תיאטרון - פסטיבל מסרחיד ה-13 במרכז לתיאטרון עכו אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 25/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תיאטרון > פסטיבל מסרחיד ה-13 במרכז לתיאטרון עכו
  כתבות אחרונות
המחזמר "סוליקא" בתיאטרון באר שבע - מרגש וכובש

המחזמר "סוליקא" בתיאטרון באר שבע - מרגש וכובש

התיאטרון הקאמרי מעלה את 'ציד המכשפות' מאת ארתור מילר התיאטרון הקאמרי מעלה את 'ציד המכשפות' מאת ארתור מילר

ההצגה 'דונה פלור נשואה לשניים' -  חגיגה בתיאטרון באר שבע ההצגה 'דונה פלור נשואה לשניים' - חגיגה בתיאטרון באר שבע

התרוממות רוח בהצגה התרוממות רוח בהצגה "פתאום דפיקה בדלת", בקאמרי

"פולישוק" - קומדיה סאטירית של שמואל הספרי, בתיאטרון בית לסין

תיאטרון בית לסין מעלה את הקומדיה תיאטרון בית לסין מעלה את הקומדיה "חיית מחמד"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

פסטיבל מסרחיד ה-13 במרכז לתיאטרון עכו

מאת: שוש להב
פסטיבל מסרחיד ה-13 במרכז לתיאטרון עכו

הפסטיבל היחיד בארץ לתיאטרון בשפה הערבית 'מסרחיד', מתקיים זו הפעם ה- 13. לראשונה הצגות בנות עד ארבעה משתתפים, שבע הצגות תחרות מקוריות, סרט תעודה, סימפוזיון, ערב מונולוגים, תערוכת צילום ובארוע הפתיחה תופענה להקת "חלאס" וקבוצת "אלמנארה" מעכו. 20 - 23 בספטמבר.למרות "המצב" ודווקא בתקופה מתוחה זו ביחסים בין יהודים לערבים, שיתוף פעולה ויצירה תרבותית משותפת, צריכים להתקבל בברכה ובפרגון. דוגמא לכך הוא פסטיבל 'מסרחיד', שכבר הפך למסורת.

גם בימים אלו במרכז לתיאטרון עכו, יוצרים יהודים וערבים ממשיכים לשתף פעולה ולעבוד בהרמוניה, כפי שנהגו לאורך כל השנים. פסטיבל מסרחיד - הפסטיבל היחיד בארץ לתיאטרון בשפה הערבית, המהווה גשר לשיח והכרות - יתקיים כפי שהיה במהלך 13 שנה. פעילות זו משקפת קיום משותף בעיר שחרטה זאת על דגלה.

פסטיבל מסרחיד 2014 החוגג בר מצווה, המופק ע"י המרכז לתיאטרון עכו המנוהל ע"י מוני יוסף ובניהולה האמנותי של סמדר יערון, יתקיים בין התאריכים 20.9.14 עד 23.9.14 באולמות המרכז לתיאטרון עכו. את הפסטיבל יזם לפני 13 שנה אוסמה מסרי, שחקן, מחזאי ובמאי, שיחד עם חאלד אבו עלי משמשים כמנהלים אמנותיים של הפסטיבל, כאשר השופט (בדימוס) פארס פאלח הינו יו"ר הנהלת הפסטיבל.

הוועדה האמנותית - המונה את ג'רייס טנוס, ח'אלד אבו עלי, סמדר יערון, אוסאמה מסרי, פיראס רובי, מייסרה מסרי - בחרה שבעה מחזות מתוך 30 שהוגשו ולראשונה התקבלו גם מחזות בהם משתתפים עד ארבעה שחקנים.

את הפסטיבל מאפיינים השנה הקומדיה השחורה, שהיא תת ז'אנר של קומדיה וסאטירה ושתי הצגות שקשורות לסוריה, אחת של הכותב הסורי מוחמד אל מרוט, שהתפרסם בשל הקומדיות השחורות שלו והשנייה שכתב מועטז אבו סאלח, יוצר מהגולן הסורי בעל אזרחות סורית. לראשונה, היצירה "האקדמיה לצחוק" שעיסוקה הוא צנזורה, מועלית בשפה הערבית לאחר הצלחה רבה בשפות רבות ברחבי העולם, וגם השנה נוצר שת"פ בשתי הצגות בין יוצרים יהודים וערבים.

הפסטיבל המשמש חממה ליוצרים בתחילת דרכם ומאפשר התהוות של יצירות חדשות של אמנים ותיקים, משקף מידי שנה את הלכי הרוח של תושביה הערבים של מדינת ישראל ומטפל בשלל תכנים - חברתיים, פוליטיים, אוניברסלים ואישיים. פסטיבל זה חושף את היצירה המקורית בשפה הערבית בפני קהל שאינו דובר ערבית ומהווה גשר להידברות ולהכרות בין תרבויות, בין יהודים וערבים ובעצם מגשים את המחויבות של המרכז לתיאטרון עכו לאורך 25 שנה לקיומו.

הצלחתו של פסטיבל זה הביאה לכך שמשרד התרבות, יחד עם "תרבות לישראל", מצאו לנכון לפעול לכך שהצגות פסטיבל מסרחיד יגיעו לקהל רב ככל האפשר, כשלצורך זה יזמו את פרויקט "המסרחיד המטייל" הממשיך גם השנה והצגות הפסטיבל יופיעו בכ-30 ישובים ברחבי הארץ.

תקציב הפסטיבל הינו כ-350,000 ₪ מתוכם 110,000 ₪ הינם מימון עיריית עכו, אשר תומכת לאורך כל השנים בפסטיבל חשוב זה, 50,000 ₪ מימון של המרכז לתיאטרון עכו ו-180,000 ₪ במימון משרד התרבות.

בארוע הפתיחה תופיע להקת "חלאס" לאחר סיבוב הופעות באירופה ולרגל אלבומם השני "האורקסטרה של הרוק הערבי", המשלב מוסיקת רוק עם שירים קלאסיים של אגדות המוסיקה הערבית כמו אום כולתום, עבד אלחאלים חאפיז, פריד אלאטראש ועוד. להקת חלאס הינה להקת רוק פלסטינית המשלבת מוסיקה ערבית ורוק, הקיימת כבר 12 שנה וביססה במידה רבה את סצינת הרוק הערבי האלטרנטיבי.

כמו כן, תתקיים הופעה של קבוצת "אלמנארה", שהינה קבוצה עצמאית של יוצרים ושחקנים ילידי עכו העתיקה, שפועלים חברתית בסמטאותיה ומרכזיה הקהילתיים, כל חבר באמצעות הכלי האמנותי הייחודי לו - מוסיקאים, שחקנים, להטוטנים, ואמני וידאו. במופע עצמו, כל יוצר יתרום את חלקו האישי והאמנותי, כשיביא מעולמו וסביבתו סיפורים אישיים, שיעבירו את החוויה מסיפור אישי לוקאלי לחוויה אנושית אוניברסאלית. שפת העבודה תהיה אינטראקטיבית, תשבור את מחיצת הקיר הרביעי ותיקח את הצופים למסע אל תוך האישי והכללי, בו נחשפים סודות רגישים דרך מוסיקה, שירה ו"משחק אמיתי".

הנהלה אמנותית: מייסרה מסרי. משתתפים: כאמל רובי, איהאב ח'סכיה, עלי עלי, פואאד עאיד, ראמי זידאן, עלי אסדי, ספאא חתחו נור מוגרבי, מייסם מסרי.

אירוע הפתיחה יתקיים במוצ"ש 20.9.14 בשעה 20:30, בגני הפסטיבל - עכו העתיקה.

הצגות התחרות: אשתי הנכבדה, ירח בשערי דמשק, אקדמיה לצחוק, Zoom- זום, אביר בעת התבוסה, משחקי מלחמה, השכן. בנוסף להצגות התחרות, יוקרן הסרט "משפטי חיים" סרט התעודה של נורית קידר וירון שני, זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע בירושלים לשנת 2013. כמו כן יתקיים סימפוזיון בנושא "תיאטרון וזהות", על הזהות הפלסטינית ותיאטרון ערבי בצל המצב הפוליטי הנוכחי, בהנחייה של חא'ולה דיבסי ובהשתתפות הבמאים היוצרים של מסרחיד 2014 מחמוד קדח, אמאל קייס, שאדי סרור, חנא שמאס, סמיון קולגו.

במסגרת הפסטיבל תיערך תחרות מונולוגים, המזמינה את תלמידי מגמות התיאטרון מכל האזור, להציג מונולוגים קצרים ולהשתתף בתחרות המונולוג הטוב ביותר. מטרת התחרות לעודד ולטפח את דור העתיד של התיאטרון.

לזוכה יוענק פרס כספי בסך 1500 ₪ וציון לשבח. כן יתקיימו ערב שירה ומוסיקה ו"שקיעה" - תערוכת צילום מעבודותיו של האמן מוניר קזמוז, שבמשך עשור צילם שקיעות בעכו העתיקה,

המרכז לתיאטרון עכו, גני הפסטיבל, עכו העתיקה.
כתובת רח' ויצמן 1, ת.ד. 1113, עכו / טלפון 04-9913834 / 04-9919634
לרכישת כרטיסים טל. 03-9400333 073-2100945

(*צילומים: ריאד שמאס, מוחמד שינאוי, פיראס רובה, סטודיו סולאף)פסטיבל מסרחיד ה-13 במרכז לתיאטרון עכו
פסטיבל מסרחיד ה-13 במרכז לתיאטרון עכו
נוצר: 9/18/2014 11:37:00 AM
עודכן: 9/18/2014 11:40:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים