הריון ולידה - תרופות בזמן הריון- ליטול או לא ליטול זאת השאלה. אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 21/02/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > הריון ולידה > תרופות בזמן הריון- ליטול או לא ליטול? זאת השאלה.
  כתבות אחרונות
הכל אודות לידה בליווי דולה הכל אודות לידה בליווי דולה

ניקה משיקה בישראל את Carriwell - ניקה משיקה בישראל את Carriwell -

תמיד מחובקים... בחסות המנשאים תמיד מחובקים... בחסות המנשאים

כל מה שלא ידעת על השפעות הביוץ

מיבאל'ה, מרכז להורים וילדים הראשון מסוגו בישראל מיבאל'ה, מרכז להורים וילדים הראשון מסוגו בישראל

שמירה על בריאות הרגלים בתקופת ההיריון שמירה על בריאות הרגלים בתקופת ההיריון

"רק מילה טובה"....

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

תרופות בזמן הריון- ליטול או לא ליטול? זאת השאלה.

מאת: ד"ר דורית וולף

נשים הרות רבות עומדות בפני הדילמה: האם ליטול תרופה כזו או אחרת בזמן ההיריון? מה מותר, מה אסור וממה עדיף להימנע? 
לפניכן מדריך קצר שיעשה סדר בריא בבלאגן.על פי סקרים שונים 65-95% מהנשים ההרות נוטלות, בנוסף לתוספי מזון וצמחי רפואה שונים, גם תרופה אחת או יותר במהלך ההיריון,. לדברי חוקרים אמריקנים, קרוב למחצית (!) הנשים ההרות מקבלות מרשמים לתרופות שלגביהן אין שום עדות קלינית לבטיחותן לשימוש במהלך ההיריון עם זאת, קיימות מספר תרופות ששימוש מושכל בהן הוא בטוח. בכל מקרה, היוועצות עם הרופא המטפל מומלצת בהחלט ואף הכרחית.

כאבי ראש
מיגרנות וכאבי ראש הם אחת הבעיות השכיחות ביותר בהריון. בין היתר בשל מיעוט בצריכת נוזלים ושינויים הורמונאליים. אף שבמרבית המקרים התופעה לא מסוכנת, הרי שבמקרים נדירים סיבוך שקרוי רעלת הריון, שמסכן את האם והעובר, עלול להתבטא בכאבי ראש כסימן מקדים. כאבי ראש עלולים להיות סימן גם לבעיות אחרות כמו גלאוקומה ויתר לחץ דם.
הטיפול העיקרי בכאבי ראש הוא בעזרת משככי כאבים, אך חלקם אסורים בזמן הריון. ישנן תרופות כמו אקמול שאינן מזיקות, לעומת אדויל ותרופות נוגדות דלקת אחרות שמומלץ לא להשתמש במהלך ההריון, ובמיוחד בשליש האחרון, כיוון שעלולים לפגוע בעובר, להפחית כמות מי שפיר ולעכב את תהליך הלידה.
לסובלות ממיגרנות: המיגרנות עלולות להחמיר בעקבות שינויים בכלי הדם. כעקרון, רוב התרופות שניטלות טרם ההריון מותרות לשימוש גם במהלכו, במינון נמוך יותר אך חובה להתייעץ עם רופא נוירולוג ורופא נשים כאחד.

בחילות והקאות
בחילות בהריון לרוב מסתיימות לאחר השבוע ה-16-13. על פי ההשערות, הורמון ההריון hCG הוא זה שגורם לתופעה. כמות ההורמון עולה מתחילת ההריון ומכפילה את רמתה כל 24 עד 48 שעות, עד לשיא סביב השבוע ה־13 להריון, שאחריו רמתו צונחת.
כאשר הבחילות קלות ואין צורך בתרופות יש כמה המלצות :
אכילה של ארוחות קטנות ולעיתים תכופות , הפרדת שתיה מהאוכל אך להשתדל לשתות כמויות גדולות, ולהימנע ממזון חריף, מתובל או שומני.
מה מותר? נמצא שוויטמין B6 (נמצא בכדור אוניסום) מסייע להקלת הבעיה. ניתן גם לנסות קפסולות המכילות ג'ינג'ר שהוכחו שמקלים משמעותית על בחילות.
שימוש בתרופה פראמין הוא אפשרי, אך בהתייעצות עם הרופא המטפל.

צרבות
צרבת הינה הסימפטום השכיח ביותר מבין מספר התלונות הנגרמות בשל מצב הנקרא רפלוקס או בשמו האמיתי 'החזר ושטי קיבתי' . זהו מצב בו תוכן הקיבה, שהינו חומצי, עולה אל הושט, וגורם לתחושת שרפה או צריבה חזקה בחזה.
ניתן להשתמש בתרופות נוגדות חומצה על בסיס מלחי סידן כגון טאמס.ניתן גם לבלוע כדורים כגון זאנידקס, פאמו, לוסק אך ל"גביסקון" מנגנון ייחודי אשר לא נספג בדם, ולכן היא מותרת לשימוש גם אצל נשים בהריון. "גביסקון" מכילה אלגינאט המגיב עם מיצי הקיבה ויוצר הפרדה פיזית, מעין מצוף אשר צף מעל תוכן הקיבה ומונע ממנו לזרום חזרה אל תוך הוושט. משמעות הדבר היא גם כי התרופה אינה משפיעה על חומציות תכני הקיבה ואינה פוגעת בדפנות הקיבה ולפיכך גם אינה משפיעה על ספיגתן של תרופות אחרות.

דיכאון
במקרי הריון רבים מתעוררים קשיים, וההנחה היא שחלק מהנשים יסבלו מתסמינים של דיכאון או חרדה עד הפרעות פסיכיאטריות במהלך ההריון. במחקרים שונים בספרות הרפואית נמצא כי אחוז הנשים ההרות הסובלות מתסמינים חרדתיים או דיכאוניים נע בין 10% ל-26% בקרב נשים מאזורי מצוקה. חלק מנשים אלו ימשיכו ויסבלו מהתסמינים גם לאחר הלידה.
ניתן להשתמש בתרופות נגד דיכאון במהלך ההריון אך חשוב להתייעץ ברופא נשים תוך ציון באיזו תרופה מדובר ואת המינון שלה. בעיקרון ניתן להשתמש בחלק מתרופות מסוג .SSRIשכוללות, בין היתר, לוסטרל, סרטראלין ציפרלקס, רסיטל.נוצר: 8/12/2011 10:18:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים