אהבה ויחסים - טיפול חדש: זוגיות בלונג דיסטאנס אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 27/05/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אהבה ויחסים > טיפול חדש: זוגיות בלונג דיסטאנס
  כתבות אחרונות
איך להצליח בבליינד דייט? איך להצליח בבליינד דייט?

זוגיות: מדריך למשתמש - ספר חדש זוגיות: מדריך למשתמש - ספר חדש

זוגיות וכסף – איך זה הולך ביחד ? זוגיות וכסף – איך זה הולך ביחד ?

שנה חדשה, חידושים והתחדשות

מי הזיז את האהבה שלי?

"שיחה זוגית" - ספר חדש החושף על מה שקשה לדבר

פסח – על ארבעה בנים

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

טיפול חדש: זוגיות בלונג דיסטאנס

מאת: אסתי תירוש, מרכז 'דואט'
אנשי עסקים ועובדי חברות היי טק ישראליים רבים נאלצים להיעדר ימים רבים מהקן המשפחתי עקב ימים ארוכים במשרד ונסיעות תכופות לחו"ל. היעדרות ממושכת לרגל עבודה, סודקת פעמים רבות גם את הזוגיות הבריאה ביותר, ועלולה לפתוח פתח למתיחויות, תסכולים, בגידות, ובמקרים רבים גם גירושין.

כיצד ניתן לשלב קריירה דורסנית עם זוגיות תומכת?


מרוץ הקריירה והתפתחות השווקים הבינלאומיים הפכו את תחום העבודה בישראל לדורשני ועתיר שעות. עליית דרישות הקריירה נוגסת מהזמן המוקדש לתא המשפחתי ולא רק בקרב מנהלים. מחקרים רבים מייחסים להתפתחות הקריירה מרכיב משמעותי בהתפתחות משברים בזוגיות. זינוק ההיי טק הישראלי גרם להחרפת הבעיה לקנה מידה לאומי עקב אילוצי עבודה הנובעים מהבדלי שעות בין חלקי העולם השונים ועקב נסיעות תכופות לחו"ל של כלל עובדי היי טק לכל אורך שדירת החברה. עקב התרחבות התופעה נערכו במרכז דואט לטיפוח הזוגיות בהרצליה לתת מענה לשמירת זוגיות לצד טיפוח קריירה, וכעת חושף המרכז טיפול פרטני להתמודדות עם הבעיה המורכבת.


היעדרות ממושכת מהבית מטעמי עבודה יוצרת תסכול רב בקרב שני בני הזוג, תסכול המתבטא לעיתים קרובות בהפעלת סנקציות אשר מחריפות את הנתק במקום לגשר על פניו. טיסות תכופות לחו"ל, גם אם הן נעשות בהתרעה מוקדמת, מותירות את אחד מבני הזוג מאחור על מנת שימשיך לדאוג לגידול הילדים. לתסכול הרב שבעול הפתאומי, מתווספת תחושת קורבן, המסבכת את הקונפליקט הזוגי. הטענה העיקרית שנשמעת בקרב זוגות המגיעים לטיפול זוגי עקב היעדרויות עבודה בחו"ל היא ש"בזמן שהוא נהנה במסעדות ורואה עולם, אני נשארת בבית ונקרעת בין המטלות. ומה עם החיים שלי? מה עם הקריירה שלי?"

להתפתחות המשבר תורמות גם תחושותיו של בן הזוג בעל הקריירה, אשר חש פעמים רבות היעדר אוזן קשבת ותמיכה למאבקים הקשים אותם הוא נאלץ לנהל על מנת לבסס את הקריירה שלו. במשפחות בעלות שני בני זוג מטפחי קריירה, הבעיה מחריפה במיוחד.


מקומות עבודה 'מגרשים'
ישנם ארגונים ועסקים המייצרים יותר מאחרים תנאים הפוגעים בזוגיות. עסקים אלה מצויים בתהליכים מתמידים ומהירים של צמיחה ושינוי. במקומות אלה ניצב העובד מול ריבוי משימות בפרקי זמן קצרים, מצבים של חוסר ודאות ביחס לפרויקטים קרובים או עתידיים וביחס לגורל החברה עקב רכישה, מיזוג, פירוק פיטורין וכדומה.
במקביל לכל אלה מתבקש העובד להיות במיטבו ולבצע משימות הדורשות ריכוז, יצירתיות והתמדה, וכמובן: להצליח בכל מחיר!
אותם ארגונים וחברות דרשניים, מספקים אמנם לא פעם תנאים פיזיים מתאימים במקום העבודה, אך שואבים את העובד מבחינת שעות העבודה, ופעמים רבות אף כורכים את עבודתו בנסיעות רבות לחו"ל. הקורבן המיידי לכך הוא הקן המשפחתי. העבודה הרבה, והמתיחויות שהיא יוצרת, מייצרת סטרס שפוגע במשאבים, בזמינות, בחלוקת התפקידים, בתקשורת הזוגית ובחשק המיני. ללא טיפול, מהווים גורמים אלה את הסבירות להתפתחות יחסים מתוחים ואף לגירושים.

מחקר בארה"ב שהעריך את מידת הלכידות של הקשר הזוגי במשפחה הצביע על כך שעובדים - הן נשים והן גברים - אשר זוגיותם פגועה היו מועדים פי 30 לתגובות של דיכאון, חרדה ושימוש בחומרים ממכרים.
ממצאי המחקר רק מדגישים את חשיבותה של מערכת התמיכה הרגשית של בני הזוג זה בזה, כבולמת ומחסנת מפני גורמי לחץ תעסוקתיים.


נסיעות עסקים מחריפות את הבעיה
נסיעות עסקים כופות על בני הזוג פרידות ארוכות ופערי מידע – אשר טומנים בחובם זרעי פורענות רבים. כשנמצאים הרבה זמן בנפרד, עולות מחשבות הרסניות העלולות לפגוע קשות בקשר. כאשר הזוגיות מנוהלת ממרחק גם ההורות מנוהלת בשלט רחוק, ועל כן היא נעשית מורכבת יותר וגוררת קונפליקטים ורגשות אשם משני הצדדים.

ארגונים שולחים את עובדיהם לייעוץ זוגי מונע
במרכז דואט לטיפוח הזוגיות פיתחנו לאחרונה טיפול מיוחד להתמודדות עם הנושא ואשר מטרתו להכין זוגות להתמודדות עם זוגיות בשלט רחוק. במהלך הטיפול יושם דגש נרחב על אבחון מוקדם של בעיות בקשר הנובעות מהמרחק, ויילמדו בו מגוון טכניקות לפתרונות של בעיות שכיחות בזוגיות בצל קריירה.
לטעמי חשוב שארגונים וחברות יפתחו מודעות לכך שדרישות העבודה שלהן עלולות להסב נזקים קשים לתא המשפחתי, ע"י מעורבות ויקדמו תרופה למכה.
הרי ארגונים רבים כבר מבינים שזוגיות טובה ויציבה, היא בסיס איתן להתמודדות עם לחצי העבודה, ושליחסים בתוך התא המשפחתי קיימות השלכות משמעותיות על איכות העבודה ועל אורך חיי הקריירה של העובד באשר הוא. חברות לא מעטות שולחות אלינו עובדים ומשפחותיהם על מנת שנעניק להם כלים להתמודדות עם המציאות החדשה להם הם צפויים. חברות רבות בחו"ל, ובעיקר בארה"ב, מקיימות כיום סדנאות הכנה מגוונות ומדוקדקות לעובדיהן לפני שהן שולחות אותם לעבודה מחוץ לגבולותיהם, סדנאות שמטרתן להעניק לעובדים ולבני זוגם הדרכה ועזרה כיצד ליצור חוסן זוגי שיאפשר התמודדות עם המרחק הפיזי.

לפרטים נוספים וטיפים בנושא ניתן לפנות לאתר האינטרנט של דואט :
http://www.du-et.co.ilנוצר: 6/23/2008 9:18:00 AM
עודכן: 7/12/2008 2:57:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים