כתבות - איך נזהה בעיות גדילה אצל הילד שלנו אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > כתבות > איך נזהה בעיות גדילה אצל הילד שלנו ?
  כתבות אחרונות
רותי מייק עושה ניסים בעור. רותי מייק עושה ניסים בעור.

פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית פלאפון משיקה שירותי מוסיקה חדשים לאוהבים קליפ אישי ושיר בהקדשה אישית

יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון יש אלוהים: תהיה איקאה בראשון לציון

"דואט-מרכז לטיפוח הזוגיות"

התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות התחבורה הציבורית ביישובים הערביים בישראל מצומצמת מאוד והנשים הן הנפגעות העיקריות

הנשיקה

למה גילה קצב בכתה למה גילה קצב בכתה

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

איך נזהה בעיות גדילה אצל הילד שלנו ?

מאת: מערכת Iwomen
איך נזהה בעיות גדילה אצל הילד שלנו ?
טיפים מפרופ' אלי הרשקוביץ, רופא מומחה מיחידת אנדוקרינולוגיה וסוכרת ילדים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.

מאיירת התמונה: מירי לשם- פלאי

הגורם החשוב ביותר המשפיע ביותר על קומתו של האדם הוא הגורם התורשתי. אולם הגדילה מושפעת מגורמים נוספים רבים, שהחשובים שבהם הם :מצבו התזונתי של הילד, מצבו הבריאותי הכללי והמערך ההורמונלי שלו. מכאן שהגדילה מהווה מדד חשוב למצבו הבריאותי של הילד. כדי להעריך אם דגם הגדילה של הילד תקין, יש לעקוב באופן סדיר אחר משקלו והגובה שלו. לשם כך יש לבצע מדידות תקופתיות ומדויקות של גובה ומשקל עם ציון התאריך בעת המדידה. בעזרת מדידות אלו ניתן לצייר את קו הגדילה של הילד בעקומת הגדילה. סטייה של קו הגדילה מהדגם התקין יכולה להיות הביטוי הראשון למחלות כלליות או להפרעות הורמונליות.
האם ילדי נמוך ? - הדרך הטובה ביותר לגלות קומה נמוכה היא מדידה תקופתית (אחת לשנה) של גובה הילד והשוואת הגובה לעקומות גדילה המותאמים למין הילד וגילו. גובה ילד "מתחת לעקומות" (קטן מאחוזון 3) או כאשר גובה הילד במדידות עוקבות "שובר את העקומות" מהווים סימנים מדאיגים המחייבים פניה לרופא.

האם ילדי גודל בקצב תקין ? – מדידות תקופתיות של גובה הילד מאפשרות חשוב של קצב הגדילה. ככלל ברוב תקופת הילדות (מגיל 2-9 שנים) הילד שומר על אחוזון הגדילה שלו. סטיה מטה מקו הגדילה עלולה להצביע על קצב גדילה איטי. יש לזכור כי בתקופת הינקות ובגיל ההתבגרות יש שינויים אינדיבידואלים בקצב הגדילה, כך למשל נער שהתבגרותו המינית מאחרת עלול להיות לגדול לאט יחסית לבני כיתתו שהתבגרותם המינית החלה.

האם אוכל לדעת מה יהיה גובהו הסופי של ילדי ? - לדעת במדויק לא, אולם ניתן להעריך זאת במידת מה. הגנטיקה משפיעה רבות על הגובה וככלל להורים גבוהים יהיו ילדים גבוהים. גובה "המטרה" של בן יהיה ממוצע גובה הוריו בתוספת 6.5 ס"מ ושל בת ממוצע גובה הוריה פחות 6.5 ס"מ. יודגש כי קיים פיזור סטטיסטי. וכי ילדיכם צפוי להיות בטווח של פלוס מינוס 8.5 ס"מ מגובה המטרה.

מהם הגורמים המגבירים את הסיכוי לקומה נמוכה אצל ילדי - קומה משפחתית נמוכה, התבגרות מינית מאוחרת והשלוב בניהם הם הגורמים השכיחים לקומה נמוכה. תזונה לקויה,מחלות כרוניות, טיפול ממושך בסטרואידים, תת פעילות של בלוטת המגן וחוסר בהורמון גדילה עלולים לגרום אף הם לקומה נמוכה. יש לשם לב במיוחד אם הילד הנמוך הוא שמן, סובל גם מנחירות בשינה, כאבי ראש ובטן, הפרעות בראיה, ויציאות שאינן תקינות. בבנות נמוכות מאד יש לשלול את קיומה של התסמונת ע"ש טרנר הנגרמת מחוסר בכרומוזום X. בשני המינים עלולות הפרעות תורשתיות במערכת השלד לגרום לקומה נמוכה.

האם יש קשר בין פיגור בגדילה תוך רחמית לגובה הילד – רוב רובם של הילדים שנולדו במשקל ואורך הקטנים לגיל ההריון יתקנו את גדילתם ו"יחזרו" לעקומות הגדילה תוך שנה עד שנתיים לאחר הלידה. כ 10-15% מילדים אלו ימשיכו להפגין פיגור בגדילה עם סיכוי זעום לשיפור עצמוני בעתיד. לפיכך יש להקפיד במיוחד על מעקב גדילה סדיר בקרב תינוקות אלו. אם בגיל 4 שנים עדין גובהם נמוך ב 2.5 סטיות תקן מהממוצע לגילם יש מקום לשקול טיפול בהורמון גדילה המשפר רבות את גדילתם.
נוצר: 2/21/2007 8:54:00 PM
עודכן: 2/23/2007 5:55:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים