריה, איטליה, הולנד, בלגיה, רוסיה, פולין, ברזיל, אלבניה, צ'ילה ועוד. אמיר משמש כמרצה בכיר באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

המופעים הקרובים:

יום שישי 13.12.13 בשעה 22:00 - מרכז סוזן דלל, ת"א

יום ב' 16.12.13 בשעה 21:00 - מרכז סוזן דלל, ת"א

יום ה' 26.12.13 בשעה 20:30 - היכל התרבות, דימונה (פרויקט ימי תרבות של מפעל הפיס)

יום ה' 9.1.14 בשעה 20:30 - תיאטרון ירושלים

מוצ"ש 11.1.14 בשעה 21:00 - מרכז סוזן דלל, ת"א

יום ה' 6.2.14 בשעה 21:00 - מרכז סוזן דלל, ת"א

צ'רלי מנדלבאום - כוריאוגרפיה: אמיר קולבן. תלבושות: חגית אביר. תאורה: שי יהודאי. עריכת פסקול ותפאורה: אמיר קולבן. רקדנים יוצרים: עירית עמיחי, ארין שאנד, אביב שם טוב, ענבר שלו, ניצן ברדיצ'ב, הראל גרז'וטיס, דניאל מוסר, רון מטלון.

להקת קולבן דאנס, בצלאל 11, מרכז ז'ראר בכר, ירושלים, טל': 02-6243365

(*צילום: תמי וייס)צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס
צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס
צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס
צ'רלי מנדלבאום - יצירה חדשה ללהקת המחול קולבן דאנס
נוצר: 12/13/2013 1:14:00 AM
עודכן: 12/13/2013 1:17:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים