תרבות - 'האב' - מי האבא אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 07/04/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תרבות > 'האב' - מי האבא?
  כתבות אחרונות
מיליונר אמריקני צעיר רכש את חברת ההפקות "חיים בוזגלו הפקות"

לב חדש עתיד לפעום בצפון העיר לב חדש עתיד לפעום בצפון העיר

אוסף הסרטים הקצרים של פיקסאר – עכשיו ב-די.וי.די
אוסף הסרטים הקצרים של פיקסאר – עכשיו ב-די.וי.די

להיטי ה דיוידי החדשים החל מחנוכה להיטי ה דיוידי החדשים החל מחנוכה

שותתי הכיסים – מחזות הזמר הגדולים של החג ! שותתי הכיסים – מחזות הזמר הגדולים של החג !

קולנוע עירוני בסנדוויץ בר יהודה הלוי קולנוע עירוני בסנדוויץ בר יהודה הלוי

מבטהובן ועד מבטהובן ועד "שר הטבעות" - רפרטואר חובק עולם וסיגנונות

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

'האב' - מי האבא?

מאת: שוש מיימון
'האב'  - מי האבא?
התיאטרון הקאמרי

מאת: אוגוסט סטרינברג
בימוי: יוסי פולק
שחקנים: גיל פרנק, שרה פון שוורצה, רויזנה קמבוס, יוסי קאנץ, דינה סנדרסון, אבי טרמין ואסף גולדשטיין.

למרות ש'האב' של סטרינברג נכתב לפני למעלה ממאה שנה ולמרות שחלק מהנושאים הנדונים בו מיושנים, עדיין הוא אקטואלי, פועם, מפעפע ומרטיט וברגעי השיא, הוא אפילו גורם לך להחסיר פעימה.

סטרינברג לקח פחד קמאי עמוק שטמון בכל גבר: חוסר הבטחון והוודאות אם הילד שלו, הוא באמת שלו. כי תמיד מנקר איזה ספק קטן. איזו תולעת מכרסמת ומרעילה.

עד לא מזמן, בימים של טרום בדיקת רקמות, תחושת חוסר הוודאות הניעה לא מעט גברים לנקוט בפעולות קיצוניות: קנאה אובססיבית או אלימות כלפי האשה שאתו. מעין הפגנת כוח שבאה ממקום של חולשה. של הכרה בחוסר האונים של הגבר כלפי כוחה.

סטרינברג מצליח להמחיש, בו זמנית, את הניגוד במצבה של האשה: מצד אחד הגבר שולט ופוסק אחרון והאשה, אחרי שנישאה, סרה למרותו, כשהוא בתמורה דואג לכלכל אותה ואת הילדים. אבל מצד שני האשה היא בעצם השולטת. בעיקר בזכות העובדה שנשים הן שמגדלות את הגברים והן אלה שנושאות איתן את הסוד הגדול: מי האבא האמיתי של הילד?

הקושייה המרכזית היא זאת שמניעה את העלילה עד להתקף הטירוף של האב (גיל פרנק המצויין), שהספק שמכרסם בו מוציא אותו מדעתו. סטרינברג, שבעצמו היה גבר מפוחד שהכיר בכוחן של נשים ובה בעת בעט בהן, מצליח לשרטט כאן את מאבקי הכוחות בין גברים ונשים שכנראה יימשכו לנצח. כאן עומדים זה מול זו: גיל פרנק, כקצין מאצ'ו שתלטן, וגם חוקר ומדען, שמנסה לכפות את מרותו ולפסוק בקשר לעתידה של בתם (דינה סנדרסון השברירית) ושרה פון שוורצה, בדמות האשה הקרה, המחושבת, השטנית והמניפולטיבית שחולקת על החלטתו ומנסה להשליט את רצונה.
וכמי שבעצמו היה תלוי בנשים, העריץ ושנא אותן, סטרינברג חזה את הנולד: הגבר החזק, הנוקשה והמחוספס הוא בעצם חלש ושברירי ואפילו בוכה (מה שנתפש כחולשה נדירה באותם ימים). ומאבק האיתנים הזה בין גבר ואשה צריך להוליד מערכת יחסים שוויונית יותר. בינתיים, אליבא ד סטרינברג החיים בזוגיות הם גהינום. ערבוב של תשוקות, פחדים, שנאות, קנאות, יצרים, משיכה ורתיעה.
גיל פרנק מעולה ומרגש בתפקיד האב, פון שוורצה קרה מיכנית ומדוייקת בתפקיד האם. רוזינה קמבוס אנושית וטובה בתפקיד האומנת ודינה סנדרסון שברירית ופגיעה בתפקיד הבת.
שורה תחתונה: הצגה קלאסית שלא נס ליחה. מומלץ.נוצר: 12/21/2006 4:09:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים