משקאות - יקב רמת נגב - סיפור משפחתי חלוצי. לחיים אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/05/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > משקאות > יקב "רמת נגב" - סיפור משפחתי חלוצי. לחיים!
  כתבות אחרונות
ערק מצדה, טעם הלבנון בכפר מעיליא ערק מצדה, טעם הלבנון בכפר מעיליא

יקב הפרימיום ''1848'' משיק דור 2 - אמרלד ריזלינג - 2013 יקב הפרימיום ''1848'' משיק דור 2 - אמרלד ריזלינג - 2013

יקב יקב "רמת נגב" - סיפור משפחתי חלוצי. לחיים!

יקב הפרימיום ''1848'' משיק יינות חדשים יקב הפרימיום ''1848'' משיק יינות חדשים

חדש מיקב "תניא" : קברנה סובניון, סדרת הלל 2010

סרמוני ל סרמוני ל"אניני תה"

"ערק מצדה" בטעם הלבנון

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

יקב "רמת נגב" - סיפור משפחתי חלוצי. לחיים!

מאת: שוש להב
יקב

נירה ואלון צדוק ייסדו יקב במושב קדש ברנע, שהפך לסיפור הצלחה עסקי ואיכותי. דור ההמשך שותף לעשייה וסדרות היין החדשות נחטפות. בפסח הזה נהנה מארבע כוסות מיינות יקב "רמת נגב".פסח בפתח ובו אנו מצווים על ארבע כוסות יין, ולא לשכוח את אליהו הנביא.. ובכן, אני בטוחה שהנביא שמגיע באין רואים, ישמח מאד ללגום מהיין המעולה של יקב "רמת נגב". הבעיה היחידה שתישאר - באיזה סוג יין נבחר מהסדרה החדשה והמשובחת של היקב??

קדש ברנע הייתה עיר מקראית, ממנה שלח משה את המרגלים לתור את ארץ כנען. היא אחת מנקודות הגבול הדרומי של ארץ ישראל, אך מקומה המדויק לא ידוע. לעומת זאת, היישוב קדש ברנע, המשתייך למועצה האזורית רמת הנגב, נמצא בוודאות על כביש 211, צפונית-מערבית לפתחת ניצנה, בסמוך למעבר הגבול ניצנה.

בישוב קדש ברנע פועל היקב החלוצי של משפחת צדוק, שהשיק לא מכבר שם חדש ומחייב "רמת נגב", אך עדיין מוכר לרבים מחובבי היין בשמו הקודם "קדש ברנע". אז נתחיל להתרגל, היקב הגאה להיות מזוהה עם המועצה האזורית רמת נגב (שמוליק ריפמן, אתה שומע?) המשתרעת על שטח נרחב, החליט לשאת את שמה, ברמה..

אז לאליהו (הנביא) ולכל בית ישראל נספר, מהו היקב ומהם מקורותיו. ובכן, הכל התחיל עם נירה ואלון צדוק..

* שרשה לה פם (חפשו את האישה)
יקב "רמת נגב" הינו היקב המדברי הראשון בענף היין. מייסדי היקב ומקימיו הם נירה ואלון צדוק. מתוך חזון ציוני ורצון עז להפריח את השממה, ארזו בני הזוג צדוק מזוודות בשנת 1979, עזבו את מושב גאולים והתיישבו ב"קסיימה" שבסיני. לאחר פינוי סיני הקימו עם שישה זוגות צעירים נוספים, בלב השממה המדברית, את מושב קדש ברנע - יישוב עובדים חקלאי.

הזוגות נאבקו על הקמת המושב, למרות שכלל לא היו תשתיות וחוו על בשרם את אומנות החקלאות המדברית. עם השנים, ובעקבות ניסיונו הרב בחקלאות ובתהליכים מול מינהל מקרקעי ישראל, הקים אלון יישובים נוספים בנגב, וביניהם: כמהין, באר מילכה, עזוז ומרחב עם. עד היום, יש הרואים באלון אב רוחני לנושא ההתיישבות בנגב המערבי.

אלון, חובב יין מושבע בדומה לאביו, שהיה מייצר יין בביתו (האב היה מכין יין וערק). נירה, אשתו, זיהתה אצלו את הניצוץ, רכשה עבורו כמתנת יום-הולדת מקורית, קורס יין אצל ברי ססלוב. אח"כ השתלם אלון בכימיה של היין אצל ד"ר יאיר מרגלית, ומאז ניצת הניצוץ שממשיך עד היום. רואים, צריך אישה מפרגנת שתזהה את הפוטנציאל, ותראו איזה מפעל..

בשנת 1997 החליטו בני הזוג צדוק להקשיב לרחשי ליבם והחלו בהקמת היקב - מפעל חלוצי שונה ומיוחד במינו באזור, שיתבסס רק על תוצרת מקומית. זמן קצר לאחר מכן נטעו עשרה דונמים ראשונים של קברנה סוביניון על אדמת הנגב, בסמוך למושב קדש ברנע, והשאר היסטוריה.

יוגב צדוק הינו יינן היקב. יוגב, בן 32 ובנם הבכור של נירה ואלון צדוק, מתגורר במושב קדש ברנע בסמוך לכרמי היקב. בעת שהשלים בגרויות פגש את אשתו כיום, עדן. האהבה המשותפת ליין מיד עלתה בנושאי השיחה בין השניים וערבי הבילוי המשותפים, הפכו חיש מהר לערבי טעימות יין ייחודים. בשנת 2006 החליטו השניים להתמקצע בתחום היין. ארזו מזוודות וטסו לפירנצה, בירת היין השוכנת בלב טוסקנה.

במשך שלוש שנים למדו השניים בפקולטה לחקלאות בפירנצה את תחום מדעי היין והגפן. בסיום התקופה חזרו ארצה עם תואר ראשון, כולל עבודה מעשית והתמחות ביקב אנטינורי, מותג היין האיטלקי הידוע בעולם. שלוש שנים חיו ונשמו בני הזוג הצעיר באיטלקית, רכשו סגנון ייחודי ליין, הבא לידי ביטוי ביינות היקב, כאשר עדן מתמחה ביינות הלבנים ויוגב מייצר יינות אדומים. דרך אגב, לבתם קראו בשם.. גפן.

* יינות יקב "רמת נגב"
בשנת 2013 נבצרו 80 טון, מהם יוצרו, במהלך השנה כ- 70,000 בקבוקי יין. הבציר ביקב נעשה באופן ידני בפיקוחו של היינן יוגב. יתרונות הבציר הידני, בהיותו בציר סלקטיבי, בו קוטפים אשכול שלם וכך שומרים על תהליך החמצון שיחל בשלב הראוי. בנוסף, השמירה על הכרם והגפנים בתהליך הבציר הידני הינה מיטבית.

סדרת "קדש ברנע" - סדרת הוקרה לחלוצי הנגב, מפריחי השממה. סדרת יינות המכילה יינות רכים ונגישים, שעברו יישון של כ- 8 חודשים בחביות עץ אלון אמריקאי.

קברנה סדרת "נווה מדבר"- סדרה המנציחה את החדשנות של היקב. בלנדים מקוריים המכילים תוצרת של חלקות שונות ברמת הנגב ובהר הנגב. יינות מלאים ומורכבים שעברו יישון של כ- 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי ואמריקאי.

סדרת "רמון"- סדרת העל של היקב, המביאה לידי ביטוי את ההתמדה והנחישות של אנשי היקב. חלקות קטנות ומובחרות מהן הופקו יינות בעלי איכות יוצאת דופן עברו יישון של כ- 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

יקב אקולוגי - ביקב נשמר האיזון הדק שבין האדם לטבע, ע"י פעילות במגוון נושאים שונים וביניהם מים, אדמה ואוויר: השקיה במים מותפלים בלבד תוך זיהוי האיזון הדק שהגפן זקוקה לו כדי להפיק את הפרי הטוב ביותר; אי שימוש בהדברות וריסוסי מנע ובכך מתאפשר גידול כרמים נקיים מריסוסים וכימיקלים; השבת גזם וגפת לאדמה, להעשרת הקרקע באופן טבעי.

* טוב שם טוב משמן..
לאחרונה עבר היקב תהליכי מיתוג כששינה את שמו ליקב "רמת נגב". השם נובע מתוך הרצון לתת ביטוי לאזור הגידול המיוחד של הגפנים, המצויים ברמת הנגב, ומתוך כוונה לייצג את כל אזור רמת הנגב. כל יין מושפע מאזור הגידול שלו, והיקב הזה שואף לייצר יין מכרמי הנגב ולאפשר לחובבי היין טעימה נדירה של אזור גידול שונה ומיוחד.

בנוסף, יקב רמת נגב הינו היקב הראשון שהוקם ברמת נגב ומראשוני נוטעי הכרמים. מתוך תפיסה חדשנית של מסורת עתיקה, הוחלט לגדל כרמים בנגב ולתת ביטוי לטרואר הזה. השאיפה של היקב היא לרכז את כל התוצרת החקלאית של הענבים ולהוות מרכז אזורי ליקב אזורי.

ועתה, נותר רק להרים כוסית ולברך 'לחיים'.

יקב "רמת נגב"
מושב קדש ברנע
טל': 08-6555849
אתר: http://www.kbw.co.il/

(*צילומים: שוש להב, נירה צדוק)יקב
יקב
יקב
יקב
יקב
נוצר: 9/4/2014 11:22:00 PM
עודכן: 9/4/2014 11:33:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים