תיאטרון - בין שני עולמות – שתפ בין הקאמרי והשאושפילבינה בשטוטגרט אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 13/07/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תיאטרון > "בין שני עולמות" – שת"פ בין הקאמרי והשאושפילבינה בשטוטגרט
  כתבות אחרונות
ההצגה 'דונה פלור נשואה לשניים' -  חגיגה בתיאטרון באר שבע ההצגה 'דונה פלור נשואה לשניים' - חגיגה בתיאטרון באר שבע

התרוממות רוח בהצגה התרוממות רוח בהצגה "פתאום דפיקה בדלת", בקאמרי

"פולישוק" - קומדיה סאטירית של שמואל הספרי, בתיאטרון בית לסין

תיאטרון בית לסין מעלה את הקומדיה תיאטרון בית לסין מעלה את הקומדיה "חיית מחמד"

תענוג צרוף בתיאטרון גשר - ההצגה 'קיץ במרינבאד ' תענוג צרוף בתיאטרון גשר - ההצגה 'קיץ במרינבאד '

פרידה קאלו במרכזו של תיאטרון-מחול בהבימה - פרידה קאלו במרכזו של תיאטרון-מחול בהבימה - "פרידה"

תיאטרון הבימה מעלה בהצלחה את המחזמר תיאטרון הבימה מעלה בהצלחה את המחזמר "עלובי החיים"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"בין שני עולמות" – שת"פ בין הקאמרי והשאושפילבינה בשטוטגרט

מאת: שוש להב

במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון 2012, מועלית ההצגה "בין שני עולמות" - מחזה מקורי חדש מאת שחקנית הקאמרי שרה פון שוורצה ובהשתתפותה, העוסק בשאלות של זהות.תיאטרון הקאמרי מציג את "בין שני עולמות" - מחזה מקורי מאת שחקנית הקאמרי שרה פון שוורצה, ובבימוי מנפרד לנגנר. ההצגה היא קופרודוקציה בין התיאטרון הקאמרי לשאושפילבינה בשטוטגרט גרמניה, ביחד עם מכון גתה. ההצגה עלתה לראשונה על בימת השאושפילבונה בתחילת אוקטובר 2012 וזכתה לביקורות משבחות.

המחזה עוסק בזהות, מהי זהות? האם ניתן להחליף זהות? האם היא עוברת בדם, בגנים? האם אפשר להיות אדם שלם ללא זהות? המחזה הוא בדיוני עם מרכיבים ביוגרפים מחייה של שרה פון שוורצה.

רות, צעירה ישראלית ממוצא גרמני (שרה פון שוורצה), בת להורים שבחרו לקשור את גורלם וחייהם עם העם היהודי והתגיירו, מוצאת עצמה בבגרותה קרועה, מיוסרת, מחפשת את זהותה, מתנהגת ומדברת כמו ישראלית מצויה ונושאת שם משפחה גרמני אריסטוקרטי. בעקבות אירוע דרמטי שהתחולל במסגרת עבודתה כצלמת עיתונות, היא נוסעת למצוא מחדש את אביה ולברר איתו למה כפה על ילדיו את הגורל הזה?

גורל שמשמעותו להיות קרועים כל חייהם בין שתי תרבויות, בין שתי מולדות? למה העמיס עליהם רגשות אשמה גרמניים לכל החיים, והשניא עליהם תרבות וארץ? למה לא השאיר בידיהם את הזכות והיכולת לבחור בעצמם? היא רוצה לשמוע מפיו שטעה.

רות נוסעת לבית אביה (אלי גורנשטיין) ובת זוג החדשה סבינה (קורנליה הייזה), בגרמניה ומתעמתת עם שניהם. האם תמצא תיקון ואולי תצליח להשכין סוף סוף שלום בנפשה?

"בין שני עולמות" הוא מחזה מרגש ונוגע, מעלה שאלות פילוסופיות וקיומיות. משחקה של פון שוורצה מעורר הזדהות וגם שני הפרטנרים שלה, הייזה וגורנשטיין, עושים עבודה אמינה. מאד מומלץ.

על ההצגה בשאושפילבונה בשטוטגרט, נכתבו הביקורות הבאות בעיתונות המקומית (בתרגומה של עינת ברובינסקי):

Jüdische Allgemeine: "המחזה נוגע בשאלות קשות, לא רק על העבר גם שאלות פוליטיות עכשוויות.. הקונסול הכללי של גרמניה טיבור שלו טוען שצריך הרבה אומץ כדי לעשות הצגה כזאת. שיתוף פעולה של שני תיאטראות, הקאמרי והתיאטרון של שטוטגרט. לדבריו, היחסים החברותיים בין גרמנים וישראלים הם נס. שרה משחקת בעוצמה, מביאה פגיעות ופחד לדמות. הדמות קרועה בין העולמות. גם כפציפיסטית שמעולם לא ירתה באיש וגם כבת שאוהבת את אביה יותר משהיא מוכנה להראות..".

Artikel von DIE WANDERBÜHNE : "שרה ככותבת ישראלית היא חסרת בושה, לא מפחדת ומניפה אצבע מאשימה מול נושאים קשים כשואה ופוליטיקה, כותב גרמני אולי לא היה מעז לכתוב באופן כל כך חופשי. היא מראה גם את הפן הנורמלי של החברה הישראלית כשהיא אוכלת כריך של בשר חזיר. הקהל ידע להוקיר את המחזה הזה".

Kulturmagazin : "רות הזועמת מסתובבת כאריה בכלוב בסלון ביתו של אביה, שאותו לא ראתה זה 10 שנים. בקשיחות וללא התחשבות באחרים, היא מעלה נושאים קשים לקונפליקט. זוהי לא שיחה נעיצה אלא התנגשות חסרת מעצורים. רות חזקה וזועמת מול אביה שמרגיש שהוא פחדן, שסידר לעצמו חיים נוחים כיהודי בגרמניה. סבינה, בת זוגו נדהמת כל פעם מחדש ממה שמתגלה, אבל יודעת לחזור מהר לשליטה עצמית.. הבמאי יצר הפקה מהודקת באופן יוצא מהרגיל בעלת כובד משקל אמיתי".

ההצגה מוצגת בעברית ובגרמנית, עם תרגום כתוביות לשפות עברית וגרמנית. אורך ההצגה שעה וחצי ללא הפסקה.

(*צילומים: יוסי צבקר)

נוצר: 4/9/2013
עודכן: 4/9/2013 12:02:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים