כתבות - יחסי הורים-ילדים מגיל 18 ועד כמה שצריכים... אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > כתבות > יחסי הורים-ילדים מגיל 18 ועד כמה שצריכים...
  כתבות אחרונות
רותי מייק עושה ניסים בעור. רותי מייק עושה ניסים בעור.

פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית

יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון

"דואט-מרכז לטיפוח הזוגיות"

התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות

הנשיקה

למה גילה קצב בכתה למה גילה קצב בכתה

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

יחסי הורים-ילדים מגיל 18 ועד כמה שצריכים...

מאת:
"כשהילדים עוזבים את הבית"- ספר חדש מאת חלי ברק בהוצאת יסוד.


לראשונה ספר המעלה התלבטויות מעשיות המעסיקות הורים וצעירים בישראל כיום, מנסה לתת להן תשובות ומציע דרכי התמודדות.

לא עוד מחקר אקדמי! אלא פנייה ישירה להורים ולילדים כאחד, ניתוח של מצבים משפחתיים מזווית הראייה של שני הצדדים ועצות ישירות לשניהם. כל נושא מלווה בעדויות וסיפורים אישיים של הורים וצעירים.

הספר הנוכחי מנסה למלא חסר. עד היום התמקדו ספרי הדרכה להורים בגיל הילדות וההתבגרות בלבד.

הספר עוסק בדילמות עדכניות כמו:
• כיצד ההורים מפעילים סמכות על ילדים בוגרים?
• איך מסתדרים עם כסף, כמה נותנים ועד מתי?
• האם הורים וילדיהם הבוגרים יכולים להיות חברים?
• איך משתלבים בני הזוג של הצעירים ביחסים עם ההורים?
• מה קורה ליחסים בין ההורים והצעירים בתקופת הצבא?
• מה עם הטיול הגדול אחרי הצבא?
• איך הצעירים וההורים מתמודדים עם בחירת לימודים ומקצוע?
• כיצד ההורים והצעירים מסתדרים כשכולם גרים יחד בבית?
• ולסיום – מתי יודעים כשהילדים באמת יצאו מהבית?

חלי ברק, פסיכולוגית חינוכית מומחית, פסיכותרפיסטית לילדים והורים ואמו של גיא בן ה-21, מתבוננת בספר שלפנינו בתקופה משמעותית ביחסי הורים וילדיהם הבוגרים – היציאה מהבית. תקופה בה הצעירים עוזבים פיזית ונפשית את בית ההורים. מדובר בגילאים 18-30 לערך – מהצבא ועד שהצעירים בונים לעצמם חיים עצמאיים בנפרד מן ההורים.

הספר מתאר את הקשיים, המכשולים הרגשיים והדילמות האופייניים לשלב זה במציאות הישראלית, עוזר לשני הצדדים להבין את תהליך היציאה מהבית, ומספק כלים ודרכי התמודדות אפשריים המבוססים על מודעות, שיקול דעת, דיאלוג, מחוייבות הדדית ונכונות להשקיע מאמץ.

המטרה הסופית היא עדכון היחסים: בניית מערכת יחסים חדשה – קשר בוגר ומעודכן שיאפשר עצמאות לצעירים תוך שמירה על יחסי אהבה, קרבה ומעורבות עם ההורים.

אל כתיבת הספר הגיעה חלי ברק בגלל בנה גיא בן ה-21, אותו גידלה כמעט לבדה מאז גיל הגן. לקראת סיום התיכון ובמיוחד לקראת הצבא היא התחילה להרגיש שהוא מתרחק לעצמאותו וצריך לעדכן את היחסים ביניהם. היא התחילה לשאול את עצמה שאלות שונות על יחסיה עמו והחלה להתעמק בנושא.
גיא היה מעורב בכתיבת הספר, ענה לשאלותיה הרבות, הביע את דעתו והפגיש אותה עם חבריו בני גילו. גם בן זוגה (לו נישאה רק לאחרונה), שהביא לנישואיהם בנות בגיל 18 ו-21, היה שותף פעיל בכתיבת הספר והביא עמו את נסיונו בהורות לילדים בוגרים.

חלי ברק פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכותרפיסטית בקליניקה פרטית לילדים והורים. מנחת קבוצות דינמיות וחינוכיות להורים ולצוותים חינוכיים ופסיכולוגיים. מרצה בסמינר הקיבוצים. מחברת הספרים: "תקשיבו לי רגע! שאלות של הורים – תשובות של ילדים" ו"בגובה העיניים – לדבר עם ילדים".
בת 47, ילידת חיפה, מתגוררת היום ברעננה. בת אמצעית בין שני אחים, הבכור רופא קרדיולוג בכיר בבית חולים לילדים בבוסטון והצעיר דן גבע קולנוען סרטים דוקומנטריים. יחסיה עם הוריה קרובים עד היום וחבריים באופיים. בשיחות עם אמה עלו לראשונה השאלות שהובילו לספר הנוכחי. מגיל 10 עד 15 היתה שחיינית מקצועית. במשך שנה היתה אלופת הארץ ובשאר השנים סגנית אלופה. בדיעבד למדה רבות מהשחיה במיוחד על המשמעות של ילדים מוכשרים ותחרותיים וההשפעות המורכבות שיש לזה על המשך חייהם. בחטיבה בתיכון למדה בבית ספר "חוגים" (חיפה) במגמה ריאלית והשתתפה במשך מספר שנים בחוגים לנוער מחונן בטכניון.
כל ילדותה עסקה בתיאטרון במסגרות של חוגי דרמה וביוזמות פרטיות של חברים. בגיל 12 פגשה באחד מחוגי הדרמה את מי שהפך בגיל 16 לחברה הראשון, ובגיל 20 לבעלה. במשך כל שנות נישואיהם שארכו 11 שנה, הם הפעילו ביחד תיאטרון מריונטות. את גיא ילדה בגיל 25 ובגיל 31 התגרשה והחלה לעבוד כפסיכולוגית. 12 שנים חיתה ללא בן זוג, עסוקה בגידולו של גיא ובבניית הקריירה. בגיל 43 פגשה את בן זוגה הנוכחי לו נישאה לאחרונה. הוא הביא לנישואיהם שלוש בנות (14, 18 ו-21). גיא בנה למד בתיכון תקשורת והפיק סרטים אישיים על חייו. בצבא שירת במודיעין והשתחרר לפני כחודשיים. רוב שנות ילדותו והתבגרותו גדל לבד עם אמו. היחסים ביניהם היו קרובים וחלי למדה ממנו רבות על הדרך בה היא אמורה ללוות אותו כאמו בילדות וכיום בפתח חייו הבוגרים.
נוצר: 10/31/2006 7:37:00 AM
עודכן: 10/31/2006 7:41:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים