תזונה ודיאטה - שבעת המינים בהם התברכה הארץ אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 06/06/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תזונה ודיאטה > שבעת המינים בהם התברכה הארץ
  כתבות אחרונות
לא מוותרים על הסופגניות והלביבות, אבל.. באנו קלוריות לגרש!! לא מוותרים על הסופגניות והלביבות, אבל.. באנו קלוריות לגרש!!

דגים טובים ללב, תשאלו את האסקימוסים... דגים טובים ללב, תשאלו את האסקימוסים...

פטריות! פטריות! ופטריות... פטריות! פטריות! ופטריות...

כנס ה-Superfoods הראשון בישראל יתקיים ב-21.11 בתיאטרון גבעתיים כנס ה-Superfoods הראשון בישראל יתקיים ב-21.11 בתיאטרון גבעתיים

שבעת המינים בהם התברכה הארץ שבעת המינים בהם התברכה הארץ

צום יום הכיפורים - כיצד נעבור אותו בשלום?? צום יום הכיפורים - כיצד נעבור אותו בשלום??

חגי תשרי - כמה בריאות מגיע לנו? חגי תשרי - כמה בריאות מגיע לנו?

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

שבעת המינים בהם התברכה הארץ

מאת: : נעמה בן דוד טרבלסי

לכבוד חג סוכות נברר מה טיבם של המינים בהם בורכה הארץ ובמה אנחנו יכולים להתברך מבחינה תזונתית ."ארץ חיטה ושעורה, וגפן ותאנה ורימון, ארץ זית שמן ודבש".

חיטה ושעורה- בימי קדם שימש הדגן מרכיב עקרי בתזונת האדם. החיטה והשעורה היו לסמל של שפע חקלאי ותחייה.
אז מה עוד לא אמרנו בגנותן של הפחמימות?
חשוב לזכור שתפקידן של הפחמימות הוא מתן דלק לגופינו, ובעיקר למוח ולשרירים. אכילת פחמימות מורכבות מסייעת בשמירה על ריכוז, למנוע דיכאון, ויש להן תפקיד ביצור סרוטונין שהוא נוירוטרנסמיטור אשר מיוצר במוח וכאשר הוא נמצא במוח ברמות נמוכות הוא גורם לנדודי שינה, עצבנות, דכאון ולענייננו גם אכילה מוגברת. אכילת פחמימות מורכבות מסייעת בתחושת שובע לאורך זמן והגנה על מערכת העיכול.

הגפן- ביהדות מסמלת פוריות האדמה ועם ישראל נמשל לגפן שנטע על ידי האל. ליין סגולות רבות, יתרונות בריאותיים. שתיית אלכוהול בדרך כלל מתייחסת לשתיית יין, ובפרט ליין אדום. יין אדום מכיל נוגדי חמצון חזקים וגם רסברטרול, רכיב נוסף אשר מצוי בקליפות הענבים . לרכיבים אלו מיוחסת התועלת הבריאותית ללב ולשתיית יין אדום יתרונות הכוללים בין השאר: מניעת נזק לכלי דם, הפחתת הכולסטרול ה"רע" (LDL) ומניעת טרשת עורקים. בכוס יין אדום/לבן חצי יבש (150 מ"ל) יש כ-120 קק"ל ובכוס יין מתוק יש 220 קק"ל.
כמובן שתו לחיים טובים ולברכה אבל במידה.

התמר- מעצי הפרי הקדומים ביותר בארץ לתמר רכיב מרכזי בכלכלת תושבי האזור. ענפי התמר מסמלים את תנובת הארץ השופעת. התמר עשיר בסיבים תזונתיים (מסייע במניעת עצירות) ומכיל גם סידן, אשלגן וברזל, נפלא לצריכה לפני אימון על מנת לקבל פחמימות זמינות ובריאות. יש לזכור ששני תמרים קטנים שווים מנת פרי המוערכת ב- 60 קלוריות, ואילו תמר גדול ובשרני יכול להכיל 50 קלוריות.

פרי הרימון -היה נח שב לסמל הפריון והשפע אצל האדם, החי והצומח. הרימון היה בשימוש כבר בתקופת התנ"ך, בין שימושיו השונים הוא נרקח לתרופות בפצעים בפה, מומלץ לטיפול באנמיה, הוא משמש להכנת יין, וסגולותיו מיוחסות לכך שהוא מלא באנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון) בשם אנתוציאנינים, ופיגמנטים אשר ככל הנראה מסייעים בעיכוב סרטן מסוגים שונים ובפרט סרטן השד. הרימון מסייע גם בשמירה על הלב וכלי הדם, שיפור זרימת דם, הפחתת לחץ דם, הפחתת רמות הכולסטרול. בארוחת החג לא מומלץ לצרוך יותר מ- 3- 2 כפות של רימונים, ולסיים ב-40 קלוריות, הרימון עשיר בסוכר והוא פרי גדול יחסית, בכלל לא מומלץ לצרוך פירות כמיצי פירות משום שכך אנו מפחיתים את כמות הסיבים ומקבלים בעיקר את הסוכר, אם צורכים גם את גרעיני הפרי הם מסייעים נגד עצירת ומשפר את היציאות.

התאנה- במקורות היהודיים משמשת התאנה סמל לחיי שקט ושלווה. התאנה מכילה אשלגן, ברזל וסידן (53 מ"ג) בכמויות מרשימות במיוחד. שילוב תאנים בתפריט יכול לסייע במניעת יתר לחץ דם, בהגברת תחושת השובע ובמניעת אוסטיאופורוזיס ועצירות.

הזית- הקשור קשר אמיץ עם ארץ-ישראל שהיא בית גידולו המקורי, היה משל ליופי, פוריות, חוסן, חכמה, אושר וכמובן סימל את השלום והתקווה בפיה של יונת השלום. סגולותיו הרבות נובעות מכך ששמן זית עשוי למנוע מגוון בעיות בריאות, שמן הזית יכול לסייע בהורדת הסיכונים לחלות במחלות לב, הפרעות ושבץ לב. לשמן הזית יתרונות בריאותיים מהורדת כולסטרול רע מסוג LDL ואינו פוגע בכולסטרול הטוב HDL ועד מחלות לב וכלי דם. לאחרונה מתברר ממחקרים כי הוא גם יכול למנוע את סרטן המעי הגס. אכן אפשר גם לטגן בשמן זית אם הוא שמן זית מאיכות טובה, כתית מעולה, נוגדי החמצון שבו מגנים על השמן מפני תהליכי החמצון אשר מתרחשים עם הטיגון. שמן זית עשיר בשומן חד בלתי רווי ומומלץ מאוד לשימוש.

סוכות הוא החג היחיד ביהדות שאין לו מאפייני אוכל משלו, אם כי מקובל להרבות בו באכילת פירות שנשתבח בהן הארץ. אז כשתשבו בסוכה תתכבדו מהאוצר הטבעי של ישראל.

*** הכותבת היא , דיאטנית קלינית B.SC בסטודיו C .

(*תמונה: אילוסטרציה)נוצר: 10/15/2014 7:29:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים