מחול - בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 15/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > מחול > בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות
  כתבות אחרונות
"בלט דיסלדורף", המופיעים לראשונה בישראל

- Bodytraffic  להקת המחול מלוס אנג'לס להופעות בארץ - Bodytraffic להקת המחול מלוס אנג'לס להופעות בארץ

לאור ההצלחה המסחררת, תיאטרון לאור ההצלחה המסחררת, תיאטרון "הבלט הרוסי" מסנט פטרסבורג חוזר לישראל!

בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות

"בלט נס ציונה" - להקת המחול החדשה כבשה את הקהל. נהדרים!

בלט האופרה של מינכן במופע בלט האופרה של מינכן במופע "צעיר לנצח"

להקת להקת "מומיקס" במופע חדש - "אלכימיה"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות

מאת: שוש להב
בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות

"ענוג הוא הלילה" - בעקבות ספרו של סקוט פיצג'רלד, ו"רודן" - בלט על פי סיפור חייו של הפסל אוגוסט רודן והמוזה שלו קאמי קלודל. ביקור זה יחתום את הסדרה "מחול במשכן".להקת הבלט בוריס אייפמן חוזרת לישראל עם שתי יצירות, וכתמיד, מתקבלת הלהקה בחיבוק ע"י הקהל הישראלי.

יצירות המחול של בוריס אייפמן מתחלקות לכמה נושאים: בלטים מוכרים - אותם הוא מציג בדרכו המיוחדת ועם הניתוח הפסיכולוגי שהוא עושה לדמויות, כמו "דון קישוט". סיפוריים אפיים - הלקוחים מן ההיסטוריה והתרבות הרוסית, כמו "צ'ייקובסקי", "המלט הרוסי" ו"ג'יזל האדומה (סיפורה של הבלרינה הרוסייה שברחה לארצות הברית בימי המהפכה). עיבודים מן הספרות והמחזאות הרוסית - כמו "השחף", "אנה קרנינה","יבגני אונייגין", והתייחסות ליצירות מן התרבות העולמית - כמו "מולייר ודון ז'ואן", "רודן", "מי הוא מי" ועתה "ענוג הוא הלילה".

* "ענוג הוא הלילה":
בלט בוריס אייפמן חוזר לבימת המשכן עם היצירה החדשה, המרגשת והסוחפת: "ענוג הוא הלילה", בעקבות ספרו של פרנסיס סקוט פיצג'רלד, "ענוג הוא הלילה". למוזיקה מאת גרשווין, שוברט ואלבן ברג, מעלה אייפמן את גרסתו לספר האהוב של הסופר האמריקאי.

אייפמן על "ענוג הוא הלילה": הבלט החדש שלי מבוסס על הרומן 'ענוג הוא הלילה . זהו רומן טראגי אך בו זמנית היסטוריה מצמררת של בן אדם שמת מבחינה נפשית. זהו סיפור על חלום של אושר שמתנפץ ועל חיים נפלאים ומשוללי דאגות' המלווה במקצבי ג'אז ההופכים לסיוט בלהות..".

הגיבור של הבלט הוא דיק דייבר, רופא מצליח, בעל אוהב ואיש חברה מקסים, שיש לו את כל מה שצריך כדי להיות מצליחן אמיתי. אך בעולם המלווה באינסטינקטים אפלים הורסניים, אין בעצם כל אפשרות ליצור שמחה אמיתית.

המחלה הנפשית ממנה סובלת אשתו של דיק מסמלת את תחילת האסון. דייבר זונח את עבודתו המקצועית ושוכח את הייעוד שלו לרפא נפשות בני אדם. שינוי טראגי זה הורס את אישיותו של דיק, את הרצון שלו, הכריזמה שלו והקריירה שלו. הוא בוגד בכישרון שלו והורס אותו, מאבד את הכל והופך למנודה בחברה בה אין מקום לבני אדם חלשים.

"המוזיקה של ג'ורג' גרשווין, פרנץ שוברט ואלבן ברג, עוזרת לי להיות אפוף בסודות הכמוסים ביותר של העולמות הנפשיים של הדמויות", אומר אייפמן. "אנו עובדים על היצירה הזו בתשוקה עזה. אני מקווה שהבלט הזה יפתיע את הקהל, שיתבונן בעבודה שלנו מזווית אחרת ובלתי צפויה".

בכורת היצירה התקיימה בחודש ינואר השנה בסנט פטרבורג.

* הבלט "רודן":
ביצירה זו בחר אייפמן לעסוק במערכת היחסים המורכבת והטעונה בין הפסל אוגוסט רודן לבין המוזה/המאהבת שלו, הפסלת הצעירה רדופת השדים, קאמי קלודל. חיבוטי הנפש של האמן היוצר מעסיקים את אייפמן בכל יצירותיו רבות.

סיפור מערכת היחסים בין רודן לקאמי קלודל היה עתיר ביצרים ודרמה. במשך 15 שנים היו השניים גוף יצירתי אחד. אבל הפרידה שלהם הייתה מכת מוות לבריאותה הנפשית של קלודל וסימנה את תחילת הדרך לקריסתה המוחלטת.

כמעט נשכחת, בילתה קלודל את 30 שנותיה האחרונות בבית חולים לחולי נפש. האובססיה שלה לקשר שנרקם נגדה לדעתה, ובו ראתה את רודן כקושר הראשי, היוותה עינוי לנפשה של האישה הפגועה. קאמי הלכה לעולמה בשנת 1943, נשכחת וננטשת על ידי כל מכריה.

הבלט "רודן", הוא התבוננות אמנותית רבת עוצמה על טבעם הטרגי של חייהם של הגאונים. באמצעות שפת תנועת גוף ייחודית של הבלט הפסיכולוגי מודרני, מציג אייפמן לא רק קונספט חדש על עולם התשוקות האנושי, כפי שבא לידי ביטוי מופלא ביצירותיהם של רודן וקלודל, אלא גם יוצר יצירת אמנות המוקדשת למסתוריות שבתהליך היצירה. במהלך היצירה יוצרים הרקדנים בגופם את הפסלים המוכרים והאייקונים של רודן, ומותירים את הקהל מלא פליאה והשתאות.

בוריס אייפמן אמר על "רודן": "סיפור האהבה והחיים של רודן וקלודל הוא סיפור דרמטי, שיש בו מרכיבים רבים: תשוקה, שנאה, וקנאה אמנותית. בחיים המשותפים עם רודן, קלודל לא רק היוותה סוג של השראה, אלא סייעה בידיו למצוא סגנון חדש וליצור יצירות מופת, היא גם פיתחה את היצירתיות שלה והפכה לאמנית גדולה. לאחר פרידתם, נשמתה נשרפה לאפר, מלווה בשנאה פתולוגית למאהבה, שלטענתה גנב את חייה ואת כשרונה.

ביצירה שלנו אנחנו מתייחסים לכל האספקטים האנושיים והאמנותיים שקלודל ורודן הצליחו להעביר באמצעות שיש וברונזה. אנחנו מנסים להפיח חיים ברגע שהוקפא באבן ולהעביר אותו לרצף תנועות גוף חושניות בלתי ניתנות לריסון.

'רודן' עוסק במחיר הכבד שיוצרים גדולים משלמים בדרכם אל יצירת המופת הבאה, ועל הקשיים והסבל בתהליך היצירה, שתמיד מלווים את נפשם של האמנים".

בכורת "רודן" התקיימה ב- 22 בנובמבר 2011 בסנט פטרבורג ומאז הוצגה בערים רבות בעולם, ביניהן: מוסקבה, ניו-יורק, פריז ותל אביב.

* בלט בוריס אייפמן:
הלהקה זכתה לפופולאריות עצומה בישראל. זהו ביקורה ה- 15 של הלהקה בארץ. אייפמן הקים את להקת הבלט שלו בשנת 1977, כשהוא משלב בין בלט קלאסי לבלט בן זמננו בסגנונו המיוחד. אחרי שנים רבות שבהן נאבק באיסורים שונים שהגבילו את יצירתו, הצליח אייפמן לבסס את הלהקה, המונה היום כ- 60 רקדנים, והקים מרכז יצירה משלו, הפועל בעיר סנט פטרבורג. מאז 1990 מסיירת הלהקה באסיה, גרמניה, אנגליה, דרום אפריקה, פולין, ספרד, אוסטריה, צרפת וארצות הברית. בשנת 2000 צירף בלט הבולשוי במוסקבה את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע של הלהקה. אייפמן יצר 40 בלטים. הוא וסולני הבלט צ'ייקובסקי זכו בפרס מסכת הזהב, הפרס היוקרתי הרוסי למחול. אייפמן אף זכה בפרס מסכת הזהב מיוחד למפעל חייו.

"ענוג הוא הלילה"

בלט מאת מאת בוריס אייפמן, בעקבות ספרו של פרנסיס סקוט פיצג'רלד

מוזיקה: ג'ורג' גרשווין, פרנץ שוברט, אלבן ברג

תפאורה: זינובי מרגולין

תלבושות: אולגה שישמילשווילי

תאורה: גלב פילשטינסקי ובוריס אייפמן

יום חמישי 23/07 בשעה 20:00

יום שישי 24/07 בשעה 13:00 ובשעה 21:00

שבת 25/07 בשעה 17:00

"רודן"

בלט מאת בוריס אייפמן

מוזיקה: מוריס ראוול, קאמי סן סאנס, ז'ול מאסנה

עיצוב תפאורה: זינובי מרגולין

עיצוב תלבושות: אולגה שישמילשווילי

תאורה: גלב פילשטינסקי ובוריס אייפמן

יום ראשון 26/07 בשעה 20:00

יום שני 27/07בשעה 20:00

יום שלישי 28/07 בשעה20:00

מחירים: 369-189 ש''ח

טלפונים להזמנות - בית האופרה: 03-6927777, 03-6927700.

הפקה בישראל צמח – עופר בע"מ.

בבית האופרה, המשכן לאמנויות הבמה, תל-אביב

(* צילום: יח"צ)נוצר: 7/2/2015 9:11:00 AM
עודכן: 2/7/2015 9:13:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים