ארכיטקטורה - שינוי בצבעי חדר השינה יכול להשפיע עמוקות על תפקוד הילד אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 08/08/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ארכיטקטורה > שינוי בצבעי חדר השינה יכול להשפיע עמוקות על תפקוד הילד
  כתבות אחרונות
האדריכלים שנבחרו לייצג את ישראל בביאנלה ה – 14 לאדריכלות האדריכלים שנבחרו לייצג את ישראל בביאנלה ה – 14 לאדריכלות

fghfh

לגור בכפר ולהרגיש בעיר לגור בכפר ולהרגיש בעיר

שיטת הבנייה של מגדלי היוקרה בת"א – מגיעה לירושלים

אדריכלי החלומות אדריכלי החלומות

"עיר העתיד – עתיד העיר"

"תל אביב-יפו: מטרופולין ישן-חדש" / סימפוזיון תרבות ואדריכלות

וועידת ישראל הראשונה לאדריכלות ולעיצוב

סימפוזיון אדריכליות בינלאומי בפסטיבל אישה 2009 בחולון סימפוזיון אדריכליות בינלאומי בפסטיבל אישה 2009 בחולון

סדנה בין לאומית בשנקר: משטחי סריג ארכיטקטוניים סדנה בין לאומית בשנקר: משטחי סריג ארכיטקטוניים

פרס המקום הראשון לאדריכלית אסנת ממון פרס המקום הראשון לאדריכלית אסנת ממון

ייעוץ אדריכלי ללא תשלום ייעוץ אדריכלי ללא תשלום

חדש: הדמיה ממוחשבת של מבנים במפות של חדש: הדמיה ממוחשבת של מבנים במפות של "מפה"

בתים מבפנים בתים מבפנים

מעצבים את הקיץ בקייטנה למתקדמים! FUN & DESIGN

אדריכלות רוחנית

מכללת שנקר פתחה מכינות לעיצוב ואדריכלות – להכנה ללימודי תואר ראשון

תכנון הבית : איך מעלימים עמוד ?

מנדלברג מותג של איכות ודיוק בתחום שאין בו מותגים

  לכתבות נוספות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

שינוי בצבעי חדר השינה יכול להשפיע עמוקות על תפקוד הילד

מאת: מערכת Iwomen
יותר ויותר ילדים סובלים בימינו מקשיי תפקוד הנובעים מבעיות קשב וריכוז, לחצים בבית, ומהטרדות ואלימות בבית הספר. פעמים רבות נעזרים ההורים בייעוץ פסיכולוגי, בתוספי מזון ובתרופות פסיכיאטריות כמו רטלין, פעולות המקילות על תפקוד הילד, אך השימוש בהן מעורר מחלוקת.מחקרים רבים הצביעו על כך שלאיכות השינה קיימת משמעות רבה על התפתחות הילד, בריאותו ותפקודו.
סוזנה קול, העוסקת ב"אדריכלות רוחנית" וייעוץ ה"פאנג-שואי", טוענת שהפרעות תפקוד בקרב ילדים ניתנות לשיפור ותיקון פעמים רבות בעזרת עיצוב חדר השינה של הילד ושינוי צבעיו, אשר מצבם הנוכחי לא מאפשר שינה רגועה ושלווה.
"שינוי הסביבה הראשונית של הילד היא פעולה הרבה פחות חודרנית ואגרסיבית ממתן תרופות" אומרת סוזנה קול "אך ההשפעות הן לעיתים מיידיות, עמוקות וטבעיות הרבה יותר עבור ילדים רבים".
סוזנה קול מעניקה מספר רב של טיפים שיאפשרו לכל הורה להתמודד עם בעיות התפקוד של הילד בעזרת שינוי פשוט של גווני החדר.

סוזנה קול נקראה פעמים רבות אל משפחות קרועות ומסוכסכות והשקינה בהן שלום בית לאחר שינוי בצבעי הבית והנחת הריהוט והחפצים במיקום נכון ותומך אנרטית כגון: אקווריום,קריסטלים, ומכשירי אודויו למיניהם. במשפחות רבות הפכו קשיי התפקוד של הילדים למוקד פורה של סכסוכים ומריבות, ומקור דאגה בלתי פוסק עבור ההורים. גם מסלולי הייעוץ החינוכיים והפסיכולוגיים ומתן תרופות ותוספי מזון לא מהווים פעמים רבות סוף פסוק לתופעה.
כמי שעוסקת ב"אדריכלות רוחנית" סוזנה קול לא קוראת בשום אופן לזנוח את השיטות הקונבנציונאליות לטיפול בהפרעות ילדים, אך מציעה להורים פתרונות מהירים ומפתיעים בפשטותם, שלעיתים קרובות יכולים לתמוך במערך הייעוץ הבית ספרי והפסיכולוגי.
"כמעט בכל סכסוך קשה בין הורה לילד בו נקראתי לטפל, מצאתי שגיאות קשות בעיצוב החדר, בצבעי הקירות ובגווני ריהוט" אומרת סוזנה קול. "לאחר מפגש אחד או שניים עם הילד והוריו, ולאחר שינוי מזערי של הסביבה המיידית של הילד, ההורים מרגישים פעמים רבות שהילד חוזר אליהם".
לדברי סוזנה קול, לבן ושחור הינם צבעים חוסמים, ודווקא בהם נעשה השימוש הרב ביותר בחדרי הילדים. ביהדות לובשים לבן על פי המסורת רק ביום כיפור ובחג השבועות. המת ביהדות נקבר בלבן – בעוד מנהג החתונה בלבן הינו חיקוי של תרבויות זרות . בסין צבע האבל הינו לבן המוגדר כ'ריק' וכצבע חסום.
הורים לא מקשרים פעמים רבות את ההפרעות התפקוד של הילד לכך שהוא סובל משינה קלה, מסיוטים ומפחדים המושפעים מצבעים כמו שחור, לבן, אדום ואחרים. שינוי צבעים המותאם לאופיו של הילד ולטיב ההפרעה ממנה הוא סובל עשויה להפוך את השינה שלו להרבה יותר שלווה, ולהשיב את התפקוד שלו לפסים נורמטיביים.

תורת התדרים
את האבחון שלה שואבת סוזנה קול בין השאר מתורת התדרים. תורה זו גורסת שלכל צבע יש תדר אנרגטי, תדר אשר משפיע על האנרגיות של האדם, ומשנה את הרגשתו ואת תפקודו.
ההולסטיקה מאמינה כי צבעים עוזרים לילדים בעיקר בפן הרגשי והפסיכולוגי.
הצבעים יכולים להשפיע על המוח באופנים שונים, החל מהרגעה, דרך עוררות ויצירתיות. למעשה חדר הילדים הוא החדר בו שוהה הילד את מספר השעות הרב ביותר ביממה. חדר השינה הוא המקום שהילד שוהה ברגעיו האינטימיים הנטולים מנגנוני הגנה. בחללים אלה משפר הילד את פעילויותיו החל משינה, דרך למידה, צפייה בטלוויזיה, גלישה באינטרנט, אירוח חברים וכדומה. על כן חשיבותם של חדרי הילדים היא כה משמעותית בעיני העוסקים בתורת התדרים.
"צבעים מסויימים פועלים בצורה דומה על מספר רב של בני אדם" אומרת סוזנה קול "אך כיוונון הגוונים והצבעים להשגת האפקט האופטימלי טוב אם ייעשה לאחר מיפוי והתאמה למערך האנרגטי האינדיבידואלי של כל אדם ואדם".

התאמת הגוונים לאופי ולתפקוד
מעבר להפרעות שינה, סובלים ילדים רבים משורה של פחדים והפרעות מגוונות נוספות כמו קשיי ריכוז, אפאתיה או פעלתנות יתר. לדברי סוזנה קול, יש להתחשב בשימושים הייחודיים של כל חדר והאווירה האפקטיבית הרצויה להילד, ובהתחשב בכך להתאים את הצבעים בחדר, שכן יש צבעים המעודדים פעילות מסוימת ובולמים בד בבד פעילויות אחרות.
לדברי סוזנה קיימת משמעות רבה לא רק לצבע אלא גם לגוון הנבחר, וירוק כהה למשל לא ישפיע לדבריה באותו האופן בו ישפיע ירוק בהיר.

לכל בעיה יש צבע
סוזנה קול מעניקה כמה כללי אצבע להתאמת צבעים לאופיו של הילד, אך מציינת שאת ההתאמה האידיאלית ניתן להשיג כמעט תמיד רק בעזרת ייעוץ פרטני.

חרדות, פחדים ובעיות פסיכוסומאטיות – ילדים רבים סובלים משורה ארוכה ומגוונת של פחדים המתבטאים פעמים רבות גם בתלונות רפואיות אמיתיות ומדומות. לדבריה של סוזנה קול השימוש של צהוב לימון מומלץ לילדים הנוטים למצבי חרדה ופחד ולילדים הסובלים מבעיות בריאותיות אוטואמוניות ופסיכוסומאטיות. "הלימון הוא בעל תדר פסיכודלי ובאופן אבסורדי, הוא מרגיע את מוחם של ילדים עצבניים ומפוחדים" אומרת סוזנה קול. "על כן ניתן גם להניח לילדים שכאלה קערת לימונים בחדר, או ציור המכיל אותו צבע אשר תגרום לאפקט משפר דומה".

קשיי ריכוז וחשיבה מופשטת – ילדים ובני נוער רבים מאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ועל כן, משימות לימודיות רבות 'עוברות להם מעל לראש' וגורמות להם לפגר אחרי חבריהם לספסל הלימודים. לדברי סוזנה קול, צבעים כמו ירוק בהיר, או ירוק תפוח מתאימים לילדים ובני נוער המתקשים בחשיבה מופשטת ובעיות ריכוז הנובעות מהתסכלות בלתי ממוקדת.

הגברת יצירתיות – הורים רבים רושמים את ילדיהם לחוגי ומסלולי לימודים האמורים להגביר את היצירתיות שלהם. שינויי צבע לגוונים של כחול ותכלת בחדר ילדים (שאיננו משמש כחדר שינה), עשוי לעודד את הילד לפיתוח רעיונות מקוריים. סוזנה מזהירה מפני השימוש בגווני כחול וכחול כהה בחדר השינה, מפני שהם ידועים כצבעים לא מרגיעים. הצבע הכחול פוגע בשינה בכלל, ומפריע עוד יותר לאנשים בעלי עודף מים ברמה אנרגטית. השימוש בגווני מים כמו כחול וכחול כהה עלולים להפריע את שנתם בצורה חריפה. גם שימוש במצעים כחולים איננו מומלץ לדבריה.
על מנת להגביר את היצירתיות של הילד ניתן להתאים קריסטל כחול ולהציבו על השולחן, או להלביש את הילד בבגדים כחולים.

סגירות ובעיות חברתיות – "כשברצוננו להשפיע על בעיות של ילד סגור יש להיזהר בשימוש בצבעים כהים כמו שחור וכחול כהה" אומרת סוזנה ומוסיפה שגם הלבן לא תמיד טוב ומומלץ. ילדים כאלה צריכים סביבה צבעונית ועליזה. לדבריה העבודה האפקטיבית ביותר מול סגירות ובעיות חברתיות נעשית בעזרת קריסטלים, מפני שהתדרים המושגים מצבע ומחומר יחדיו עוצמתיים יותר.

חוסר מנוחה והיפראקטיביות, אוטיזם ומחלות – לדברי סוזנה, ההיפראקטיביות נובעת ממקורות רבים, ועל כן יש לבחון כל ילד בנפרד ולהתאים לו פתרון אינדיבידואלי. ובכל זאת, קיימים כמה כללי אצבע שיכולים להקל על ההתמודדות עם ההיפראקטיביות. סוזנה קול מבקשת מההורים להרחיק צבעים אדומים מסביבתו של הילד, ולהחליפם בגוונים של כתום ורוד אפרסק וכתום בהיר, הידועים כגוונים חמים, גוונים אשר יאפשרו לילד להישאר מחובר לסביבה המיידית שלו.
הצבע האפרסקי מתאים גם לאנשים חולים ומשפיע טוב על בעיות במערכת עיכול, ולדברי סוזנה קול משפיע הצבע הזה לטובה על כלל הילדים וגם על אוטיסטים.
באופן מפתיע, גם יוצר אווירה רומנטית.

בעיות אלימות – האלימות תלויה מאד במערך האנרגטי של בני הנוער, ושווה מאד להתייעץ באופן פרטני בנושאים אלה ולהשיג התאמה מירבית. בכל מקרה ממליצה סוזנה להימנע מצבעים צועקים וזרחניים. לדבריה לרוב בני הנוער והילדים הסובלים מפרצי אלימות יתאימו גוונים של סגול אמטיסט. "הסגול מורכב מכחול ואדום, ומייצג אנרגיה של מים ושל אש, ועל כן מהווה צבע מאזן לילד, בכך שהוא משלב ופותר את הניגוד שבין האנרגיות הללו".


*** סוזנה קול היא אדריכלית מוסמכת בהשכלתה, מתמחית בין השאר גם באסטרולוגיה סינית, פאנג שוואי, רייקי ובשלל טכניקות הוליסטיות ותורות המזרח.נוצר: 8/5/2008 10:25:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים