קלאסיקה ואופרה - פאוסט באופרה הישראלית, עפי גתה למוזיקה של גונו אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 16/12/2019
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קלאסיקה ואופרה > פאוסט באופרה הישראלית, עפ"י גתה למוזיקה של גונו
  כתבות אחרונות
האופרה הישראלית מעלה את האופרה הישראלית מעלה את "חלום ליל קיץ", בינואר 2018

האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות

האופרה האופרה "מאדאם בטרפליי" מאת פוצ'יני, הפקה חדשה בישראל

"נורמה" מאת בליני, בהפקה חדשה באופרה המלכותית

Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל

MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן

פאוסט באופרה הישראלית, עפ פאוסט באופרה הישראלית, עפ"י גתה למוזיקה של גונו

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

פאוסט באופרה הישראלית, עפ"י גתה למוזיקה של גונו

מאת: ציפי פרקש
פאוסט באופרה הישראלית, עפ

האופרה הישראלית מעלה את האופרה "פאוסט", על-פי המחזה האלמותי של גתה, למוזיקה של המלחין הצרפתי שארל גונו, עולה באופרה הישראלית, 6 - 25 במרץ האופרה הידועה "פאוסט" תמיד מתקבלת בברכה ע"י הקהל בישראל. אז הנה היא מגיעה שוב לאופרה הישראלית.

האופרה "פאוסט", על פי המחזה האלמותי של גתה, למוזיקה של המלחין הצרפתי שארל גונו, מגיעה לבמת האופרה הישראלית, בהפקה חדשה בניצוחו של דן אטינגר - מחשובי המנצחים הישראלים בעולם היום, ובבימויו של הבמאי, כוריאוגרף והמעצב האיטלקי הנודע,  סטפנו פודה. עוד משתתפים בהפקה זו: מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר, תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון וצוות סולנים מגוון מהארץ ומחו"ל. האופרה תועלה בתאריכים 6-25.3.17 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ'), במשכן לאמנויות הבמה ת"א.

הפקה חדשה זו הינה, כאמור, בשיתוף פעולה של שני כוחות בולטים: המנצח הישראלי הבינלאומי דן אטינגר, הנחשב לאחד המנצחים הבולטים בעולם כיום, עם הבמאי והיוצר האיטלקי הנודע סטפנו פודה, בהפקה המעניקה חוויה אופראית יוצאת דופן ופרשנות חדשה למחזה של גתה ולמדיה האופראית בכלל.

המחזה פאוסט:

 המחזה 'פאוסט' מאת יוהאן וולפגנג פון גתה הוא יצירת הספרות המצוטטת ביותר בספרות הגרמנית והוא נחשב ליצירה הספרותית החשובה ביותר שנכתבה בשפה זו. האופרה המפורסמת שכתב שארל גונו בשנת 1859 מבוססת על חלקו הראשון של המחזה. פאוסט, הוא זקן מלומד שהקדיש את כל חייו לעולם הדעת. הוא מבכה על כך שכילה את ימיו בלימודים ולא חווה את הנאות החיים השמורות לשנות הנעורים. מפיסטופלס (השטן) מציע לו פתרון ומבטיח לו שיהפוך אותו שוב לעלם צעיר, בתמורה לנשמתו ומשדך בינו ובין מרגריט, שמסלול חייה משתנה בעקבות המפגש הגורלי. מנערה נאיבית וטובת לב היא הופכת לאם עזובה ומנודה חברתית, שנאלצת לרצוח את בנה ומסיימת את חייה בבית הכלא לאחר שאבדה עליה דעתה. פאוסט אמנם זוכה ל"חנינה" בסוף האופרה ומורשה לעלות לגן עדן, אבל תחושות האשם והאבדון שלו הן העונש הקשה, הכואב והאמיתי ביותר.

דן אטינגר:

 דן אטינגר, הוא ללא ספק אחד מהמוזיקאים הישראליים המובילים שפרצו בקריירה מסחררת בינלאומית בעשור האחרון. הוא המנהל המוזיקלי והמנצח הראשי של התזמורת הפילהרמונית של שטוטגרט, המנהל המוזיקלי של בית האופרה במנהיים, מנצח לשם כבוד של התזמורת הפילהרמונית של טוקיו ומנצח אורח ראשי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, שם היה מנהל מוזיקלי במשך שנים רבות. הוא היה מנצח הבית ואסיסטנט של דניאל ברנבוים באופרה הממלכתית של ברלין ומנצח אורח ראשי של התזמורת הסימפונית ירושלים.

אטינגר מנצח בקביעות בכל בתי האופרה המובילים בעולם, כולל המטרופוליטן בניו יורק, האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, האופרה הממלכתית של וינה ובתי האופרה של מינכן, פריס, ברלין ונוספים. כמו כן הוא מנצח על תזמורות מובילות רבות בארץ ובחו"ל,  כאשר בחלק מהקונצרטים האלו הוא מופיע גם כפסנתרן. באופרה הישראלית הוא היה מנצח המקהלה ומנצח הבית במשך שנים רבות.

סטפנו פודה:

לבמאי האיטלקי הנודע סטפנו פודה, תהיה זו עבודה ראשונה באופרה הישראלית. פודה קנה את שמו כיוצר אופרה הוליסטי. הוא מביים, יוצר כוריאוגרפיה ומעצב תפאורה, תלבושות ותאורה לכל ההפקות להן הוא שותף. בין ההפקות החשובות שיצר: 'טריסטן ואיזולדה' (וגנר) בפירנצה, 'אנדראה שנייה' (ג'ורדנו) בסאול, 'תאיס' (מסנה) בטורינו ובסאו פאולו, 'אותלו' (ורדי) בבודפשט, 'פלסטף' (ורדי) בליאז', 'כוחו של גורל' (ורדי) בפרמה, 'הטריטיקו' (פוצ'יני) בבואנוס איירס, 'מריה סטוארדה' (דוניצטי) בגרץ ובבילבאו, 'הטרובדור' (ורדי) באתונה, 'אטילה' (ורדי) בסט. גאלן, 'דון קרלו' (ורדי) בארפורט ועוד הפקות רבות.

ההפקה הנוכחית:

בהפקה זו משתמש סטפנו פודה בכל הכלים האמנותיים שבידו כדי לבטא את ה"סב-טקסט" של הסיפור: פאוסט הוא "כל- אדם". הוא מסמל את היתרונות והחסרונות האוניברסליים של האנושות כולה, ולכן הסיפור שלו הוא בעצם הסיפור של הקיום האנושי וכל אדם יכול ללמוד ממנו. פודה בוחר להתחבר למחזה המקורי של גתה ולתת פרשנות בימתית המתמסרת לסימבוליזם הפילוסופי, המוסרי והדתי שמאפיין אותו. הוא מדגיש את המשמעויות העמוקות של הסיפור ואת עולמן הפנימי של הדמויות, בכך שהוא מציף את הבמה ב"תת מודע" של הסיפור ויוצר חוויה אופראית מורכבת ומעניינת ופרשנות חדשה למחזה של גתה ולמדיה האופראית עצמה.

על הבמה, למשל, בולטת טבעת ענק המסמלת את המעגליות האינסופית של החיים והמוות. הצורה והתפקוד שלה משתנים בהתאם למהות הסצנה. במונולוג הפותח את האופרה, פאוסט מוקף במעגל של שעוני חול: הזמן נוכח על הבמה כפי שהוא נוכח בנפשו של פאוסט. הבמה העגולה והמסתובבת, שעליה שעון גדול, מחזקת את תחושת המעגליות עד כדי כך,  שהיא הופכת לכמעט בלתי נסבלת - בדיוק כפי שהיא נתפסת על ידי פאוסט. או: כאשר אנשי הכפר רוקדים לצלילי ואלס שמח וצוהל, הוא יוצר כוריאוגרפיה חדה ואגרסיבית של תנועות תבניתיות וולגאריות. אנשי הכפר נראים כאילו הם אחוזי דיבוק תחת השפעתו השטנית של מפיסטופלס. כך נחשפת האמת הקשה: אנשי הכפר לא מעריצים את מפיסטופלס באמת, אלא הופכים לכלי ניצול בידיו ובידי פאוסט להשגת רצונם.

צוות הסולנים בהפקה זו:

בתפקיד פאוסט - הטנור יליד אורגוואי גסטון ריברו (באופרה הישראלית שר מספר תפקידים,  בהם מקדף ב'מקבת' ורומיאו ב'רומיאו ויוליה, והטנור יליד קוסובו ראמה לאהאי (בתפקידו הראשון באופרה הישראלית). בתפקיד מפיסטופלס - הבס האיטלקי פאולו באטלייה (בתפקידו הראשון באופרה הישראלית) והבס הבולגרי פטאר נאיידנוב (גם הוא בתפקידו הראשון באופרה הישראלית).                                                                              

בתפקיד מרגריט - הסופרן ילידת רומניה אורליה פלוריאן, שהופיעה בתפקידים רבים באופרה הישראלית, ובהם בתפקיד ויולטה ב'לה טרוויאטה' במצדה, וכן הסופרן הגיאורגית תמר איברי, בהופעתה הראשונה באופרה הישראלית. בתפקיד סיבל - זמרת המצו סופרן הישראלית נעמה גולדמן ושחר לביא. בתפקיד ולנטין - זמר הבריטון הרומני סרבאן ואסילה' בהופעתו הראשונה באופרה הישראלית וזמר הבריטון איליה סילחוקוב. בתפקיד  וגנר - זמר הבריטון הישראלי נח בריגר. בתפקיד מרתה - זמרות המצו סופרן הישראליות עדית זמיר ושי בלוך.

מידע נוסף: 

השירה בצרפתית

כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית

משך המופע: כשלוש שעות ורבע

מחירי כרטיס: ₪ 192- 438 ₪

שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

לקראת בכורה: מפגש עם יוצרי וסולני ההפקה, בו יבוצעו קטעים נבחרים מן האופרה - שבת 25.2.17 11:00

להזמנת כרטיסים: 03-692777

www.israel-opera.co.il

בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

מופעים: 6 - 25 במרץ 2017

 

(צילום: יח"צ)

 פאוסט באופרה הישראלית, עפ
פאוסט באופרה הישראלית, עפ
פאוסט באופרה הישראלית, עפ
פאוסט באופרה הישראלית, עפ
נוצר: 2/25/2017 6:33:00 PM
עודכן: 2/25/2017 6:38:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים