כתבות - יפה בוורוד אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > כתבות > יפה בוורוד
  כתבות אחרונות
רותי מייק עושה ניסים בעור. רותי מייק עושה ניסים בעור.

פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית

יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון

"דואט-מרכז לטיפוח הזוגיות"

התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות

הנשיקה

למה גילה קצב בכתה למה גילה קצב בכתה

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

יפה בוורוד

מאת:
יפה בוורוד
רשות הטבע והגנים מודיעה כי סתוונית התשבץ הוורודה, הפורחת רק בצפון רמת הגולן ורמת דלתון, החלה לפרוח בשמורת הטבע בשנית (תל חזקה) בצפון רמת הגולן .

הסתוונית פורחת רק בגבהים, ובמיטבה בגובה 850-700 מטר מעל פני הים. פריחתה בגולן תמשך 14-10 ימים. תחילה מופיעה הפריחה ורק לאחר הגשמים הראשונים יופיעו העלים. לעיתים אחרי שהפריחה כבר קמלה.
הסתוונית שייכת לצמחים גיאופיטים (בעלי פקעות) נמוכים, הפורחים בסתיו. בעולם קיימים מעל 70 מינים של הסתוונית ובארץ 11 מינים.
שמה של הסתוונית ניתן לה משום שהיא פורחת רק בעונת הסתיו, על שלל מיניה בכל המזרח התיכון.
שמה הלטיני של הסתוונית "קולכיכום"( Colchicum ) נקראת על שם אזור "קולכיס" בו התגלה המין הראשון של הסתוונית, הנמצא במורדות הים השחור, בצפון תורכיה.
בפקעת הסתוונית קיים חומר רעיל הקולכיצין, המשמש הגנה מפני מזיקים ושומר על הפקעת. הקולכיצין גם מעכב את חלוקת התא ומשמש רעל, אך הינו חומר מרפא המשמש בתרופות נגד סרטן, מחלות ראומטיות ומחלות עורקים. בשנות השמונים של המאה הקודמת, נעשה ניסיון במפעל ישראלי ליצור תרופה מהקולכיצין.
שימוש נוסף לחומר זה בניסויים גנטיים וביצירת זנים חדשים של צמחים לחקלאות ולגננות-נוי. למרות שרוב בעלי החיים מתרחקים מפקעת הסתוונית עקב החומר הרעיל, ישנם בעלי-חיים המסוגלים כנראה להתמודד עם הרעל, הם נהנים ממאגר המזון שהסתוונית מכילה, חופרים ואוכלים פקעות של סתוונית. חלק מבע"ח שמאוד אוהבים פקעות סתוונית הינם הדורבן, החולד וחזיר הבר.
פקעת הסתוונית מוארך בקוטר של כ-2 ס"מ. היא מצמיחה ציצת שורשים כלפי מטה ובכיוון מעלה- פרחים ועלים. שורשים מתכווצים מציב את הפקעת במקומה ה"נכון" בקרקע מבחינת משטר הטמפרטורה והלחות. הצמח הינו רב-שנתי, אך הפקעת היא חד-שנתית: מתמלאת חומרי-מזון במשך החורף והאביב, ובעונה הבאה היא מתרוקנת ומצמיחה נצר על-קרקעי חד-שנתי, המפתח פקעת חדשה באדמה.
הפרח דמוי משפך או גביע, אופייני למשפחת השושניים. פרחיה ממוקמים קרוב לפני הקרקע והם בוהקים בצבע וורוד על רקע האדמה היבשה והחשופה בעונה זו.

שמורת תל בשנית (תל חזקה) פתוחה ללא תשלום (שמורה פתוחה) עם שבילים מסומנים, מגיעים מהפינה הצפון מזרחית של הכינרת. מצומת יהודיה עולים לגולן בכביש 87, בכביש 87, ממשיכים ישר בצומת קצביה ובצומת המפלים. בצומת בשן פונים שמאלה לכביש 98. נוסעים בכביש 98, ולאחר כ- 2 ק"מ, אחרי הפניה לאלוני הבשן, פונים ימינה בכביש מפותל העולה לתל חזקה. עוקבים אחר סימון השבילים הירוק על עמודי הטלפון בצדו השמאלי של הכביש.




נוצר: 10/29/2006 11:13:00 AM
עודכן: 10/29/2006 11:28:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים