הריון ולידה - איך נמנעים מטראומת לידה אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 21/06/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > הריון ולידה > איך נמנעים מטראומת לידה?
  כתבות אחרונות
הכל אודות לידה בליווי דולה הכל אודות לידה בליווי דולה

ניקה משיקה בישראל את Carriwell - ניקה משיקה בישראל את Carriwell -

תמיד מחובקים... בחסות המנשאים תמיד מחובקים... בחסות המנשאים

כל מה שלא ידעת על השפעות הביוץ

מיבאל'ה, מרכז להורים וילדים הראשון מסוגו בישראל מיבאל'ה, מרכז להורים וילדים הראשון מסוגו בישראל

שמירה על בריאות הרגלים בתקופת ההיריון שמירה על בריאות הרגלים בתקופת ההיריון

"רק מילה טובה"....

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

איך נמנעים מטראומת לידה?

מאת: חגית בן-שחר
איך נמנעים מטראומת לידה?

הגיבורים הראשיים בלידה הם שניים: האם ותינוקה. קשורים אליהם "שחקנים" נוספים: האב, הצוות המיילד ובני המשפחה המורחבת. במציאות לכל אלה ישנה השפעה ישירה ועקיפה על תהליך הלידה, הפעם רק לשם הסבר נפריד ביניהם.נשים רבות מדווחות, בדיעבד, שהרגעים הקשים ביותר בלידה היו כשחשו חוסר אונים, ייאוש או פחד גדול. סיבות רבות יכולות לגרום לנו להגיע לרגשות הללו. כאב שנמשך שעות ארוכות ללא התקדמות בלידה, תחושת בדידות, מצוקה של העובר ומכאן פחד גדול שמשהו משתבש, רגעים של פחד ממוות ועוד. מצבים אלה ונוספים עלולים להוביל לחוסר אונים ומכאן לטראומת לידה

איך את היולדת יכולה להימנע מטראומה?

חוסר אונים הינה תחושה שמה שקורה גדול עלינו, שאין לנו שליטה במצב ואין לנו כוח או יכולת להתמודד איתו. לכן בכדי לא להגיע לתחושת חוסר האונים בזמן הלידה, כדאי כבר במהלך חודשי ההיריון להתכונן, לרכוש כלים וידע אשר יתמכו בך ברגע האמת – בתהליך הלידה. כל משאב שיתמוך וייתן לך תחושת ביטחון - מתאים.

1. זוהי הזדמנות נפלאה להכרות שלך עם עצמך – איך את מתפקדת במצבים לא ברורים? למה את זקוקה על מנת לעבור מצב שבו אין לך שליטה בצורה טובה? האם את גדלה וצומחת בעקבות מצבים עמומים? מהן החוזקות והחולשות שלך במצבים אלו?

2. מי יכול לעזור ולתמוך בך במצבי לחץ? האם את יכולה להיעזר באנשים מוכרים, (בן/בת זוג, חברה, אימא) או שכדאי לשקול לשכור דולה או מיילדת פרטית.

לרוב חדרי הלידה בארץ מותר להגיע עם שני מלווים. זה הזמן לתמיכה אמיתית. הזמיני ללידה אנשים שיהיה לך נוח איתם בכל המצבים האפשריים. חשוב שיהיו אלה אנשים תומכים, מאוזנים ואופטימיים. שמכירים אותך ויודעים מתי ואיך ללטף/לחבק אותך ומתי להניח. צרי איתם "חוזים" מראש, בקשי את עזרתם במקומות בהם את "חלשה", לבנו את הדברים מבעוד מועד.

3. רכשי כלים להתנהל עם כאב. נשימה, תנועה, מגע, קול, התחברות פנימה, מים הינם כלים פשוטים ועוצמתיים לזרימה עם כאב. צירים ארוכים ככל שיהיו נגמרים מתישהו וחשוב מכך מטרתם טובה- לאפשר לתינוקך לצאת לעולם. כשאת נושמת, נעה, משמיעה קול את פעילה. אקטיביות קשובה שומרת אותנו במצבי לחץ.

4. תרגלי הרפיה.ישנן הפוגות בין הצירים בהן ניתן לנוח ולהרפות. למדי לזרום עם כיווץ והרפיה. שאפי או נועי בכיווץ (בכאב) ונשפי והרפי בהפוגות. כך תוכלי לסמוך עלייך ועל גופך לאורך כל תהליך הלידה.

5. מידע מהימן מאורגן ותומך עוזר להבין בגדול מה צפוי לך. איך יודעים שאלה צירים? מה קורה באופן פיזי, הורמונאלי בגוף? מהם שלבי הלידה? מה צפוי, בגדול בכל שלב, מה מקובל לעשות או לא לעשות בכל שלב?
ישנם ספרים מצוינים שעונים לשאלות רבות, כדאי להשתתף בקורס מקיף וטוב להכנה ללידה וחשוב לבקר מראש במקום בו את עתידה ללדת (חדר לידה בב"ח, בית המיילדת).

6. אחרי שלמדת בגדול מה צפוי בלידה, ראי מה מתאים לך,על פי ההיריון, העובר והרחם הספציפי שלך. במידה ואת אחרי לידה קיסרית, או שהעובר גדול/קטן , שליית פתח ועוד שאלי את כל השאלות שיש לך עד שתחושי שאת מסופקת.

7. אמונה וגמישות – לידה היא צומת של אינספור משתנים. חשוב להגיע אליה עם אמונה בעצמך, בגופך, בתינוקך, בתומכייך ובכוח עליון. ולהישאר גמישה וזורמת עם מהלך הלידה.

בהצלחה !

איך ניתן למנוע טראומה מתינוקך?

התינוק עושה את מסעו הראשון והמשמעותי לחיים. עובר מסביבה מוכרת דרך תעלת לידה צרה אל העולם הגדול והלא-מוכר. כל התערבות חזקה מדי ולא קשובה עלולה לשבש את התהליך המדויק והרגיש של הלידה ועלול להירשם כטראומה בגופו ובנפשו.

1. ראשית, חשוב להבין שתינוקות הם יצורים קטנים בעלי מודעות והכרה. הם מחוברים לרגשותיהם ולתחושותיהם. הנזק שנגרם להם בשל האמונה השגויה שהם חסרי רגשות ותחושתם כהה הוא אדיר. (Sills, 2004,251-3)

2. תינוקך חש ומרגיש אותך. הוא יודע כשאת שמחה או עייפה, עצובה או מבוהלת. הוא מווסת את עצמו דרכך. כשתינוק נבהל ואמו מדברת אליו ומרגיעה אותו הוא מווסת את עצמו דרכה ונרגע. אך אם אימו חרדה בעצמה ולא פנויה עבורו, אין שם אף אחד עבורו. הוא צעיר וקטן מדי בכדי להרגיע את עצמו בוודאי בתוך מסע הלידה המאתגר.
ככל שתהיי קשובה יותר לתינוקך במסעו כך ירגיש נתמך וחלק מקשר, מצוות המגויס לאותה מטרה. זו הרגשה שונה לגמרי להיוולד כחלק מצוות או לבד.

3. חשוב לכבד את הקצב של התינוק. זירוז, דחיפות, מלקחיים או ואקום כמו גם ניתוח קיסרי אינם מכבדים את הקצב שלו. ולתחושתו מישהו באופן מאוד לא קשוב דחף/משך אותו לצאת כנגד רצונו.

4. חלק מחומרים משככי הכאב עוברים לתינוק דרך השליה. תינוקות רבים נולדים מטושטשים, מכווצים, כועסים או מיואשים בשל מסיסות החומרים הללו בדמם. תחושה זו משפיעה מאוד על יצירת הקשר הראשוני ותחילת חייהם בעולם

5. תינוקות שגדלו והתפתחו ברחם בתקופת ההיריון ללא הפרעות מיותרות, סביר להניח, שיגיעו ללידה מחוזקים ובטוחים. במידה ולא יפריעו להם בלידה הם ייוולדו בטוב. אך תינוקות שמסיבות שונות חוו קשיים והפרעות במהלך ההיריון אפשר שיגיעו ללידה חלשים ועייפים ולא יהיה להם כוח להיוולד. הלידה עלולה להתארך ולהשתבש, כנ"ל לגבי תינוקות שמפריעים או משבשים מסיבות שונות את מהלך לידתם.

6. האם תינוקך התקבל בשמחה? אחרי כל המסע הארוך שעבר האם שמחתם לקראתו או שהתאכזבתם מהמין שלו/ה, מצבע עורו, או ממראה פניו/ה?
קבלת הפנים היא משמעותית עבורו. האם אימו הייתה ערה? האם ליטפו ועטפו אותו/ה? האם התקבל/ה באהבה? גם תגובתו של האב משמעותית ליילוד הצעיר.

כל לידה היא צירוף ייחודי של תינוק, אם וגורמים רבים נוספים. ישנן וארציות רבות להיווצרות טראומת לידה. מנינו כאן את המרכזיות.
זיכרונה להימנע מחוסר אונים ושמורנה על הקשבה ותחושת צוות עם היילוד הצעיר המפלס את דרכו לעולם.

שיהיה במזל טוב !

 

*** חגית בן-שחר היא פסיכותרפיסטית גופנית - מטפלת בתנועה , נשימה וטראומה, מרצה במכללת רידמן לרפואה משלימה.נוצר: 3/3/2011 10:13:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים