ראיון השבוע - אסתי נווה – יועצת ארגונית של החיים אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 27/05/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ראיון השבוע > אסתי נווה – יועצת ארגונית של החיים
  כתבות אחרונות
בן יהודה. חני בן יהודה.
המפיקה שתלווה אותך כל הדרך לאירוע ותהיה שם רק בשבילך! בן יהודה. חני בן יהודה. המפיקה שתלווה אותך כל הדרך לאירוע ותהיה שם רק בשבילך!

הולייוד בחיפה : הצעיר לבית פיינס באחד על אחת הולייוד בחיפה : הצעיר לבית פיינס באחד על אחת

יובל אברמוביץ' מדבר יובל אברמוביץ' מדבר

אמילי עאטף, יוצרת הסרט הזר בתוכי' אמילי עאטף, יוצרת הסרט הזר בתוכי'

הילה קומם – אישה עם אוצרות של תרבות הילה קומם – אישה עם אוצרות של תרבות

תרבות השכול - אפשר גם אחרת תרבות השכול - אפשר גם אחרת

היתומה מהונגריה שחלמה להיות רופאת ילדים,
 הפכה להיות חופפת שיער ולימים 'האימא של הספרים'
היתומה מהונגריה שחלמה להיות רופאת ילדים, הפכה להיות חופפת שיער ולימים 'האימא של הספרים'

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

אסתי נווה – יועצת ארגונית של החיים

מאת: איריס לקנר
היא אישה, אמא לשלושה ולחתולה פרסית, סבתא לשניים, חמות לשתיים, אוהבת יוגה, ים ואנשים. ארץ אהבתה היא הודו ותמיד תהיה מוכנה לטייל לתרבויות ולמחוזות חדשים. יש לה ג'וק אנתרופולוגי המשתקף גם בעבודה, תמיד בפריפריה ופרויקטים שהם פיילוט. זוהי אסתי נווה.


בהכשרתה אסתי היא יועצת ארגונית MA, מוסמכת החוג ללימודי עבודה באוניברסיטת תל –אביב, שעשיתה את המחקר שלה על מנהיגות המגד"ים המצטיינים של צהל ובעקבותיו רכשה ניסיון רב בפיתוח מנהיגות של מנהלות, מנהלים ואימון צוותים בארגון.

אך לפני המשך התארים, ההכשרות והתעודות חשוב לציין כי פגשתי את אסתי בסביבה עסקית נעימה ברמת השרון ומשהו בחיוניות שלה קרן למרחקים מהרגע הראשון.
יש בה מן הוויטאליות הגורמת לך לנוע ולפעול, מהאנרגיה הזו שמזיזה הרים וחיוך שלא משאיר מקום לסימני שאלה.
כל אלו גם יחד עוזרים לה מאוד בעבודתה היומיומית המרתקת. כמי שהוכשרה בהנחיית קבוצות וכמאמנת PCC.( Professional certified coach ) בוגרת בי"ס בינלאומי לאימון באוסטרליה International Coach Academy היא מלמדת אימון ועוסקת בסופרוויז'ן למאמנים ויועצים.
נווה עומדת בראש מרכז "נווה" - ייעוץ ארגוני פוגש אימון מנהלים. המרכז מציע שילובים ייחודיים בין ייעוץ לאימון ועוסק בפיתוח מנהלים וצוותים בארגונים, בהכשרה ופיתוח של מאמנים ובאימון אישי לאנשים המבקשים ליצור שינוי.

יש לך סלוגן מאוד מעניין… "כשאימון פוגש ייעוץ" – מה עומד מאחורי זה ?
"זוכרת מה קרה במסעדה כשהארי פגש את סאלי ? אפשר להגדיר את הייחודיות בשילוב בין אימון ממוקד תוצאות לבין ייעוץ. אלה מביאים איתם גילוי של התשוקה הפנימית, האנרגיה, ההומור ותוצאות שיפתיעו כל אחד ואחת. דגם העבודה הוא מיזוג בין ראייה מערכתית של התמונה הכוללת למיקוד בתחום אותו מבקשים לפרוץ. ממש כמו קרן לייזר."

מהו ה"אני מאמין" שלך ?
"האני מאמין שלי הוא ששינוי הוא מהות החיים וכמו באותיות הסיניות, סמל השינוי מורכב תמיד משני סימנים: משבר וצמיחה, סיכוי וסיכון. אני מאמינה שאנחנו כותבים את תסריט חיינו, ויש לנו כוח ויכולת לשנותו - גם כשנתקלים בנסיבות קשות. אני יודעת מניסיוני האישי שממשברים אפשר ללמוד ולצמוח. כמובן שקל יותר לעשות זאת כשאדם מקצועי מלווה אותך בחלק מן המסע."

מה מייחד את השיטה שפיתחת ?
"סיוע למנהל כאדם שלם – ולאדם כמנהל של חייו. בשיטת האימון שלי מגדירים תחום, נתיב לאימון לאחר שמזהים מהו הדבר ששינוי בו יצור השפעה ומנוף גם על תחומים אחרים, בתהליך הייעוץ – אימון הדומה למסע מטיילים על הציר בתחומי החיים והעבודה כדי ליצור בסיס איתן לשינוי המיוחל. החלק האחרון בתהליך עוסק בזיהוי דרכים לשמור על ההישגים ולזהות סביבות מעצימות בהן הלקוחות יוצרים מבנה קבוע כדי להיטען מחדש באנרגיה ולהמשיך ליישם שינויים נוספים בכוחות עצמם.לרוב מדובר בסביבה אנושית. גם אתר איי ווימן הוא עבורי סביבה שכזאת."

מיהם האנשים שמגיעים אלייך ?
"כל האנשים שמגיעים אליי מחפשים כיוון חדש, בעבודה או בחיים האישיים. חלקם מצליחנים שמחפשים דרך ליצירת איזון בין משפחה וקריירה או אנשים צעירים המתלבטים לגבי כיוון לימודים וקריירה. לעתים החיפוש הוא מרצון לשינוי ולעתים מדובר בשינוי שנכפה. לדוגמא, מפוטרי היי-טק או מישהו שסיים לימודים ומסתבר שראיית חשבון לא אהובה עליו. האדם חווה דילמה בין האהבות והערכים הפנימיים לבין ההיצע בשוק העבודה והצורך לעתים להודות שטעינו ולהמשיך הלאה."

יש לך אימונים מסוימים הקשורים לנשים מנהלות. למה ?
"אימון לנשים מנהלות הוא אחד הענפים האהובים עליי בעסק. כבר ציינתי את מחקרי המנהיגות שרובם מתמקדים במנהלים. המאה העשרים ואחת היא עידן הניהול הנשי. ניהול המתבסס על תקשורת פתוחה, עבודת צוות, נטוורקינג, ניהול בינתרבותי וריבוי פרויקטים. נשים טובות בכל אלה, אך יש להן גם צרכים ייחודיים ושונים מאלה של מנהל גבר: איך משתלבים בסביבה גברית שיש לה נטוורקינג מימי הסיירת ? (דואגים ליצור רשת כזו עבור עצמנו) איך לומדים לדבר בשפת עולם העסקים? (קצר, ענייני, ממוקד..) איך לא מאבדים את היתרונות שציינתי ויחד עם זאת מפגינים אסרטיביות, איך להתייחס למקום עבודה השופט אותך על חופשת לידה או הריון, איך לעבוד מול עמיתים וכפיפים וליצור בסיסי השפעה נכונים.
לפעמים, צריך לדבר על הטרדה מינית. עשינו כברת דרך מדהימה ונשים פרצו לתפקידים מובילים, אולם אפילו הישגים אלה אינם מבטלים את השאלה המסורתית איך מנהלים קריירה לצד ניהול המשפחה - שאלה שאיננו נתקלים בה כמעט כשמדובר במנכ"ל. ( על פי המחקרים, גם במשפחות של 2 קריירות מקבילות, עדין האחריות המיניסטריאלית על הילדים היא עדיין של האישה).
אנחנו בחברה מסייעים לנשים להחליט האם עבודה עבורן היא פרנסה, קריירה או ייעוד ולהתאים את האמצעים למטרה. גם ההתקדמות במחזור החיים מאפשרת תזוזה ושינויים. לעתים הפריצה לניהול מגיעה אחרי גיל 40 כשהמשפחה כבר התבססה. לכל דור שאלות משלו. ביתי נלחמה בחטיבת הביניים על זכותה ללמוד אלקטרוניקה כבת יחידה בכיתה של בנים מול צוות מורים ששלח אותה לכלכלת בית. כיום, היא עושה חיל במחשבים. לדור שלה כבר קל יותר, אך הוא מתמודד עם דילמות חדשות. לדוגמא: נשות ההיי טק הנלחמות על קביעת מסגרת לישיבות רבות משתתפים, כך שישובצו בסדר היום עד השעה חמש אחה"צ.. יש להן אומץ לומר שעבודה בשעות הערב אינה אילוץ אלא לרוב בחירה "גברית". "

מה אימון עשה לך, באופן אישי ?
"כדי לשמור על כושר, מאמנים גם מתאמנים. המאמנים שלי לימדו אותי לגלות מהי "התשוקה התשוקתית" הגדולה ביותר שלי. מה אני באמת באמת רוצה וכשמוצאים אותה מבינים שהישגים אינם נקנים דווקא במאמץ אלא במיקוד. הגברתי את היכולת "להיות על המגרש" ולחתור להשגת יעדיי בנחישות ובשמחה. למדתי גם לפעול בסביבות מעצימות, אנשים ושותפים שיחד אנחנו מעצימים זה את זה."

אילו הישגים לדוגמא את יכולה להביא ממתאמנים שלך שעברו בחייהם העסקיים ?
"- אם לארבעה ביקשה ייעוץ לניהול הקונפליקט שלה בין משפחה וקריירה. חלומות גדולים על ניהול מחד, ופחדים שזה "על חשבון הילדים" בגללם חזרה ודחתה הצעות לקידום, עד שהרגישה קרועה בין החרדות והחזון. ביקשתי ממנה לקרוא את הספר המצחיק "אני לא יודעת איך היא עושה את זה" שנכתב על אם שהיא אשת קריירה. עשינו מסע לגילוי יכולותיה . מצאנו שהיא יזמית מצוינת וגם "תקתקנית" שמתמצאת היטב בפרטים. הגילוי גרם לה לפנות לניהול פרויקטים. לאחר זמן קצר הפכה מבוקשת מאד ומצליחה.
- ייזם לשעבר שהחברה שלו נסגרה, נאלץ להתמודד עם מציאות כלכלית חדשה ועגומה. העתודות הכלכליות נגמרו. דווקא במצב הזה הוא התבקש ליצור לעצמו חזון חדש, ולדמיין לפרטי פרטים את משרת חייו. התשוקה שזיהה הייתה כרוכה בקשרים בינלאומיים ועבודה בניהול גלובאלי. יש לו היום עסק בינלאומי בתחום הגלובאלי ועוד ידו נטויה.
- בתחום האישי, אפשר לומר שאני מאמנת בעיקר מנהלים, אך גם את בני משפחתם. לעתים ישירות, ולעתים בעקיפין כשהמתאמנת משתמשת בכלים שרכשה באימון לקידום התקשורת במשפחה. מצליחנית מבוקשת בתחומה חששה לקחת על עצמה את הקידום הבא. אולי זה יהיה קץ הנישואין? אימון קצר שזיהה את יתרונותיה בתקשורת בינאישית הזניק אותה לבניית תכנית משפחתית תוך גיוס אותן יכולות שהפעילה בהצלחה כה גדולה בעבודה. בן זוגה שמח לשתף פעולה. השניים בנו לעצמם נוהל חדש ומאוזן יותר בין הקריירות של שניהם ובין החלק ההורי של גידול הילדים. תשאלו מה באשר לרומנטיקה ? שניהם ניהלו "מבצע סבתא" שנתן בסיס טוב לילדים במקרה הצורך."

מני 5 סוגיות עיקריות שאת נתקלת בהן בריכוז הכי גבוה אצל מנהלים ואנשי עסקים. מה משותף להן ?
א מנהיגות והשפעה על צוות:
נגמר העידן של תעשו זאת כי אני אמרתי! מנהלים מתלבטים היום איך להשפיע על אנשיהם. מתי להשתמש בסגנון דמוקרטי ומתי להטיל משמעת ואיך לגשר בין השניים
ב כניסה לתפקיד:
האם אתה מנהל חדש בארגון וותיק, מנהל שצמח מבין החבר'ה, הצנחה של "כוכב" או "כוכבת" מבחוץ? מי ניהל כאן לפני ולאיזה סגנון רגילים במקום? חשוב לזכור שמאה ימי חסד יש רק באגדות. בפועל מתחילים לנהל מן הרגע הראשון..
ג איזון בין עבודה וחיים אישיים:
לא נדיר לשאול מנהל מהם תחומי הבילוי שלו מחוץ לעבודה, והוא שואל מה זה בילוי... לכאורה הכל פשוט, כולנו יודעים שחשוב לאזן. בפועל, מצאו שמצליחנים בהגדרה הם חסרי איזון, אימון נכון יעזור ללכת עם הנטייה הזו ובכל זאת ליצור איים של משפחתיות ושפיות.
ד ניהול זמן:
איך מנצחים במרוץ נגד השעון? הבשורות הרעות – אין לנו סיכוי. הטובות – אפשר ללמוד להגיע לשביעות רצון ותחושת שליטה באמצעות ייעוץ המעלה את הערכים האישיים ואת "האבנים הגדולות". אלה תחומים של משמעות וחשיבות עבורנו. כשאתה מכניס אותם ראשונים ליומן, ההישגים גדלים משמעותית.
ה התמודדות עם עמיתים: כפיפים קשים, הבוס של המנהל, וועדים
כדאי לזכור שניהול זו עמדה בודדת. את או אתה חייבים להוביל אחרים, אך כמעט אין לכם עם מי לחלוק בהתלבטויות. מנהלים מקבלים החלטות קשות ואחראיות, אך גם להם התלבטויות אישיות. לא אחת מנהלים לא ישנים לילות לפני צמצומים שעליהם ליזום. יש להם בוס או בוסית שלא תמיד תומכים בהם, יש עובדים קשים, לעתים מספיק אחד... ויש עמיתים בעלי אגו. בכל אלה, ייעוץ מסייע למצוא את המרכז של עצמך ולהיות שלם יותר עם מציאות מורכבת.

מאיזה "אילן" צריך לרדת מישהו החושב שכמנהל עם וותק של שנים אין לו יותר מה ללמוד או להשתפר במסגרת כמו שלך ?
"הייעוץ שלי עוסק בעיקר בבחינת הקשר בין חזון לתוצאות. כשמנהל מסרב לשנות וללמוד יש לשאול אותו האם הוא מרוצה מן התוצאות שהשיג., האם הדרך שלו עובדת עבורו? אם התשובה שלילית ורק אם הוא חש בצורך לשנות יש מקום לייעוץ ואימון. באימון 100% אחריות הם של המתאמן."

אילו תחנות משמעותיות השפיעו עלייך ?
"האחת היא מחקר ה – M.A בצה"ל. זכיתי בהרפתקה וגם בחוויה משמעותית לראות את מיטב המפקדים בפעולה ומאידך, להבין את מורכבות הארגון הזה ששמו צה"ל ובעיותיו. קבלתי הבנה מעמיקה כיצד מנהיגים מחוללים את הנס שאנשים מוכנים להקדיש מעל ומעבר לדברים אליהם התחייבו.
לימודי האימון במסגרת בינלאומית עם אנשים מכל העולם ומיטב המורים היו עבורי חוויה מדהימה. הסיום בו נדרשתי לעמוד בבחינות בהן אני מאמנת אימון לייזר במשך רבע שעה כשמאזינים לי על קו הטלפון ואני חייבת לסייע למתאמן לתזוזה תוך יחידת זמן כה קטנה, היה מאלף. כך פתחתי תחום מומחיות חדש. אימון קצר מאד ולעתים חד-פעמי. גם התווית – הבחינה היא כרטיס כניסה לאייסיאף ארגון הגג העולמי, העניקה לי תחושת ערך גדולה.
ו... סדנת טנגו בה השתתפנו קבוצת יועצים מטעם איפ"א הארגון הישראלי לפיתוח ארגוני, ולמדנו באמצעות הגוף שלנו על מערך היחסים בין יועץ לנועץ. היו שם המוני תובנות ועד היום המשתתפים נתקלים זה בזו בחיוך גדול. עברנו חוויה מצמיחה."נוצר: 6/4/2008 5:00:00 AM
עודכן: 6/6/2008 10:58:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים