אהבה ויחסים - חדש: אימון במציאת זוגיות לאנשים בעלי מוגבלויות אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/05/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אהבה ויחסים > חדש: אימון במציאת זוגיות לאנשים בעלי מוגבלויות
  כתבות אחרונות
איך להצליח בבליינד דייט? איך להצליח בבליינד דייט?

זוגיות: מדריך למשתמש - ספר חדש זוגיות: מדריך למשתמש - ספר חדש

זוגיות וכסף – איך זה הולך ביחד ? זוגיות וכסף – איך זה הולך ביחד ?

שנה חדשה, חידושים והתחדשות

מי הזיז את האהבה שלי?

"שיחה זוגית" - ספר חדש החושף על מה שקשה לדבר

פסח – על ארבעה בנים

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

חדש: אימון במציאת זוגיות לאנשים בעלי מוגבלויות

מאת: טלי גולדי
חדש:
אימון במציאת זוגיות לאנשים בעלי מוגבלויות
הקושי במציאת אהבה וזוגיות בקרב אנשים בעלי מוגבלות הוא עצום, ורבים מהם מקיפים את עצמם בגדרות של התגוננות שמולידים חיי בדידות. פזית חקק, מאמנת לאנשים בעלי מוגבלויות שופכת אור על התופעה הקשה, ומעניקה מספר דרכים וטיפים שיאפשרו להקל על רבים מבעלי המוגבלויות למצוא אהבה בלתי מוגבלת בחייהם.
האהבה היא משאת נפש של כל אדם וחכמינו השוו את מציאת הזיווג לקריעת ים סוף. מציאת אהבה לאנשים בעלי מוגבלויות הייתה תמיד משימה קשה שבעתיים, מפני שהיא עומדת מול מכשולים חיצוניים ופנימיים כאחד.

פזית חקק, מאמנת אישית לאנשים עם מוגבלויות (מאמנת מוסמכת שסיימה קורס מאמנים מתקדם בבית הספר לאימון 'מאמנים'. מתמחה בסיוע לאנשים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים משלל תחומים נרחב, וכן להורים לילדים עם צרכים מיוחדים), חושפת את הקושי הרב של אנשים עם מוגבלויות להיפתח אל זוגיות ולהחזיק בה, ומעניקה מספר דרכים וכלים על מנת להקל על הקשיים הללו.

הפנמת העין הביקורתית
"בעלי מוגבלויות רבים מפנימים את המבט המדומה של הסביבה עליהם, והגישה הזו גורמת להם פעמים רבות להימנע מפעולה - מה שרק מנציח את הבדידות בה הם נמצאים" אומרת פזית. "אתרי ההיכרויות באינטרנט, והקהילות ברשת מקלים במידה רבה את יצירת הקשר הראשוני בין אנשים בעלי מוגבלויות, אך את הקשיים בלאהוב את עצמך, את חוסר היכולת להרגיש שלם עם גופך ואת הסירוב להסכים לאהוב ולאהב, לא יכולים לפתור הכלים האינטרנטיים המשוכללים ביותר".
לדברי פזית, הקשיים הפנימיים העיקריים בהם נתקלים אנשים עם מוגבלויות הם החשש מפני פגיעה וחשיפה רגשית, הדימוי העצמי הנמוך וחוסר תעוזה וניסיון ביצירת קשר עם הצד השני. כתוצאה מכך, רבים מאוכלוסיית המוגבלים בישראל סובלים מבידוד חברתי וזוגי.
על מנת להיחלץ ממעגל הבדידות ממליצה פזית על מספר כלים ותובנות, שיוכלו לשפר את יכולות קשירת הזוגיות בקרב בעלי מוגבלויות. לדבריה, רכישת הכלים אלו אינה מהווה תחליף לייעוץ מקצועי כמו טיפול פסיכולוגי או מסגרת של אימון להשגת מטרות זוגיות.

מגוון דרכים וכלים ליצירת זוגיות
לדברי פזית, רוב המתאמנים בעלי המוגבלויות שמגיעים אליה, מוטרדים מאד מנושא מציאת האהבה למרות שהצורך הזה לא היה מוגדר אצלם כיעד האימון הראשוני שלשמו פנו אליה.
"אני תמיד אומרת למטופלים שלאהבה יש אמנם לוחות זמנים משלה, אבל שווה מאד להכין את הקרקע להבאת האהבה, מפני שעצם ההכנה מזרזת את בואה. זוגיות מבוססת על נתינה, כך שעל מנת לקבל אהבה, אנחנו צריכים להתאמן תחילה בלתת מעצמנו יותר". לדברי פזית, בעלי מוגבלויות רבים, הם אנשים בעלי יכולת נתינה עצומה - יכולת שלא תמיד הם מוצאים לה אפיקי ביטוי. "על מנת להגיע אל זוגיות נכונה ואמיתית צריך לשים דגש על מה שאתה או את מביאים איתכם לזוגיות, ולטפח את אותם הדברים שאתם יכולים להעניק על מנת שהזוגיות תצמח ותשגשג".

המחסום – חוסר באהבה עצמית
הדימוי העצמי הוא כאמור האויב הפנימי הגדול של אנשים בעלי מוגבלויות.
גם אם המוגבלות החלה בילדותם, וגם אם היא מאוחרת יותר, מפנימים בעלי המוגבלויות את המבט הסביבתי הביקורתי כלפי עצמם, אפילו אם המבט הזה הוא פרי דמיון מוחלט. לכן מרגיש האדם המוגבל שהוא לא ראוי מבחינה מינית, שאין הוא יכול להוות מושא של תשוקה ואהבה, והביקורת החיצונית על עצמו מייסרת אותו ומשתקת את היכולת שלו לאהוב את עצמו ואת סביבתו. רוב בעלי המוגבלויות שוחים במסרים עצמיים מכשילים כמו "מי ירצה לאהוב אותי בכלל?" ו"אין לי סיכוי למצוא אהבה" - מסרים משתקים שאינם מעודדים אף אחד להתחיל בחיפוש אחר אהבה.
"הדרך לצאת מסבך הביקורת העצמית היא להתחיל לאתר בצורה שיטתית את המעלות הטובות והחסרונות שלנו, ללמוד להכיר את עצמך באמת, ולא על פי המבט הדמיוני בו אנחנו נוטים לראות את עצמנו בעיני הסביבה", אומרת פזית.

לאהוב את מה שיש
ההיכרות יכולה להביא לאהבה. לכל אחד יש יכולות ייחודיות שאותן ניתן לאהוב ולטפח. "המפתח למציאת אהבה היא אהבה עצמית. כל מי ששלם עם מי שהוא, מקרין אנרגיה מזמינה, ומאפשר לסביבה להתקרב אליו" אומרת פזית. לדבריה כל מי שמחפש אהבה, קל וחומר אנשים בעלי מוגבלויות, חייבים להתחבר לליבה ולפנימיות האמיתית שלהם, להעלות למודע את היתרונות והחסרונות שלהם, ולדעת לקבל את עצמם כפי שהם. "יש לאתר את הערכים והאמונות שלי בעזרת שאלות מובנות כמו - מהו הערך המוסף שאני מביא אתי לזוגיות? מהו אותו ערך שבלעדיו הזוגיות לא תיבנה ותרקום עור וגידים? וכו' " אומרת פזית.

היכרות
הקידמה מביאה עמה יתרונות רבים בתחום ההיכרויות. האינטרנט מאפשר התארגנות של קהילות מסוגים שונים ומגוונים, קבוצות תמיכה, מסגרות היכרויות בין בעלי מוגבלויות לבין עצמם, והיכרויות עם כלל האוכלוסייה.
החיבור אל האינטרנט יוצר אפשרויות רבות ומגוונות, ומגשר על פני מרחקים ותרבויות. מומלץ מאד להיות פעיל במסגרות קהילתיות באינטרנט, להירשם לאתר הכרויות אחד או יותר, לכתוב בלוג, ולאפשר לסביבה להכיר את הפנימיות הייחודית שלכם. מצד שני, שווה שלא לזנוח את העולם השוקק בחוץ. מומלץ לקחת חלק בפעילויות חברתיות ותרבותיות, עבודה התנדבותית וכל מסגרת אחרת שיכולה להפגיש אתכם באופן בלתי אמצעי עם הסביבה.

מפגש ראשון
במפגש הראשון ממליצה פזית חקק להתמקד בקשר תקשורתי עם הצד השני. תקשורת היא מילת המפתח למערכת יחסים. אם קיימת יכולת לשוחח בפתיחות ולהסביר בלי בושה על עצמנו, נוכל לאפשר לצד השני לפתוח בפנינו את סגור ליבו, ואין דרך נכונה אחרת לפתח בה זוגיות.

כנות בונה, הסתרה הורסת
מפגש אמיתי, שאינו דרך מסיכות, מאפשר בניית יסודות לזוגיות אמיתית וברת קיימא. הסתתרויות, משחקי תפקידים, הטעיות וניסיונות הסתתרות הינם כלים הרסניים, והם לא מולידים מניסיון יחסים בריאים וחיוביים. תקשורת אמיתית וכנה מביאה להעמקה רגשית, ולאהבה.
אם מתפתחת בפגישה הראשונה שיחה פתוחה על השקפות, תפיסות, קבלת הקיים, וסדרי עדיפויות, יהיה ניתן להתקדם משם למקומות מרתקים מלאי אתגר ורגש.

בני זוג בריאים – לא מחוץ לתחום
מאד חשוב לא לפחד לחפש בן או בת זוג בריאים. קיימים זוגות רבים בהם אחד מבני הזוג בריא והשני חולה. התקשורת והקסם האישי יכולים לגשר על פני מחסומי המגבלה. רבים מבעלי המוגבלות יופתעו לגלות כי תקשורת כובשת היא לעיתים מצרך הרבה יותר מבוקש מאשר שלמות גופנית.

טיפוח הזוגיות
לדברי פזית, זוגיות דומה לעץ. "יש חשיבות רבה לשורשים. אם נשתמש בעץ ובמטאפורה הרי שהשורשים הם: ערכים, אמונות והחזקות שלנו. החזון המשותף – הוא הגזע. אם תשקה את העץ ותדשן אותו - העץ ילבלב. כך גם בזוגיות, אם נשקיע מאמץ, נדשן ונלמד את בן או בת הזוג על רצונותיו ואהבותיו, נוכל לפתח בינינו זוגיות אמיתית ואוהבת."נוצר: 9/6/2008 2:11:00 PM
עודכן: 9/6/2008 9:20:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים