טלויזיה - בֶּן צִיּוֹן – חייו ופועלו של פרופסור בנציון נתניהו אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 21/04/2021
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > טלויזיה > "בֶּן צִיּוֹן" – חייו ופועלו של פרופסור בנציון נתניהו
  כתבות אחרונות
"שם קוד: רפיח", סרטו של גדי אייזן, יוקרן בערוץ 10 בערב יום השואה

ערוץ ההיסטוריה מציין 50 שנה לרצח נשיא ארה ערוץ ההיסטוריה מציין 50 שנה לרצח נשיא ארה"ב ג'ון קנדי

שומרי הסף – היום בערוץ הראשון שומרי הסף – היום בערוץ הראשון

"איך פלייבוי שינה את העולם"

"הכל אודות הנשיא" בערוץ ההסטוריה

חודש שידורים מיוחד בסימן נשים חודש שידורים מיוחד בסימן נשים

"חצי שמיים" לנשים בערוץ הראשון

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"בֶּן צִיּוֹן" – חייו ופועלו של פרופסור בנציון נתניהו

מאת: איריס לקנר

סרט חדש של מחלקת התעודה ישודר בערוץ הראשון ביום ראשון 3.6.2012 בשעה 21:00.עשרות שנים כמעט לא נחשף לתקשורת ולציבור הפרופסור בנציון נתניהו – ההיסטוריון בן ה-102, אביהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, של יוני נתניהו ז"ל שנהרג במבצע אנטבה ושל הצעיר באחים ד"ר עדו נתניהו.

בסרט תיעודי חדש בבימויו של משה לוינסון, שהכנתו ארכה כשנתיים, נפרשת בפעם הראשונה מסכת חייו של פרופ' נתניהו – ציוני רביזיוניסט, איש רוח והיסטוריון בעל שם עולמי.

נתניהו מספר על "ההגנה", על מי שהואשמו ברצח ארלוזורוב ועל יחסיו עם זאב ז'בוטינסקי, בהיותו עוזרו הקרוב.
לאחר מותו של זאב ז'בוטינסקי ב-1940 הפך בנציון נתניהו לראש התנועה הרביזיוניסטית בארה"ב והקדיש עצמו לפעילות אישית שהעירה את דעת הקהל היהודי ושכנעה את המפלגה הרפובליקנית והדמוקרטית שם להכריז על תמיכתן בהקמת מדינה יהודית במצע הבחירות לנשיאות ב-1944. פעילותו זו הנביטה את התחרות בין המפלגות על הקול היהודי בכל מסעות הבחירות מאז ועד היום.

לאחר חזרתו לארץ ב-1949, ובאמתחתו דוקטורט על דון יצחק אברבנאל, שכתב בזמן פעילותו המדינית הציונית, לא איפשרו לנתניהו להצטרף לאוניברסיטה העברית בשל דעותיו הימניות והוא התמודד עם נידוי אקדמי. הוא פנה ליצירת האנציקלופדיה העברית ושימש עורכה הראשי עד 1962.

בתום מבצע אנטבה קיבל נתניהו האב את הבשורה המרה על נפילתו של בנו בכורו יוני ז"ל מפי בנו בנימין נתניהו. ברגעים נדירים בסרט מדבר בנציון על בנו יוני ז"ל ועל עתידו שנגדע.

משנות ה-60 ואילך ייחד את זמנו להמשך מחקרו הרחב בנושא האינקוויזיציה והאנוסים בספרד של המאה ה-15. פרשנותו המהפכנית שינתה מקצה אל קצה את הבנת הפרק ההיסטורי הזה אצל גדולי המלומדים וזכתה להכרה עולמית, במיוחד בספרד.

בניו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, והרופא, הסופר והמחזאי ד"ר עדו נתניהו, מספרים על ילדותם המשותפת של שלושת האחים, על חינוכם ועל השפעתו של אביהם על חייהם.

בפעם הראשונה נחשפים צילומים משפחתיים נדירים. שני בניו נותנים ביטוי למודעותם לכך שכל אחד מהבנים, גם יוני ז"ל, יישם בתפקידו ובהישגיו את מה שאביהם – איש מבריק וציוני בכל רמ"ח אבריו – יזם ועשה.

בעשרות השנים שבהן שמו הלך לפניו בעולם הרחב לא זכה פרופ' נתניהו בישראל להכרה ציבורית ואקדמית על תרומתו לחיים המדיניים והציוניים.

בסרט שזורים צילומי ארכיון נדירים, ונחשפת בו מסכת חיים של יותר ממאה שנות חיים של אישיות מרתקת.

בימוי והפקה: משה לוינסון, פרופיל הפקות בע"מ.
הפקה משותפת עם הערוץ הראשון בתמיכת קרן רבינוביץ' לאמנויות, קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי, מועצת הפיס לתרבות ואמנות וההסתדרות הציונית העולמית.

בתמונה העליונה: בנציון כפי שצולם לאחרונה.
בתמונות התחתונות : בנציון בצעירותו ובנציון לצד בנו, בנימין נתניהו.

(* תמונות : מש' נתניהו ויח"צ)

נוצר: 5/31/2012 11:43:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים