תרבות - ההצגה שמנה עשויה היטב. כדאי לראות, בפרט לשמנים ולשמנות אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/05/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תרבות > ההצגה "שמנה" עשויה היטב. כדאי לראות, בפרט לשמנים ולשמנות
  כתבות אחרונות
מיליונר אמריקני צעיר רכש את חברת ההפקות "חיים בוזגלו הפקות"

לב חדש עתיד לפעום בצפון העיר לב חדש עתיד לפעום בצפון העיר

אוסף הסרטים הקצרים של פיקסאר – עכשיו ב-די.וי.די
אוסף הסרטים הקצרים של פיקסאר – עכשיו ב-די.וי.די

להיטי ה דיוידי החדשים החל מחנוכה להיטי ה דיוידי החדשים החל מחנוכה

שותתי הכיסים – מחזות הזמר הגדולים של החג ! שותתי הכיסים – מחזות הזמר הגדולים של החג !

קולנוע עירוני בסנדוויץ בר יהודה הלוי קולנוע עירוני בסנדוויץ בר יהודה הלוי

מבטהובן ועד מבטהובן ועד "שר הטבעות" - רפרטואר חובק עולם וסיגנונות

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

ההצגה "שמנה" עשויה היטב. כדאי לראות, בפרט לשמנים ולשמנות

מאת: שוש מיימון
ההצגה
התיאטרון הקאמרי

מאת: ניל לאביוט
בימוי: משה נאור
שחקנים: עירית קפלן, מיכה סלקטר, יפתח קליין, תמר קינן

שם המחזה מסגיר את הנושא שלו: איך זה להיות אשה שמנה בחברה שסוגדת לנעורים ולגיזרה דקה? מה קורה כשגבר, חביב ונורמטיבי מתאהב בבחורה שמאוד טוב לו איתה, והוא מרגיש איתה הכי פתוח והכי אמיתי בעולם אבל מה לעשות - היא ....'שמנה'?
בניל לאביוט פגשנו לפני למעלה משנה בהצגה 'צורה לאהבה'. גם שם המחזה ממחיש לנו כמה צורה חיצונית היא מרכיב דומיננטי במשיכה ובבחירות שלנו - כשבחורה לוקחת בחור ומעצבת אותו מחדש כשלבסוף מסתבר שכל התהליך שהיא מעבירה אותו, עבורה זה בסך הכל 'אייטם' - חלק מפרוייקט גמר לעבודה שלה במגמת אמנות.
גם ב'שמנה' לאביוט מתמודד עם ההופעה החיצונית. עד כמה אנחנו תלויים במה הסביבה שלנו חושבת על בני הזוג שבחרנו ומה זה בעצם אומר עלינו.
המחזה מתחיל בפגישה מקרית של טום (מיכה סלקטר ) בהלן (עירית קפלן) באיזה 'דיינר' חטוף בשעת צהרים.
טום והלן מתחילים להיפגש ולאט לאט הוא נמשך דווקא אל אותן תכונות המאפיינות שמנים: טוב לב, אהבת החיים, אימהות, יכולת טיפולית, הומור. טום גם נמשך למשמניה של הלן, וסצינת ההתעלסות ביניהם מגלה לנו אשה שמנה אך סקסית ונשית.
אבל החברים במשרד של טום לועגים לו כשהם מגלים שהוא יוצא עם 'אחת שמנה'. טום חסר הבטחון מרגיש כל כך לא נעים שעד סוף המחזה הוא בעצם מסתיר את הלן , לא יוצא איתה בפומבי ונפגש איתה רק במקומות שאין סיכוי שייתקל בחבר'ה.
זאת, עד לסוף שבו הוא נדרש לעשות החלטה: לקבל את הלן כמו שהיא או לעזוב אותה. (וזה למרות שהלן מבטיחה לו שתעשה השתדלות ו ותפצח בדיאטה). ולמרות שטום אוהב אותה ומרגיש איתה הכי טוב בעולם הוא עושה בחירה קונבנציונלית מתבקשת.

לאביוט המחזאי מחזיר אותנו לראייה הצינית והמפוכחת שלו את החיים: גם כשבן אדם מוצא אהבה הוא מוותר עליה בשל אילוצים כמו נורמות וחשיבה סטריאוטיפית.
מדובר במחזה מקסים והצגה עשוייה היטב. מיכה סלקטאר רך וחלש וחסר אונים ומשכנע בחוסר הבטחון שלו. יפתח קליין, החבר הקנטרני שלו, מעצבן כמו שצריך. גם תמר קינן, שרוצה את סלקטר ולא מבינה איך הוא מעדיף 'פילה שמנה' על פניה, טובה מאוד.

הבעייה היא הליהוק של עירית קפלן, אשה מליאה ויפה. קפלן עושה עבודה טובה אלא שנראה לי שבמחזה שנקרא באנגלית 'fat pig ' הכוונה היתה לאשה ממש גדולה ושמנה דוחה שנראית כמו פילה ולא אחת שנראית כמו עירית קפלן, יפה וחושנית. אמנם יש עליה כמה קילוגרמים מיותרים אבל היא ממש לא דוחה. קשה היה להבין איך טום מוותר על אשה כל כך נעימה וסקסית כמו עירית קפלן. הקונפליקט לא מחודד כאן ולא בא לידי מיצוי. אבל למרות ההסתייגות הקלה- כדאי לראות. בפרט לשמנים ולשמנות ביננו.
נוצר: 3/9/2006 3:45:00 PM
עודכן: 9/3/2006 3:49:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים