טיפולים - מקלעת השמש - טיפול הגוף – נפש הפשוט בעולם בנגיעה אחת רכה... אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 25/05/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > טיפולים > "מקלעת השמש" - טיפול הגוף – נפש הפשוט בעולם בנגיעה אחת רכה...
  כתבות אחרונות
תסמונת קדם ווסתית - האם אני חייבת להתרגל? תסמונת קדם ווסתית - האם אני חייבת להתרגל?

"בית דרך חיים" - הבית לחיים בריאים

פוטוטראפיה : תנו לגוף לדבר

"הקשר בין נשימה לנשמה"

האם אפשר לשנות הרגלים מזיקים האם אפשר לשנות הרגלים מזיקים

מהי מדיטציה ?

שלושת ה שלושת ה"טיפוסים" כמודל לבחירת הטיפול בהומיאופתיה קלאסית

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"מקלעת השמש" - טיפול הגוף – נפש הפשוט בעולם בנגיעה אחת רכה...

מאת: אילן ארבל
כאשר מדברים על טיפול בגוף ונפש, כזה שעניינו במגע המשולב בהקשבה לרגשות ומחשבות, כדאי לשים לאזור בגופנו שהוא חשוב ומרכזי במיוחד. כדאי להכיר אותו. יש לו שם מיוחד. הוא נקרא – " מקלעת השמש ".
מקלעת השמש היא אותה רצועה החוצה את גופנו לרוחבו ובמרכזו.
בגבולה העליון הסרעפת וקו הצלעות ובגבולה התחתון הטבור. בקיצור, רום הבטן.


מקלעת השמש היא אותו מקום בגוף שנמצאים בו איברים חשובים כקיבה, כבד וטחול.
אל האיברים הללו מתקשרות תחושות, רגשות ומחשבות הנוגעות בחרדה וכעס, רגשות אשמה ועוד. אזור זה נחשב לגשר המחבר בין החומר, בחלקו התחתון של הגוף, לרוח בחלקו העליון. מגשר בין היצר ליצירה.

חשיבות גדולה נודעת למקלעת השמש במחוזות הטיפול ההוליסטי.
היא קשורה למרכז אנרגטי- ה"צ'קרה" - שמפעיל בתוכנו את התחושות והרגשות הקשורים בהיותנו חשובים, משמעותיים ונאהבים על ידי מישהו.
היא נחשבת לשער שדרכו נספגת אל הגוף אנרגית החיים- ה"פראנה".

כמעט כל המועקות והתחושות הלא נעימות שאנו חווים בחיינו, אלה שמחוללות מתח ופחד או חוסר שקט, מתרכזות באזור זה.
מכירים את הבור הזה?? מכירים את ההשפעה שלו על מערכת העיכול?? מכירים את הדרך בה הוא מושך בחוטים לא נראים את שרירי הפנים שלנו כלפי מטה ומכריח אותנו להביע עצב??

התחושות הללו הן התוצאה של כיווץ ונעילה של מקלעת השמש. כאשר אנו נחלשים או חשים מרוקנים ופגועים, סביר להניח שברמה הפיזית אנו נכווץ וננעל אזור זה. למעשה, אנו סוגרים את הדלת ומפסיקים לאפשר לתת לאנרגיה להיכנס. כשנפסקת זרימה חופשית של אנרגיה יורדת החיות שלנו. זה דומה למים עומדים שהופכים בהדרגה למלוכלכים ומסריחים. מים עומדים, כסימבול לתכנים שבנפש, מייצגים רגשות ותחושות שליליים. אלה מצטברים ויוצרים עומס בעיקר במרכז הגוף.

ניתן לטפל בזה.
טיפול קצר מועד שמטרתו להביא הקלה זמנית או טיפול עקבי ולטווח ארוך שנועד לחולל שינוי עמוק יותר.
אם תרצו לטפל באחר – תוכלו לבקש מהמטופל שלכם לשכב על מזרון או על מיטת טיפולים או סתם על השטיח ולעצום את עיניו. עכשיו שבו לצידו והניחו יד אחת על מקלעת השמש שלו. אם אתם ימניים, הניחו את יד ימין. אם אתם שמאליים, הניחו את יד שמאל. אם התבלבלתם, לא נורא. זה גם עובד. המגע צריך להיות מורגש ולא רופף. יש לגעת בעזרת כל כף היד. בשלב הראשון רק לגעת ולהתבונן בנשימה של המטופל.

אח"כ בקשו ממנו לנשום לאט נשימות מלאות אל כף ידכם. נשמו איתו. תהיו איתו. בכל נשיפה דמיינו שאתם ממלאים אותו באור או כל דבר אחר שאתם יכולים לזהות כאנרגיה חיובית. אין צורך להזיז את היד אבל אפשר, וכדאי להרפות קצת מידי פעם. תנו לתהליך להתרחש מספר דקות. אם התעייפתם, הרגישו חופשיים לעצור. בסיום הפסיקו את המגע ובקשו מהמטופל לפקוח את עיניו.

המגע המלא, הנשימה והדמיון עושים את כל העבודה. אתם עוזרים למטופל שלכם להטען מחדש באנרגיה טובה. אם תחזרו על התהליך שוב ושוב בעקביות, ההשפעה תהפוך להיות יציבה וקבועה. לימדתם את תת המודע של המטופל להרפות, להרגיע ולהטען. וגם, לימדתם את עצמכם את אותו השיעור.

כל מה שנדרש זו נגיעה אחת רכה. רכה, אך ארוכה...

אם תרצו לטפל בעצמכם, כל שיש לעשות, הוא לשכב בנוח, להניח יד על מקלעת השמש, לנשום נשימות עמוקות אל מרכז הבטן ולדמיי בעת השאיפה, כיצד חדר אור רך ובהיר אל הגוף פנימה. האור ממלא את חלל החזה והגוף כולו. בעת הנשיפה, יפלטו וינוקו מהגוף תחושות העומס - ההקלה תגיע בהקדם.

רבות נכתב ונאמר על המגע והאיכות שלו ככלי טיפולי.
אתייחס כאן לעובדה שכשאתם נוגעים במטופל שלכם נגיעה מלאה, רכה ומורגשת, אתם מעבירים אליו "מסרים של שלום". אתם אומרים לו שהכול בסדר. שאפשר להירגע. שהוא יכול לעצום את עיניו ולהוריד קצב. להוריד ווליום. מגע מאיכות כזאת משול לחיבוק של אמא. המגע האנושי מזכיר לנו באופן אינסטנקטיבי את השייכות שלנו. האדם הוא יצור של עדר. עדרים נוהגים להתחכך זה בזה. גם אנחנו.
בחברה המערבית המודרנית - עד כמה שזה נשמע מוזר - לא נהוג לגעת.
המגע היחידי המקובל הוא בעצם המגע המיני ואיתו יש לנו בעיות מגוונות ומרובות .

כשאתם מבקשים מהמטופל שלכם לנשום נשימה איטית ומלאה, אתם בעצם עוזרים לו "לגעת מבפנים". הנשימה העמוקה היא בעצם ליטוף פנימי. זהו סוג נוסף של מגע. נשימה איטית ומודעת מעבירה גם כן מסרים של בטחון. נשימה איטית מתאימה למנוחה, כלומר לחוסר איום.

כאשר אתם מדמיינים במהלך הטיפול העברה של אנרגיה חיובית, למשל באמצעות אור, אתם עוזרים לעצמכם להמחיש את הכוונות הטובות שלכם, להתמקד בהן ולכוונן כדי למלא ולהרגיע את המטופל שלכם. הדמיון הוא כלי שעוזר לייצר מציאות. אתם בוחרים את המציאות שברצונכם לייצר בטיפול.

הטיפול בגוף ונפש מבוסס על שפה פשוטה, התבוננות פשוטה ופעולות פשוטות. זו שתיארתי כאן היא אחת כזו שמייצגת טוב את העניין. אנשים כמונו, החיים בעולם העירוני המודרני והמערבי, מתקשים לפעמים לסגל לעצמם מחשבה פשוטה ופעולות פשוטות. אם נסיר קצת את האבק מן המדפים הנסתרים של הארון הפנימי שבנו, נגלה עולם מלא של יופי. יופי פשוט. פשוט ואוהב.

השתדלתי להכיר לכם את "הטיפול הפשוט בעולם" בגוף ונפש.
נגיעה אחת רכה, נשימה אחת עמוקה וקצת אור.
פשטות זו, אין משמעותה שטחיות.
כשאתם מניחים יד בכוונה לטפל באזור מקלעת השמש של המטופל שלכם, אתם נוגעים באותו הזמן גם בגופו וגם בנפשו ובעולמו הרגשי. אם תנקטו בפעולה זו באופן עקבי ותהליכי, הרי שתיצרו דיאלוג ביניכם לבינו בנושאים המשתקפים באזור זה. המטופל ישפר בעזרתכם את יכולתו לחוש משמעותי ואהוב, ירענן את זרימתה של אנרגיית החיים שבו ויחזק את הנטייה שלו להרגיש רגשות טובים וחיוביים ולמעט באלו השליליים. המגע הפשוט, ואיתו הכוונה הנכונה, הוא כלי ריפוי רב ערך. כלי של צמיחה וגדילה.

בעת הטיפול העצמי את כל התהליך המתואר , ניתן לעשות על עצמינו.
כל שיש לעשות זה לשכב בנוחל הניח יד על מקלעת השמש, לנשום נשימות עמוקות אל מרכז הבטן ולדמיין את הנשימה כאור החודר אל פנים הגוף הממלא אותו. ונשיפה תמלא תפקיד של ניקוי ופריקת עומס. ההקלה תגיע בהקדם.*** אילן ארבל הוא ראש מגמת גוף נפש ודמיון מודרך במכללת מהות לרפואה משלימה, בחסות מרכז ההשתלמויות של אוניברסיטת בר אילן.נוצר: 8/4/2009 11:41:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים