כתבות - חם, חם חם כיצד מתייחסת הרפואה הסינית לעודף חום אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > כתבות > חם, חם חם! כיצד מתייחסת הרפואה הסינית לעודף חום?
  כתבות אחרונות
רותי מייק עושה ניסים בעור. רותי מייק עושה ניסים בעור.

פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית

יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון

"דואט-מרכז לטיפוח הזוגיות"

התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות

הנשיקה

למה גילה קצב בכתה למה גילה קצב בכתה

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

חם, חם חם! כיצד מתייחסת הרפואה הסינית לעודף חום?

מאת: פרופ' שטרנפלד
חם, חם חם! כיצד מתייחסת הרפואה הסינית לעודף חום?
הקיץ מתאפיין בשמש קופחת במשך שעות רבות. החום מעיק רוב שעות היממה ואליו מצטרפת באזורים רבים בארץ גם לחות גבוהה ביותר. השילוב של חום ולחות גבוהה הם שיוצרים את עומס החום המקשה עלינו כל כך. הדרך הישירה והבסיסית להתמודד עם עומס החום היא, להרבות בשתיית נוזלים, להימנע מחשיפה ממושכת לקרני השמש ולהשתדל לאוורר את הגוף ככל האפשר. אנו נוהגים להתלבש בלבוש קל, רצוי מכותנה. להסתתר מתחת לתקרה מצלה ורצוי גם לחבוש כובע המגן על הקרקפת מחימום ישיר של קרני השמש.


מה בעצם מתחולל בגוף שלנו במצב של עומס חום? החום מחייב את הגוף להפעיל מנגנון של קירור, בדומה לרדיאטור של המכונית. ההזעה ואידוי הנוזלים נוטלים חום מן הגוף כך שהגוף מצטנן במקצת. החום עצמו גורם מחד לאובדן נוזלים ובכך לעליה בצמיגות הדם. מאידך, החום גם יכול להעלות את חום הגוף הטבעי ולהגיע עד לידי מכת חום עם עליית חום ממארת. אם ישנה לחות גבוהה באוויר אזי הגוף לא מצליח לווסת את מידת הפרשת הזיעה ובכך נפגם מנגנון הבקרה של מידת אובדן הזיעה. אי לזאת, אנשים יכולים לאבד כמות נוזלים רבה ביותר ולא להיות מודעים לכך.

כיצד מתייחסת הרפואה הסינית לעודף חום? בגישה הסינית יש חמישה יסודות, כאשר כל יסוד מבטא איברים עם תפקידים ייחודיים. חום ושמש נכנסים לקטגוריה של האש, לב ומעי-דק. כאשר מקבלים הרבה חום חיצוני בעצם מלבים את האש ודרגת החום במגמת עליה. זה אומר שהלב ו/או המעי-הדק חמים יתר על המידה. הדבר מפר את האיזון של פעילות הלב. מבחינה רגשית יתכן אי-שקט נפשי. מבחינה אורגנית יתכנו הפרעות קצב של הלב עם התקפי דופק מהיר, סדיר או לא סדיר.

עודף החום יכול להשפיע לרעה על הלב בכך שהוא יגרום לכליאת אנרגיה ודם. האנשים יסבלו מכאבים תעוקתיים ועד כדי אוטמים בשריר הלב. מבחינת המעי-הדק, יתכנו שלשולים מימיים עם או ללא דם. יתכנו כאבי בטן שעל רקע כליאת אנרגיה. תתכן עצירות שעל רקע חוסר נוזלים וצואה יבשה ביותר. החום של המעי-הדק יכול להיכנס לשלפוחית השתן ולגרום לתגובה דלקתית עם או ללא דימום.

החום הרב והגברת ה"אש" לפי הרפואה הסינית, מחלישים את הכליות. הם בעצם מאדים את המים שלפי חמשת היסודות, הם הכליות ושלפוחית השתן. לחולשה של הכליות יש השלכה על המצב הכללי של האדם. הכליות אחראיות על משק הנוזלים והמלחים של הגוף. הן אחראיות על העצמות, על מוח-העצם, על הזנת המוח ובכלל על חלוקת האנרגיה לכל רקמות הגוף השונות. הכליות בין יתר הפעילויות אחראיות על שיער הראש יחד עם הריאות. כוח הרצון והנחישות שלנו קשורים ישירות לכליות. הפחדים והחרדות מחלישים את הכליות. כליות חלשות בין יתר התופעות המוכרות משנית לכך כוללים גם נשירת שיער.

כיצד נוכל לפעול בכדי שלא נינזק מפגעי הקיץ החם? ראשית חכמה נקפיד לשתות את נפח הנוזלים המתאים לנו. נלמד כיצד להתמודד כיאות עם החום והשמש. לא נפקיר את גופנו וללא הגבלה לקרני השמש. נמצא קורת גג מצילה. נחבוש כובע מגן, נאוורר את הגוף, ולא נעסוק בפעילות גופנית מאומצת ובודאי שלא בשעות עומס החום. המאכלים אותם נאכל יהיו קלים ולא שמנים, ממותקים או כבדים כמו כן לא חריפים במיוחד. נשתדל לנוח בשעות הצהריים. לא נתיש את הגוף או הנפש בדרכים שונות בהן אנו רגילים מחיי היומיום הלא נכונים שלנו. נעביר את הפעילות הספורטיבית שלנו לשעות הבוקר המוקדמות או שעות אחה"צ המאוחרות ולפנות ערב. גם ללבוש שלנו יש חשיבות רבה, בגדים כהים הקולטים את רוב קרני השמש אינם מומלצים. בגדים כבדים ולא מאווררים אינם מומלצים.

במקרים אחדים יזדקק האדם לתמיכה טיפולית בה יחזקו את הכליות וייפנו חום עודף. במקרים של נשירת שיער, יטופלו האנשים בהתאם למתחולל בתוכם תוך שימת דגש על הכליות והשיער. חשוב לציין כי לאחדים נגרם גם נזק עקב צמיגות דם גבוהה בגינה אנו ממליצים על אומגה 3 ובטיפול בשיער יהיה עלינו לתמוך בהגברת זרימת הדם. מי שנפגע מהקיץ החם יש דרכים לעזור לו וכדאי להתחיל בכך מוקדם ככל האפשר, עם זאת המניעה היא הטיפול הטוב ביותר הקיים.

ביום שישי, 30 ביוני, בשעה 10:00 תערך במרכז לרפואה סינית, רח' לוי אשכול 50, שיכון ל' בתל אביב הרצאה פתוחה של פרופ' משה שטרנפלד בנושא התמודדות עם ההשפעות השליליות של חום הקיץ והחשיפה לשמש על גוף האדם. ההרצאה תכלול הדגמה של חיזוק שורשי השיער וצמצום הנשירה על פי הרפואה הסינית.
נוצר: 6/13/2006 9:42:00 PM
עודכן: 6/13/2006 9:45:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים